„Samozřejmě, že mě vše o možném odchodu do Opavy nebo zahraničí zajímá. Nejde na to nemyslet, proto i vcelku často volám do Česka,“ říká upřímně Metelka. V tréninku ale vše hází za hlavu a maká příkladně.

V dnešním zápase s polským týmem Jagiellonia Bialystok dostane opět šanci v základní sestavě ostravského celku. „S tím jsem taky do Turecka letěl, trenér Večeřa mi slíbil, že mi dá šanci,“ poznamenal Metelka, který odehrál 72 minut i v prvním utkání proti Dinamu Bukurešť.

Jeho priorita je jasná. „V Baníku bych rád zůstal, ale pokud nebudu hrát, tak tady být nechci. Stejné to bylo v létě, kdy jsem návrat do Opavy uvítal,“ poznamenal Metelka, který se nevzdal ani snu zahrát si fotbal v zahraničí. „I tahle možnost tady je,“ připustil Metelka.

V jednatřiceti letech toho má tolik za sebou, že dokáže reálně vyhodnotit svou pozici v týmu. „Když odešel Tomáš Galásek do Německa, tak jsem nějakou šanci cítil. Pak ale přišel Honza Hable, navíc na postu defenzivního záložníka může hrát i Tomáš Marek. Těch možnosti a variant má kouč Večeřa více. Když se nad tím zamyslím, tak si spíše myslím, že odejdu,“ pokračoval Metelka.

Vzhledem k tomu, že v této sezoně už nastoupil v Baníku i Opavě, může v tuzemsku hrát na jaře pouze za tyto dva kluby. Další možností je odchod do některé ze zahraničních soutěží, které hrají systémem jaro - podzim. „Já to už někde říkal, že doma jsou pro mě dva kluby – Baník a Opava, jinde bych hrát nechtěl. V obou jsem odehrál spoustu super zápasů.“

Opavský kouč Radek Látal už během zimní přestávky několikrát vyhlásil, že angažování odchovance klubu Františka Metelky je pro něj jasnou prioritou. „To by potěšilo každého. Já se do Opavy v létě vrátil po čtyřech letech a zapadl jsem tam bez problému. Po horším začátku jsme se pak chytili. Byl jsem ale hodně překvapený, jak se v Městských sadech změnil stadion i zázemí. To jsem fakt zíral, skoro jsem to tam nepoznával,“ podotkl Metelka.

I proto by mu vůbec nevadilo, kdyby Slezskému FC pomohl i v jarních druholigových bojích. „Budu se opakovat, chci hlavně hrát.“ I on poznal, že opavský fotbal je zase na vzestupu. „Tam nejde jen o stadion, podmínky pro fotbalisty v Opavě byly vždycky dobré. Manažerem je Pavel Hadamczik, který stojí za tím, že fotbal v Opavě přežil.

Nyní tam přišla další velká osobnost, kouč Radek Látal, což je taky záruka kvality.“ Ze své zkušenosti poznal, že právě vyhrocená slezská derby mezi Baníkem a Opavou fanouškům obou táborů hodně chybějí. „To v každém případě. V novinách se píše o zápasech Baníku a Olomouce, ale právě souboje s Opavou byly vždycky ještě vypjatější. Já jsem v tomto ohledu optimista a věřím, že do dvou let by zase mohlo na tyto zápasy v lize dojít,“ řekl Metelka, který po návratu do mateřského klubu musel řešit i menší nepříjemnost s opavskými fanoušky.

„Je to právě o té rivalitě, nemohli mi odpustit přestup do Baníku,“ pokrčil rameny Metelka, který si ale rychle vrátil fanoušky na svou stranu. Svými podzimní výkony ve druhé lize totiž potvrdil, že právem patří k nejlepším fotbalistům opavské historie, což nemohlo zůstat bez odezvy. Zda se bude chodit „v Opavě na Metelku“ i na jaře, je zatím stále ve hvězdách.