Hlučínský fotbal patří v mládežnických kategoriích ke špičce, a to jak v dorostenecké, tak i žákovské kategorii. „Jasný důkaz toho, že naše práce má smysl. Mládež beru jako výstavní skříň hlučínského fotbalu,“ říká pyšně majitel FC Hlučín Lumír Kot.

Poslední velkou radost mu udělali dorostenci, kteří vybojovali postup do celostátní ligy. „Obsadili jsme druhé místo, za vítěznou rezervou olomoucké Sigmy,“ poznamenal trenér a šéftrenér SCM v Hlučíně Lubomír Hrabina. Jeho některé ovečky postupně dostávaly šanci ve druholigovém týmu mužů.

„Vyzdvihl bych hlavně Vladimíra Coufala s Michalem Skwarczekem, kteří zvládli velice fyzicky náročný rok, vedle dorosteneckého týmu byli docela dost vytěžováni i v mužstvu dospělých,“ poznamenal Hrabina. Střelecky zářil David Liška, autor šestnácti branek. „Nastaly případy, kdy kluci v jeden den hráli jak za muže, tak dorost,“ doplnil trenér, manažer mládeže a sekretář FC Hlučín Daniel Černaj.

„Náš postup je úspěchem celého klubu, nejen dorosteneckého týmu. Je to výsledek dlouhodobě dobré práce s mládeží,“ pokračoval v krátkém povídání Lubomír Hrabina, který se devatenáctky ujal v době, kdy postoupila do druhé ligy. „Hlavním úkolem byla záchrana, mně ale bylo od prvního tréninku jasné, že toto mužstvo má své kvality a po vhodném doplnění nebude v soutěži rozhodně hrát žádné druhé housle,“ podotkl Hrabina, jenž tým vedl společně s asistentem Ladislavem Bártkem.

Hlučín nakonec obsadil pěknou třetí příčku. „Ve druhém soutěžním ročníku jsme začali přemýšlet o tom, že se pokusíme porvat o postup do nejvyšší soutěže. Během dvou let se nám podařilo postavit tým, který byl hodně útočně laděný. Naše úsilí jsme nakonec přetavili v historický postup,“ podotkl úspěšný trenér, který v minulosti působil společně s Vilémem Axmannem i u mládeže v Opavě.

Za důležité aspekty v úspěšném ročníku označil kouč také soudržnost, bojovnost, široký kádr. „Všichni kluci si zaslouží velkou pochvalu. Jsem rád, že dnes se z tohoto týmu hned sedm kluků připravuje s áčkem dospělých. A pokud budou tito kluci dále poctivě na sobě pracovat, ještě o nich ve velkém fotbale uslyšíme,“ je si jist Lubomír Hrabina.

V Hlučíně nakonec slavili tři postupy dorostu. „Kromě postupu do celostátní ligy vyhráli také kluci U18 svou kategorii A, C-dorost postoupil z okresního přeboru, kde hrál proti o tři roky starším soupeřům,“ zakončil Daniel Černaj. B-dorost vedl Ladislav Bártek a C dorost Anton Drozd.

Postup do celostátní ligy vybojovali: Dominik Havlík, Pavel Gašparik, Jaroslav Výšek, Patrik Koziel, Pavel Vavrečka, Martin Skřehot, Nikola Andrýsek, Václav Minařík, David Nečekal, Martin Váňa, Adam Babušík, Michal Skwarczek, Marek Mikeska, David Liška, Radim Hon, Jiří Kula, Marek Wendtner, Lukáš Halfar, Jakub Pyšno, Patrik Koval, Petr Krpec, Lukáš Poštulka, Vladimír Coufal, Radim Vaněk, Michal Vavřík, Ondřej Vašek, Jan Mrůzek, Patrik Ožvolda. Trenéři: Lubomír Hrabina, Ladislav Bártek.

FC Hlučín U19 – horní řada zleva: Václavík Michal – trenér gólmanů, Trejtnar Josef – předseda SK FC Hlučín, Berousek Jiří – technický ředitel, Havlík Dominik, Gašparik Pavel, Výšek Jaroslav, Koziel Patrik, Vavrečka Pavel, Skřehot Martin, Andrýsek Nikola, Minařík Václav, Nečekal David, Váňa Martin, Babušík Adam, Skwarczek Michal, Hrabina Lubomír – hlavní trenér, Kot Lumír – majitel, generální manažer, Černaj Daniel – sekretář, manažer mládeže, uprostřed Mikeska Marek, dolní řada zleva: Liška David, Hon Radim, Kula Jiří, Wendtner Marek, Halfar Lukáš, Pyšno Jakub, Koval Patrik, Krpec Petr, Poštulka Lukáš, Bártek Ladislav - asistent trenéra.

Lumír Kot: Za každou cenu se za postupem hnát nebudeme

Šest dnů přípravy na nový ročník MSFL mají za sebou třetiligoví fotbalisté Hlučína. Na úvodním tréninku samozřejmě nechyběl ani majitel klubu Lumír Kot, člověk, bez kterého by hlučínský fotbal nemohl existovat. Ze sestupu tragédii nedělá, mužstvo do druhé ligy za každou cenu netlačí.

„Chceme hlavně hrát fotbal, který bude bavit diváky,“ říká šéf FC Hlučín, který je náležitě hrdý na svou mládežnickou základnu, a právem. Jeho týmy totiž válčí v nejvyšších mládežnických soutěžích.

Hlučín začal přípravu, jak to vypadá s vašimi ambicemi?

Máme mladý tým, který bude hrát fyzicky náročný běhavý fotbal. Samozřejmě, že kostra bude postavena na zkušených hráčích, jakým je třeba Martin Hanus a nyní vlastně už i Venca Mozol. Do kádru budeme také chtít zabudovat mladé hráče, kteří vykopali celostátní ligu dorostu. Trenér Pavel Hajný má také vytipované hráče, které bychom měli v přípravě zkoušet.

Jak to vypadá s fotbalisty typu Bartla, Hrtánka či Cverny, kteří budou určitě chtít hrát vyšší soutěž?

Dan Bartl trénuje na Žižkově, nyní čekáme na peníze za přestup. Bartošák, Hrtánek a Cverna se připravují v Karviné, Petr Bogdaň je na testech v Bohemce. Na Martina Hanuse se ptalo Znojmo. Nikomu v odchodu bránit nebudu, ale jejich potenciální zájemci musí zaplatit odstupné, které čítá 350 tisíc korun. Jak to ovšem tak sleduji, někteří s tím mají velký problém. Přitom po nás chtějí peníze hned.

Má Hlučín v současné době na to, aby se hned vrátil do druhé ligy?

Už jsem řekl, že postup není prioritou. MSFL má svou kvalitu, navíc třeba taková HFK Olomouc do toho půjde za každou cenu, vždyť i rozpočet mají o deset milionů vyšší než Hlučín. Pokud se nám postup podaří, bránit se mu nebudeme, na druhé straně, když skončíme šestí a budeme hrát dobrý fotbal, tragédie to také nebude.

V minulém týdnu jste řešil obsazení trenérského postu. Padala jména jako Jan Baránek, Petr Samec či Pavel Hajný. Nakonec jste se rozhodl pro posledně jmenovaného, proč? Do Hlučína se už vrací potřetí v relativně krátké době…

Pavel Hajný je člověk, který fotbalu rozumí. Nebojí se pracovat s mladými hráči, což v minulosti už dokázal, ať už pracoval v Hlučíně nebo na Valašsku. Líbí se mi herní projev, který tým pod jeho vedením hraje. Nyní dostane smlouvu na tři roky, ať nemusí pracovat pod tlakem. K tomu, že už je u nás potřetí, bych jen řekl, že v prvním případě mu končila smlouva a nebyla prodloužena, ve druhém o jeho konci rozhodla Slavia, pod jejíž kuratelou jsme byli.

Na čem ztroskotala jednání s Honzou Baránkem?

S Honzou Baránkem jsme se oťukávali, ale byl vázán smluvně v ostravském Baníku, což byl problém. V jeho prospěch hovořil fakt, že je zdejší, navíc má velký přehled o mladých hráčích. Ale sázka na Pavla Hajného je správnou volbou.

Už zase máte hlučínský fotbal pevně ve svých rukou, když se ohlédnete zpět, stále si stojíte za tím, že spolupráce se Slavií byla přínosem?

Jednoznačně. Slavia nám pomohla přežít. Díky ní jsme fotbal v Hlučíně udrželi. Posílala nám hráče, které si platila, a myslím si, že kdyby se nedostala do problémů, spolupracujeme nadále. S panem Platilem jsme stále v kontaktu a není vyloučeno, že třeba ještě k nějaké výměně hráčů mezi oběma kluby v budoucnu dojde.

V zimě jste hovořil o tom, že do Hlučína přijde strategický partner. Jaký je v tomto směru aktuální stav?

Stále hledáme, zatím táhnu fotbal v Hlučíně sám.

Muži sice v loňské sezoně spadli do MSFL, ale za velký úspěch lze považovat postup dorostů do celostátní ligy…

Hřeje mě to u srdce, tohle považuji za doposud největší úspěch hlučínského fotbalu. Mým tajným snem bylo mít Hlučín v roce 2012 v nejvyšších mládežnických soutěžích a o dva roky později mužský tým postavený na vlastních odchovancích. Nějak se to všechno uspíšilo.

Pro Hlučín je celostátní liga velkým zviditelněním, budeme hrát s takovými týmy jako Sparta, Slavia, Olomouc, Baník, Boleslav nebo Opava. Nechci se chlubit, ale v mládežnické kategorii jsme se zařadili mezi top špičku v republice.

Říká se o vás, že jste fotbalový blázen…

(usměje se) Já vím, už když jsem šel do mládežnického projektu, tak mi klepali na čelo, že prosadit se mezi Opavou a Ostravou nelze, a vidíte, jde to. Vybudovali jsme si skvělé zázemí, co nám chybí, jsou ještě pořádné šatny a jedna travnatá plocha. Ale už máme umělku a i nafukovačku s umělým povrchem.

Náš klub je postaven také na dobrém trenérském kolektivu, který je schopný pracovat i při snížených nákladech. Za důležité považuji také to, že klub nikdo nevykrádá, a samozřejmě musíte mít i štěstí, které Hlučín měl.

Staronový kouč Hlučína Pavel Hajný už má na stole i seznam přípravných zápasů pro letní blog přípravy. Hned v úvodu jeho tým čeká ambiciózní mužstvo druhé fotbalové ligy z Karviné.

Program zápasů:
9. července MFK Karviná – FC Hlučín (10.15)
12. července MFK Havířov – FC Hlučín (16.00)
13. července Kravaře – FC Hlučín (17.00)
16. července Dolní Benešov – Hlučín
23. července Orlová – Hlučín (10.15)
26. července Petrovice – Hlučín
30. července 1. kolo Ondrášovka Cupu
Los MSFL
Fotbalisté Hlučína začínají svou pouť MSFL sedmého srpna zápasem na Vysočině, kde je čeká béčko Jihlavy. O týden později narazí na domácím trávníku na ambiciózní Frýdek-Místek.

Srpen 2011
1. kolo – 7. 8. Jihlava B – Hlučín
2. kolo – 14. 8. Hlučín - Frýdek-Místek
3. kolo – 21. 8. Zábřeh – Hlučín
4. kolo – 28. 8. Hlučín - Zlín B

Září 2011
5. kolo – 4. 9. Kroměříž – Hlučín
6. kolo – 11. 9. Hlučín - Brno B
15. kolo– 14. 9. Slovácko B - Hlučín
7. kolo – 18. 9. Uničov – Hlučín
8. kolo – 25. 9. Hlučín - HFK Olomouc

Říjen 2011
9. kolo – 2. 10. Rosice – Hlučín
10. kolo – 9. 10. Hlučín - Ostrava B
11. kolo – 16. 10. Líšeň – Hlučín
12. kolo – 23. 10. Hlučín - SK Sigma Olomouc B
13. kolo – 30. 10. Břeclav – Hlučín

Listopad 2011
14. kolo – 6. 11. Hlučín – Hulín
16. kolo – 13. 11. Hlučín - Jihlava B