VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Jelen: Fotbal mě stále naplňuje, rozhodně s ním nekončím

Opava /ROZHOVOR/ - Bez aktuálního tajemníka MODEL Interligy Opavsko Františka Jelena si tuto soutěž snad ani nejde představit. Dlouhá léta se podílí na jejím řízení a o historii počínaje rokem 1960 ví naprosto všechno. Nenašli byste lepšího člověka, který by mohl sestavit knihu mapující dějiny této soutěže.

1.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Byť Františku Jelenovi už táhne na sedmdesát, o přenechání pozice mladším následovníkům zatím rozhodně neuvažuje. Stále má na to ještě čas. „Zatím není důvod. S mým zdravím je to jakž takž, proto se jede dál," poznamenal právě František Jelen a jal se odpovídat na další otázky naší redakce.

Letošní průběh soutěže MODEL Interliga Opavsko se neliší od minulého ročníku. V posledních sezonách suverénní tým Kobeřic dosud nenašel přemožitele. Čím to?

Za Kobeřice nastupují jedni z nejlepších hráčů, které v soutěži máme. V minulosti hrála prim mužstva Bolatic nebo Hájka Opava. Teď se k nim přidal i kobeřický tým.

Před začátkem soutěže se počet účastníků rozrostl na deset. Jak byste soutěž zorganizovali v případě dalšího zvýšení počtu týmů? Vznikla by první a druhá MODEL Interliga Opavsko?

O zavedení druhé ligy by se dalo uvažovat za předpokladu, že bychom měli alespoň dvacet mužstev. O vstupu do soutěže uvažuje Ostroj. MODEL Interliga Opavsko momentálně může pojmout dvanáct mužstev. V tomto ročníku přibyla FC Palestina a týmů je celkově deset. Vždycky je lepší, když máme sudý počet.

Fotbalová soutěž MODEL Interliga Opavsko se v posledních dvou letech profiluje spíše jako soutěž rekreační kopané. Ostatně spadá pod ČSTV do kategorie „rekreační sporty". Zažitý název „podnikovka" již léta neodpovídá realitě. Neuvažujete o přejmenování organizačního subjektu, kterým je Sportovní klub Podniková kopaná?

Zatím se o tom neuvažovalo. Ono se to ani nezdá, ale okolo změny názvu klubu je hrozná práce. Jestliže to však výbor odsouhlasí, nebráním se tomu. Vím, že dneska už to není podniková soutěž v tom pravém slova smyslu.

Vloni došlo k personální obměně organizačního výboru SK Podniková kopaná. Noví funkcionáři převzali štafetový kolík po dlouholetých činovnících Jindřichu Moslerovi a Miroslavu Rubém, kteří soutěž organizovali dlouhá desetiletí. Možná by bylo na místě připomenout si jejich práci, kterou pro rekreační (podnikovou) kopanou na Opavsku odvedli. Jak to bez nich momentálně funguje?

Jindřich MoslerJindra Mosler (na snímku) to dělal snad čtyřicet let. Miroslav Rubý začal o něco později. Nesmíme zapomenout ani na jméno další důležité postavy Dietera Wieddera. Všichni tři jsou stěžejními osobnostmi této soutěže.

Jindrovi Moslerovi bude letos v červenci sedmaosmdesát let. Během 29. listopadu 1994 Sportovní klub Podniková kopaná založil. Ten se stal také členem ČSTV. V roce 2004 za mnou Jindra přišel a zeptal se, jestli bych se toho neujal. V jeho věku už na to neměl sílu. S radostí jsem přijal. Soutěž stále řídím, ale funguji spíše jako tajemník.

Jak hodnotíte spolupráci s Okresním fotbalovým svazem v Opavě? V loňském ročníku se i na vaší soutěži projevil nedostatek rozhodčích. Jaká je situace letos?

Na spolupráci si nemůžeme stěžovat. Pokud se rozhodčí nedostaví na mistrovské utkání, hrozí mu pokuta. V MODEL Interlize Opavsko tomu tak není. Když sudí nedojede, musí se jeho role zhostit nějaký laik. Na tyto situace ovšem dochází jen velmi sporadicky. V devadesáti procentech případů rozhodčí vždycky dojedou.

Kdyby se klub SK Podniková kopaná, který sdružuje 220 aktivních členů, přihlásil do soutěží řízených fotbalovou asociací, jak by si vedla jeho výběrová jedenáctka?

MODEL Interligu Opavsko pořád hraje spousta vynikajících fotbalistů jako Honza Baránek, Pavel Hadaščok a další. Myslím si, že některé z našich týmů by se v nižších soutěžích neztratily, třebaže v naší soutěži je fotbal jemnější, bez nějakých ostrých zákroků. Je to spíše o technice. Třeba na úrovni okresní trojky by rozhodně obstály.

Pokuste se sestavit nejlepší jedenáctku ze současných hráčů MODEL Interligy Opavsko.

Do brány bych postavil Viléma Axmanna. V obraně by si pak zahráli Kamil Vrba, Pavel Harazim, Jan Pejša a Petr Swiech. Do zálohy bych dal Pavla Hadaščoka, Honzu Baránka, Petra Gratzu a Dušana Christopha. V útoku bych dal příležitost Renému Ondřeji a Pavlu Poštulkovi.

Fotbalu jste zasvětil celý svůj život. Brzy oslavíte sedmdesátku. Neuvažujete už o fotbalovém důchodu?

Zatím zcela určitě ne. Fotbal mě stále naplňuje. Aktivně ho už v osmašedesáti samozřejmě nehraju, ale momentálně jsem jakž takž zdráv, takže se jede dál. Prvně jsem se věnoval atletice. Konkrétně skoku do výšky. Postupem času jsem přešel na fotbal. Osmnáct let jsem nastupoval za Kylešovice, kde také bydlím. Nejvýš jsem si s nimi zahrál dnešní obdobu I. A třídy. Mým postem bylo pravé křídlo.

(pozn. redakce - rozhovor vznikal na začátku června)

Petr Dušek

Autor: Redakce

1.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Opava – NH Ostrava 111:78
1 48

KOOPERATIVA NBL: Opava - Ostrava 111:78

Ilustrační foto.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Děti a mladiství v Opavě nebudou od příštího roku platit za svoz odpadu

Město se od příštího roku rozhodlo osvobodit od poplatku za odpad osoby mladší osmnácti let.

Filmová komedie Honza dědí mlýn je téměř dotočena

Nová pohádková komedie Honza dědí mlýn má na podzim příštího roku zahájit provoz vítkovského kina, které momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme šest holčiček a tři chlapečky.

Česká premiéra Kálmánovy operety

/POZVÁNKA/ Předvánoční čas Opavanům ve Slezském divadle zpříjemní opereta Arizona Lady, která bude uvedená v neděli 17. prosince od 19 hodin v české premiéře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT