VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Erich Říčný: Máme jenom ty největší ambice

Opava - Mezi pravidelné favority MODEL Interligy Opavsko se každoročně řadí mužstvo Hájek Opava. Na soupisce má několik bývalých vynikajících fotbalistů. O historii i současnosti jsme se bavili s vedoucím týmu Erichem Říčným.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Hájek OpavaFoto: Michael Rataj

Tento muž byl také u zrodu novodobého mužstva opavského Hájka. Jeho začátky se datují do roku 1990. Předtím tým hrál pod hlavičkou Snahy a chvíli i podniku Fidor. „Máme poměrně velkou tradici. Naše mužstvo vzniklo v roce 1960," vysvětloval Erich Říčný.

Hájek Opava je velice ambiciózní celek. I za dob minulého režimu tomu nebylo jinak. Podniková kopaná tehdy byla velice populární. Hrálo ji dokonce tolik týmů, že se musely udělat dvě soutěže první a druhá liga. „Tým tehdejší Snahy se vždycky pohyboval právě v první lize. V jedné soutěži působilo dvanáct a ve druhé rovněž dvanáct mužstev. Je to důkaz toho, že o podnikovku byl velký zájem," poznamenal Erich Říčný a ještě připojil několik postřehů:

„V novodobého historii týmu jsme soutěž vyhráli, pokud se nepletu, čtyřikrát. Vzpomínám si, že v začátcích byl pro nás velice důležitou postavou Petr Trulej, který udával našemu mužstvu určitý řád. Vždycky jsme měli ty největší ambice."

Hlavním sponzorem byl samozřejmě Josef Hájek starší. V jeho stopách zdatně kráčí jeho syn Josef Hájek mladší, který týmu finančně pomáhá, a když mu vyjde čas, odehraje i nějakou tu minutu. Opavský tým je poskládán z lidí, kteří si navzájem perfektně sedí. Nescházejí se pouze v rámci zápasů MODEL Interligy Opavsko, ale i při jiných příležitostech.

„Chodíme si spolu zahrát třeba bowling. Chceme si především zasportovat. Samozřejmě, že si někdy dáme i nějaké pivo. Na prvním místě je však samotný sport a potom i možnost se sejít s přáteli," uvedl Erich Říčný, který v okresním přeboru trénuje Stěbořice. Zeptali jsme se, jestli se tyto dvě soutěže dají nějakým způsobem srovnat. Někteří totiž tvrdí, že leckterá mužstva podnikovky by se neztratila v soutěžích na úrovni třeba právě okresního přeboru.

„V rychlosti bychom už rozhodně nestačili. Co se týče techniky jsme na tom asi lépe. Jsou hráči, kteří stále hrají. Například Víťa Halška nastupuje v krajském přeboru za Háj ve Slezsku," komentoval ještě Erich Říčný

Hájek Opava má také své hvězdy. Ať už se jedná o současného trenéra Slezského FC Jana Baránka nebo třeba Pavla Hadaščoka. I když se může zdát, že konkrétně Jan Baránek toho po pracovní stránce má poslední dobou přehršel, platí za jednoho z nejpoctivějších fotbalistů. „Honza společně třeba s Pavlem Hadaščokem jsou skutečně poctiví kluci. Musí jim do toho jo něco vlézt, aby vynechali zápas," zakončil devětačtyřicetiletý Erich Říčný.

Soupiska Hájka OpavaJiří Armlich, Jan Baránek, Vladimír Baránek, Vladan Bartošek, Christos Čandas, Lukáš Dener, Vladislav Führich, Lubomír Graclík, Pavel Hadaščok, Josef Hájek, Vít Halška, Zbyněk Hymlar, Kamil Janetzký, Petr Kolář, Vladimír Konečný, Tomáš Kramný, Ivo Kratochvíl, Petr Kuchař, Stanislav Kupka, Jaromír Kuzník, René Liebreich, Jan Lojkásek, Jiří Machů, Jiří Malohlava, René Ondřej, Bohumil Otoupalík, Marek Philipp, Erich Říčný, Petr Straka, David Stromský, Zdeněk Štýbar, Jaromír Tvrdý, Radim Ujfaluši, Jiří Vardžák, Kamil Vrba.

Pavel Hadaščok: Dokud mi zdraví vydrží, tak budu pořád hrát

Pavel HadaščokVedoucí mužstva Hájka Opava Erich Říčný ho označil za jednoho z nejpoctivějších fotbalistů celého týmu. Pavel Hadaščok (na snímku), jenž si v minulosti zahrál i druhou ligu za Opavu, je vůbec jednou z největších osobností MODEL Interligy Opavsko.

V soutěži se pohybuje už osm let. Jeho příchod měli na svědomí právě Erich Říčný s Petrem Trulejem. „Když jsem přišel do Jakubčovic, tak se to nějakým způsobem upeklo. Podnikovku jsem nikdy nehrál za jiný tým," přiznal Pavel Hadaščok. Jako profesionální fotbalista nastupoval v obraně a i nyní v sedmačtyřiceti letech mu nedělá problém odkopat celý zápas v MODEL Interlize Opavsko.

„Mám za sebou pět nebo šest operací kolena, ale pokud zdraví dovolí, vždycky nastoupím. Někdy sice na hřišti trochu kulhám (smích), ovšem snažím se mužstvu pomoci co nejvíce," konstatoval bývalý kouč Dolního Benešova a ještě připojil několik postřehů:

„Samozřejmě musí to vyjít i s prací. Když Honza Baránek trénoval v Baníku, taky nestíhal vždycky dojet. Hrají za nás kluci, co pracují na směny. Pamatuji si, že jsme museli odehrát zápasy v jedenácti lidech. Člověk potřeboval vystřídat, ale nemohl."

Hájku Opava se v MODEL Interlize Opavsko daří výborně. Několikrát se mu ji povedlo vyhrát. A co víc. Upřednostňuje taktiku, aby si zahráli všichni. Výsledek není prioritní: „Pokud někdo na fotbal spěchá z práce a pak by si zahrál třeba jen pět minut, nebylo by to absolutně fér. Proti silným soupeřům sice toho někteří neodehrají tolik, ale celkově si myslím, že jsou všichni vytěžováni rovnoměrně."

Pavel Hadaščok tvrdí, že i v této soutěži není mezi jednotlivými hráči Hájka nouze o hádky. „Po konečném hvizdu zápas rozebíráme. Nezřídka kdy dojde i na nějakou hádku. Všechno si to vyříkáme a pak u piva se už všechno hodí do pohody," mínil bývalý obránce opavského Ostroje a jedním dechem dodal:

„Podnikovku mám skutečně velmi rád. Je to pro mě možnost, jak si zasportovat a setkat se s přáteli. Za ta léta jsem si na ni zvykl."

Když se před nedávnem kormidla Slezského FC ujal Jan Baránek, hodně se spekulovalo o tom, kdo se stane jeho asistentem. Vzhledem k tomu, že v Jakubčovicích tuhle roli plnil Pavel Hadaščok, dost nahlas se spekulovalo i o něm. „Taková pozice by mě samozřejmě lákala, jenže chybí mi licence. Honza si za asistenta zvolil Luboše Hrabinu. Přece jenom je to člověk s obrovskými zkušenostmi a znalostmi," uvedl.

Velkou čest rodů Hadaščoků dělá syn Vojtěch, jenž je hráčem Liberce a poslední půlsezonu strávil na hostování v Hradci Králové. Přestože pravidelně dostával příležitost, gól se mu jako útočníkovi za Votroky vstřelit nepodařilo. Další nelichotivou zprávou je i to, že Hradec Králové letos z první ligy sestupuje.

„Vojta je v Hradci spokojený. Má tam všechno, co potřebuje. Výborné zázemí. Přípravu začne s Libercem, ale v současnosti se řeší, co s ním bude dál. Hradec by chtěl, aby za něj hrál i ve druhé lize. Během zimy svůj zájem projevila Jihlava. Uvidíme, co se stane v příštích týdnech," poznamenal.

Hájek Opava

Horní řada zleva stojící: Vladimír Baránek, Jan Lojkásek, Christos Čandas, Jiří Malohlava, Lukáš Dener, Jiří Machů, Stanislav Kupka, Jan Baránek, Pavel Hadaščok, Jaromír Tvrdý, Erich Říčný. Dolní řada zleva: Kamil Vrba, Marek Philipp, Jaromír Kuzník, Vít Halška, René Ondřej.

V čele tabulky se nic nemění, stále vedou Kobeřice

V pořadí už šesté kolo měla minulý týden na programu MODEL Interliga Opavsko. Čelo tabulky si dál bez ztráty kytičky drží Kobeřice. V dosavadním průběhu ještě neztratily ani bod. Naposledy porazily 5:0 mužstvo Pouba-Renova.

Hájek Opava na hřišti v Malých Hošticích v duelu s MODEL OBALY mohl nasadit do hry také nového kouče Slezského FC Opava Jana Baránka, jenž k jasnému vítězství 6:1 přispěl i jednou přesnou trefou. V dalších utkáních si Mužstvo Bolatice doslova pohrálo s Tahotou Dolní Životice, kterou udolalo v poměru 8:2. Jedním gólem se podílel na výhře také bývalý gólman Baníku Ostrava Vít Baránek, jenž za bolatický fotbalový klub nastupuje také v I. A třídě a v dresu místního béčka také v okresním přeboru.

Ani dvě branky trenérského dua Štěpánkovic Tomáše Kurky a Vlastimila Harazima nestačily Palestině k zisku třech bodů proti Olympu H. S. Opava. Ten vstřelil o jednu branku více a zvítězil 4:3. V posledním utkání si pak chlebičovská Bojtesa poradila s Moravanem Oldřišov. Vyhrála 2:1

Výsledky 6. kola:
Mužstvo Bolatice - Tahota D. Životice 8:2. Branky: Jiří Hluchník 3, Jan Vehovský 3, Tomáš Sněhota, Vít Baránek - Tomáš Mezera, Jaromír Košárek
Bojtesa Chlebičov - Moravan Oldřišov 2:1. Branky: Roman Stanjura, David Lokoč - Daniel Riemel
SZK Kobeřice - Pouba-Renova 5:0. Branky: Michal Gargoš 2, Dušan Christoph, Jan Stuchlík, Libor Václavík
Hájek Opava - MODEL OBALY 6:1. Branky: Lukáš Dener 2, Jaromír Kuzník, Jan Baránek, Christos Čandas, René Ondřej - Pavel Grulich
FC Palestina - Olymp H. S. Opava 3:4. Branky: Tomáš Kurka 2, Vlastimil Harazim - Robert Hypš 2, Tomáš Otypka, Bučan Fahrudin

Rozpis 7. kola
Pondělí 3. června od 17.00: MODEL OBALY - FC Palestina, Pouba-Renova - Hájek Opava, Moravan Oldřišov - SZK Kobeřice
Úterý 4. června od 17.30: Olymp H. S. Opava - Mužstvo Bolatice
Středa 5. června od 17.00: Tahota D. Životice - Bojtesa Chlebičov

Petr Dušek

Autor: Redakce

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kraj zkontroluje opravovanou silnici mezi Raduní a Komárovem

Na snímku daruje plazmu David Janovský z Opavy.

Plazmu ve Slezské nemocnici odebírají nové přístroje

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Edvarda Beneše a ZŠ a Praktické školy Opava

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

S jídlem roste chuť! Loni ovládli hejtmanství, letos dolní komoru Parlamentu ČR a v příštím roce může bez větších problémů hnutí ANO zaútočit i na třetí triumf v komunálních volbách. A to i v Moravskoslezském kraji, který býval dlouhou dobu baštou ČSSD.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT