Bývalým profesionálním fotbalistům se v Interlize tak trochu mění život. Většinou si vyzkouší hru na pozicích, o nichž předtím ani neuvažovali.

Výjimkou je však Jan Baránek. Bývalý ligista, který prošel Baníkem, Drnovicemi nebo třeba Opavou, během své kariéry téměř výlučně nastupoval ve středu zálohy. Nic se na tom nezměnilo ani v dresu Hájka.

„Můžu začít v obraně, ale po pěti minutách mě to začne táhnout do útoku. Vždycky to tak bylo," usmíval se hlavní kouč Slezského FC a ochotně odpovídal i na další otázky naší redakce.

Interligu hrajete už nějaký ten pátek. Spousta hráčů s oblibou a nadsázkou tvrdí, že si v ní dělají tzv. chuť na žízeň. Co znamená pro vás?

Celý život hraju fotbal. Je to pro mě další možnost, jak se mu věnovat a zároveň se také trochu hýbat. Také se jedná o relaxaci. To pozápasové pivo k tomu samozřejmě patří. Vždycky jsem hrál jenom za Hájka a do budoucna se na tom nebude nic měnit. Zatím jsem ani neměl důvod.

Mám to chápat tak, že byste si nedokázal představit hájit v Interlize barvy jiného mužstva?

Momentálně je to pro mě nejlepší varianta. V mužstvu jsem už šestým rokem. Bydlím v Dolním Benešově. Kdyby se poskládalo mužstvo tam, tak bych o změně asi uvažoval.

Patříte k těm poctivcům, kteří dorazí na každý zápas?

Snažím se. Při angažmá v Opavě je to pro mě daleko jednodušší. Přece jenom, když jsem působil u mládeže Baníku, mnohdy to nebylo jednoduché časově skloubit. Na soutěži je parádní jedna věc. Vždycky si tam jdu hlavně a především zahrát fotbal. Na výsledek neberu takový ohled, což neznamená, že bych jel na půl plynu, ale věnuji se prostě jen hře.

Když jsem proti vám letos v červnu nastoupil při exhibici v Kravařích, přišlo mi, že byste se stále neztratil v klasických nižších soutěžích. Neuvažoval jste o tom, že byste zkusil třeba I. A nebo I. B třídu?

Ne a do budoucna to ani zvažovat nebudu. S profesionálním fotbalem jsem skončil v osmatřiceti letech, když jsem hrál druhou ligu za Jakubčovice. O víkendech by se to s trenéřinou v Opavě ani nedalo nějak stíhat. Interliga mi vyhovuje.

Hodně fotbalistů působících v Interlize hovoří o tom, že by se některé týmy neztratily právě v nižších soutěžích. Kdybychom srovnávali, kam byste ji zařadil?

Ke srovnání použiju exhibice starých gard Baníku, Vítkovic nebo Opavy, na nichž se pravidelně objevuju. Nastupují se mnou nebo proti mně kluci, kteří stále hrají I. B třídu či třeba okresní přebory. Právě tam by se daly napasovat některá mužstva z Interligy.

Na interligovém poli narazíme na spoustu hráčů, kteří nemají tak bohatou a úspěšnou fotbalovou minulost jako vy. Je pro ně vyloženě ctí si proti takovým fotbalistům zahrát. Cítíte od nich na trávníku třeba přehnaný respekt?

Kluky z Opavska znám. Hráli jsme spolu například v žácích nebo dorostu. Nemyslím si, že by ke mně nějak vzhlíželi. Jak už jsem řekl, zápasy v Interlize většinou probíhají v naprosté pohodě. Nějaké vulgarity, zákeřné fauly, s tím se tady rozhodně nesetkáte.

Většina hráčů si v této soutěži vyzkoušela jiné pozice, než na jakých nastupovala předtím. Z kovaného obránce je najednou útočník a podobně. Jak je to u vás? Zůstal jste věrný středu zálohy?

Celou svou kariéru jsem odehrál na tomto postu. Jen chvíli jsem nastupoval i na hrotu. Nikdy jsem neuměl moc bránit. Klidně mě můžete postavit do obrany, ale už po pěti minutách mě to začne táhnout do útoku. (smích)

Zajímavostí je, že Interligu hraje i váš bratr Vít, jenž obléká dres Mužstva Bolatice. Spolu anebo proti sobě jste se potkali už na prvoligových pažitech. Je tato situace pro vás něčím zvláštní?

Poprvé se proti sobě potkáváme v poli. Brácha vždycky chytal a v Interlize se posunul do útoku. Z první ligy se jinak známe velice dobře. Za Opavu jsem mu dal dokonce gól, když působil ve Zlíně.

Rod Baránků tedy vyslal do nejvyšší soutěže dva fotbalisty a před nedávnem se přidal další. V obraně Baníku se v poslední době usadil váš syn Honza. Tohle je rarita, která se jen tak nevidí.

Myslím, že s bráchou jsme jedinou bratrskou dvojici v lize, která nastupovala na postech gólman a hráč v poli. Teď se k nám přidává i můj syn.

Jaký má Honza potenciál?

Je těžké to odhadnout. Jedná se pořád o mladého kluka. Má dvacet let, ale fotbalu odevzdal opravdu všechno. Do toho se stále věnuje škole. Tohle je základ. Když se šli ostatní kluci po zápase bavit, on zůstával doma.

V dorostu Slezského FC působí i váš další potomek, šestnáctiletý Aleš. Vypadá to, že by se v budoucnu prvoligově potatil i on?

U něho platí to samé co u Honzy. Hraje jako pravý bek či záložník a v jeho věku je těžké odhadnout, kam by se mohl posunout. Hlavní je škola. U nás to tak bylo vždycky. Prvně je třeba si splnit školní povinnosti a pak je fotbal. Je třeba si uvědomit, že fotbal nebudou hrát pořád. Po skončení kariéry se musí něčemu věnovat. Narazíme na spoustu případů hráčů, kteří na školu kašlali, přednost dali fotbalu a v pozdějším věku na to doplatili.

Hájek rozstřílel Poubu-Renovu

S naprostým přehledem si v šestnáctém kole Interligy Opavsko poradil opavský Hájek s týmem Pouby-Renovy 4:1 a zůstává na třetím místě tabulky. Jednu z branek vsítil také bývalý ligista a současný trenér Slezského FC Jan Baránek.

Výsledky 16. kola
Mužstvo Bolatice - Olymp H. S. Opava 4:0. Branky: Tomáš Boček 2, Jan Vehovský, Daniel Heger
FC Palestina - MODEL OBALY 5:1. Branky: Vlastimil Harazim 2, Josef Harazim, Ladislav Večerek, Jan Hanzlík - Vladan Novák
Hájek Opava - Pouba-Renova 4:1. Branky: Martin Phillip 2, Erich Říčný, Jan Baránek - Radim Kohut
SZK Kobeřice - Moravan Oldřišov 4:1. Branky: Jan Stuchlík, Pavel Hlavenka, Tomáš Kremser, Marek Urbiš - Stanislav Stříbný
Bojtesa Chlebičov - Tahota D. Životice 3:0. Branky: Marek Tihelka 2, Petr Poštulka

Rozpis 17. kola
Pondělí 7. října od 16.30: Bojtesa Chlebičov - Mužstvo Bolatice, Moravan Oldřišov - Hájek Opava, Pouba-Renova - FC Palestina, MODEL OBALY - Olymp H. S. Opava
Středa 9. října od 16.30: Tahota D. Životice - SZK Kobeřice

Petr Dušek