Vodní fotbálek se hraje na speciálně upraveném nafukovacím hřišti o rozměrech 16x 9 metrů obklopeném mantinely. To hlavní, bez čeho by se však tato alternativa fotbálku neobešla, je vodou pokropené hřiště. Právě kluzký povrch dělá z tohoto sportu zábavu pro široké okolí.

Hráči hrají na boso a pro zajištění své bezpečnosti mohou využít i ochranné helmy. Toto všechno bude k vidění na začátku července v areálu TJ Sokol Kateřinky v Opavě, kde se koná neoficiální mistrovství ČR ve vodním fotbálku.

„Rozhodli jsme se uspořádat tuto akci proto, že v České republice jde poměrně o novou věc. Loni jsem byl u provozování vodního fotbálku na koupališti a člověka to baví, i když hru pouze pozoruje. Řekl bych, že je to druh sportu, který si užívají více diváci než hráči. Jedná se o fyzicky náročnou činnost, patří mezi nejnamáhavější sport, který jsem kdy hrál,“ uvedl organizátor akce Jan Vimmer.

„Nejprve jsme chtěli uspořádat oficiální mistrovství České republiky, jenže jsme zjistili, že oficiální MČR existuje pod záštitou asociace plážového fotbalu. Tam ale napouštějí hřiště vodou do výšky asi deseti centimetrů, takže je tam de facto brouzdaliště. U nás máme ‚pouze‘ kaluže vody a kluzký povrch hřiště,“ dodal Vimmer.

Jak rychle si začátečník zvykne na tento letní sport?

„Člověk, který vodní fotbálek nikdy nehrál, neví, jak chodit do soubojů a chvíli trvá, než pochopí jak hrát. Po třech minutách, však už ví jak na to a je to v pohodě. Z hlediska bezpečnosti mají hráči helmy a na našem turnaji mají všichni bez rozdílu povinnost mít je na sobě. Moc úrazů se však naštěstí nestává,“ sdělil hlavní organizátor neoficiálního MČR ve vodním fotbálku.

Celá akce je na programu ve středu 6. 7. od 8.30 v areálu TJ Sokol Kateřinky ve Fügnerově ulici v Opavě. Zúčastnit se jí může maximálně 32 týmů. Hrát se bude na dvou stejných hřištích zároveň, hrací doba utkání je nastavena na 2x 7 minut. Každý výběr budou tvořit čtyři hráči, z nichž jeden na postu brankáře. Pozice gólmana však nebude stálá, to znamená, že se mohou fotbalisté během utkání střídat.

Na začátku se nalosují skupiny po čtyřech družstvech, kdy nejlepší postoupí do pavoukové fáze turnaje, ze které vzejdou dva nejlepší týmy, které si to spolu rozdají ve finále. Startovné činí 400 korun na tým a hlavním lákadlem by měly být čtyři vstupenky na duel české fotbalové reprezentace se Španělskem.

„Chceme pobavit lidi a rádi bychom, aby akce probíhala v přátelské atmostéře, než aby to hráči brali příliš vážně a mezi týmy panovala nějaká nevraživost. Půjde hlavně o legraci. Přihlásit se mohou samozřejmě i ženy a za ženské týmy budeme určitě rádi. Zápasy budou ihned atraktivnější. Zatím máme přihlášených něco přes dvacet týmů, z nichž některé jsou smíšené.

Jedno družstvo má většinu svých členů i ze sousedního Polska. Bude to jistě zajímavá konfrontace a už nyní se na zápasy těšíme,“ uzavřel Jan Vimmer.

Jan Šimek