„S tím, že bych mohl na světový šampionát jet jsem trochu počítal, byť jako třetí gólman, ale když dostal Petr Mrázek svolení, že může reprezentovat, bylo mi jasné, že dva brankáře z Kanady brát nebudou a mě tam nevezmou. Tak snad příští rok. Trochu mě to samozřejmě mrzelo, ale zase na druhé straně jsem mohl pomoci svému klubu, než sedět na tribuně v Calgary,“ hovořila upřímně brankářská opora Bramptonu Battalion, hrajícího Ontario Hockey League.

Machovský juniorské mistrovství světa pozorně sledoval. „Samozřejmě se koukám, jen škoda, že to kluci nezvládli ve čtvrtfinále proti Rusku, Petr v brance byl jako vždy famózní,“ vysekl poklonu svému brankářskému kolegovi a velkému kamarádovi rodák z Opavy.

Právě čtvrtfinálový duel s Ruskem rozhodla ve prospěch Sborné branka v prodloužení, která byla více než sporná. Předcházela jí totiž čepel ruské hole v obličeji českého obránce, který pak dlouho ležel v rohu kluziště. Rusové však ve hře pokračovali a výsledkem byl rozhodující gól.

Jak na celou situaci pohlíží Matěj Machovský? „Hokejoví experti to vysvětlovali tak, že pokud hráč vystřelí a dráha hokejky po střele pokračuje a zasáhne někoho do obličeje, tak se to jako faul nebere, takže nevím. Každopádně je to velká škoda,“ hledal vysvětlení osmnáctiletý gólman, který je s reprezentanty v častém kontaktu.

„Nejvíce mluvím asi právě s brankářem Petrem Mrázkem a Radkem Faksou, klukama, kteří hrají OHL, se zbytkem už tolik ne,“ přiblížil velký talent českého hokeje. Radek Faksa a Matěj Machovský, to mohla být velká opavská stopa na světovém šampionátu. Nakonec ale odjel do kanadské provincie Alberta pouze prvně jmenovaný. „S Radkem se hodně bavíme, je fajn, že pocházíme ze stejného města a nyní hrajeme hokej ve stejné lize v Kanadě, mohli jsme dokonce hrát spolu v jednom týmu, ale Radka si v draftu dříve vybral Kitchener,“ pokrčila rameny hvězda Bramptonu.

Poslední velkou reprezentační akci zažil maskovaný muž původem ze Slezska loni na MS do osmnácti let v Německu, kde se o něm díky jeho vynikajícím výkonům mluvilo jako o budoucí české reprezentační jedničce. Nyní v Kanadě podobně oslnil jeho kolega Mrázek, který byl dokonce vyhlášen nejlepším brankářem mistrovství.

„Petr má zápasy vždycky pod palcem (usmívá se), nevím, jestli se to podobá mým výkonům, myslím si totiž, že mé výkony nemají ani zdaleka na ty Petrovy, protože to co předvádí je neskutečné. Další plus pro něj je to, že se jim podařilo postoupit ze skupiny, což se nám loni v Německu s osmnáctkou nepodařilo, což je, myslím si, hlavní rozdíl,“ uvedl hokejista, toužící po angažmá v NHL.

Jan Šimek