Zahraniční štace fotbalového gólmana Radka Petra má novou adresu: Klub AS Eupen v Belgii. Český legionář, jehož kariéra nabrala doslova raketový start po senzační druhé příčce na předloňském světovém šampionátu dvacítek v Kanadě, opouští třetí nejvyšší italskou soutěž Serii C. Hráč Parmy se připojil k belgickému druholigovému celku na půlroční hostování.

„Jsem mladý kluk, který potřebuje pravidelně chytat. V Itálii jsem nastupoval minimálně,“ prozradil jednadvacetiletý gólman. Belgický AS Eupen je už třetí Petrovou zahraniční zastávkou. Krnovský odchovanec se tak pomalu stává evropským tulákem. Poté, co předloni z ostravského Baníku přestoupil do italské Parmy, stále nenachází pevnou půdu pod nohama. Na apeninském poloostrově vydržel jen necelé dvě sezony.

Radek Petr přitom prožil kariérní vzestup jako z pohádky. Bezejmenný strážce branky třetiligových Mutěnic se během světového šampionátu dvacítek v Kanadě stal žhavým zbožím na přestupovém poli gólmanů. Z řady atraktivních nabídek zvolil prvoligovou Parmu, ale po roce vysedávání na lavičce se stěhoval do Serie C. „Odchází proto, aby pravidelně chytal,“ tvrdil ještě v létě agent David Nehoda, když Petr přestupoval na hostování do celku Pro Patria. Prakticky stejná slova však tentokrát zvolil i mladý gólman, byť se s českým manažerem krátce po odchodu do třetí italské ligy rozešel. „Vzájemná spolupráce nebyla ideální, ale rozešli jsme se v dobrém, to bych zdůraznil,“ dodal.

Přestup chtěl sám

Podnět k hostování v Belgii podal především český brankář. V týmu, který má sídlo v malém městečku Busto Arsizio poblíž metropole Milána, se mezi tyče dostával jen sporadicky. I přesto, že měl být podle slov agenta Nehody brankářskou jedničkou. „Hostování v Belgii bylo nejvhodnějším řešením. Důležité bylo, abych pravidelně chytal,“ vysvětlil.

Petr už má za sebou první zápas v dresu nového týmu. AS Eupen, který v druhé nejvyšší belgické soutěži bojuje o záchranu, porazil třetí tým tabulky. „Zatím je to tady super,“ pochvaloval si. Bývalý hráč ostravského Baníku už také pomalu piluje francouzštinu. Ani Italština však Petrovi nepřijde nazmar. V kádru má několik spoluhráčů, s nimiž se díky předchozím angažmá bez problémů domluví. „Jazyková bariéra nebude tak obrovská, vzájemně si to přeložíme,“ zasmál se.

Petra naopak mrzí, že se v kabině nepotká s dalším mladíkem Janem Hablem, jenž se před pár dny upsal právě Baníku. Bývalý hráč italské Fiorentiny byl zřejmě první, kdo veřejně informoval o přestupu jednadvacetiletého gólmana. Sám se totiž ocitl v hledáčku belgického celku. „S Habličem jsem telefonoval, povídali jsme si o tom dlouho,“ připustil Radek Petr. „Je to škoda, v kabině by byla větší pohoda. Honza je dobrý kluk a určitě bychom si rozuměli. Bohužel to nevyšlo,“ dodal.

Potřebuju zejména pravidelně chytat, vyvětlila bývalá opora Krnova

Přestupujete tedy především proto, že jste v Patrii pravidelně nechytal? Proč jste v Itálii nedostával šanci?
Jednoznačně. Jsem mladý kluk, který potřebuje pravidelně chytat a v Patrii jsem chytal minimálně. Proto jsem zvolil tuto štaci v Belgii, kde se mohu rozchytat. Samozřejmě chci znovu přestoupit do vyššího celku, kde budu hrát, abych mohl fotbalově růst. To je nejdůležitější.

Neměly o vás zájem i jiné kluby? Proč právě Belgie?
To bych nechtěl rozebírat. Hostování v Belgii bylo nejvhodnějším řešením. Důležité bylo, abych pravidelně a pořád nastupoval. Zájem jiných týmů sice byl, ale chci tady vydržet a má budoucnost se bude řešit až v létě.

A co kluby z Česka?
Návrat domů neřeším, ani nevím, jestli by byl zájem.

V létě jste se rozešel s manažerem Davidem Nehodou. Proč?
Nerad bych to rozmazával. Vzájemná spolupráce nebyla ideální, ale rozešli jsme se v dobrém, to bych zdůraznil.

K přestupu jste dal iniciativu vy sám nebo váš nový italský manažer?
Určitě to byla má iniciativa, ale po vzájemné dohodě mateřského klubu Parmy a také týmu, kde nyní chytám.

Nebojíte se jazykové bariéry?
Jazyková bariéra tady je. V Belgii se mluví především francouzsky, budu se muset učit. Naštěstí je v kabině několik kluků, co mluví italsky, takže ta bariéra nebude tak obrovská. Vzájemně si to přeložíme.

Jan Hable, který nedávno přestoupil do ostravského Baníku, prozradil, že i jej lákal belgický Eupen…
Já jsem si s Habličem telefonoval, povídali jsme si o tom dlouho. Nakonec se rozhodl pro Baník, je to jeho rozhodnutí, moc dobře ví co dělá.

A nemrzí vás, že nebudete mít v týmu krajana?
Každopádně je to škoda. V kabině by byla větší pohoda, Honza je dobrý kluk a určitě bychom si rozuměli. Bohužel to nevyšlo. Ale rozhodně kvůli tomu nijak nestrádám.

Po šampionátu v Kanadě se o vás zajímalo několik italských klubů. Teď je ve druhé belgické lize. Nemyslíte, že byla chyba, když odcházel tak brzo do zahraničí?
Ne, jako chybu bych to rozhodně nebral. Jsou to obrovské zkušenosti, jak životní, tak zejména fotbalové stránce. Chyba to v žádném případě není.