VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava: basketbal s fotbalem mezi ohroženými druhy?

Opava – Komunální volby klepou na dveře. Co nastane po nich?

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Třeba v Opavě radnice výrazně podporuje sport. Je majoritním vlastníkem fotbalového klubu Slezský FC, výrazně podporuje basketbal, v obou případech hlavně mládež, dá se říci, že i nadstandardně. Opava je prostě sportovní město, a to je i jeden z důvodů, proč se uvažuje o stavbě nového zimního stadionu a plaveckého stadionu.

Jenomže pokud dojde na radnici k výraznému zemětřesení, může se stát fotbal s basketbalem výrazně ohroženým druhem, totéž platí o případné výstavbě zmiňovaných sportovišť. Představitelé dvou největších opavských klubů si dobře uvědomují, že jejich pozice na městě může oslabit.

„Klidně se může stát, že podpora na basketbal v Opavě se sníží,“ říká manažer BK Opava Dušan Štěnička. „Na druhé straně jsme jediným vrcholovým sportem v Opavě a bylo by špatné ho pohřbít. Měli bychom fungovat za jakékoliv vlády. Vždyť jde hlavně o mládež.

Všeobecná ekonomická situace není dobrá, právě sport a kultura tím zákonitě nejvíce trpí,“ doplnil Štěnička.

V klidu nezůstávají ani ve Slezském FC Opava. Klub s velkou tradicí je také závislý na městských penězích, hlavně pak mládež, která je podporována nadstandardně.

„Bohužel je pravda, že jsme byli a jsme velmi kritizovaní za podporu fotbalu i od některých současných kandidátů do komunálních voleb. Nijak se netají tím, že podporu fotbalu je třeba výrazně snížit. Pokud takové hlasy ve volbách uspějí, bude v současné ekonomické situaci akutně ohrožena další existence našeho klubu s více než stoletou historií.

To by byla podle nás velká chyba,“ řekl předseda představenstva Slezského FC Opava Marek Veselý.

Roman Brhel

Současná podpora sportu ve městě

Opavská radnice v současné době podporuje přímo z rozpočtu města celkem šest sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku a plavání.

„Naprostá většina peněz jde na mládež. Kolektivní sporty dospělých jsou podporovány částkou tři miliony korun za účast v nejvyšší soutěži (letos pouze basketbal) a částkou 1,5 milionu korun za účast ve druhé nejvyšší soutěži.

Znamená to, že v letošní sezoně nedostanou žádné peníze na dospělé lední hokej (3. liga), fotbal (3. liga) ani volejbal,“ vysvětlil primátor města Opavy Zbyněk Stanjura.

Redakce se ptala opavských lídrů: Jak vidíte podporu sportu ve městě?

Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Město Opava má hned několik přízvisek. Mezi ně určitě patří i město sportu. A právě na sport se zaměřily dvě otázky, které směřovaly k lídrům kandidátních listin pro víkendové volby do zastupitelstva.

Anketní otázky zněly jednoduše: Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? a Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Zde jsou názory těch, kteří nám odpověděli:

Zbyněk Stanjura (ODS):
1. Ano. Systém, který schválilo zastupitelstvo, podporuje z rozpočtu města přímo celkem 6 sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku aplavání.
2. Ano - prioritou číslo jedna je výstavba nového plaveckého bazénu s aquaparkem u koupaliště. U zimního stadionu zvážíme dvě varianty - rekonstrukci stávajícího či postavení nového. Podmínkou relizace je finanční zabezpečení výstavby.

Zdeněk Jirásek (CŠSD):
1. Podporu sportu ve městě Opavě považuji za věc samozřejmou. Přitom je vždy třeba hledat optimální model podpory sportu vrcholového, zájmového i rekreačního, tedy snažit se co nejvíce reflektovat přání občanů.
2. Vize výstavby plaveckého a zimního stadionu poblíž současného koupaliště a sportovní haly považuji za zajímavou myšlenku současného koaličního vedení statutárního města Opavy. Její realizace si ovšem vyžádá nemalé úsilí. Bude přitom třeba postupovat tak, aby potřebné finanční prostředky byly získány z velké části mimo normální rozpočet města, a dále i s ohledem na minimalizaci dalších provozních nákladů.

Milan Kopčil (Věci veřejné):
1. Financování sportu musí být vyvážené, ne na úkor „malých“ sportů, které ale i tak přinášejí Opavě dobré výsledky.
2. Nejprve se musíme seznámit se stávající dokumentací a do rozhodování také zapojit občany města. Teprve pak na základě ohlasů Opavanů lze rozhodnout o tom, zda takové stavby podpořit, nebo ne.

Vojtěch Turek (VIZE14):
1. Jsme proti tomu, aby město vlastnilo sportovní kluby. Podporovat budeme sportoviště a mládež všech sportů, nejenom pár vyvolených.
2. Město má důležitější priority než nový zimní stadion a bazén. Pokud by tyto akce měly zatížit už tak prázdnou městskou pokladnu, budeme proti.

MUDr. Miroslav Rafaj (TOP 09):
1. Co se týče profesionálních sportů, můžeme poskytnout sportoviště a podílet se na jejich provozu. Nebudeme se však finančně podílet na rozpočtech jednotlivých profesionálních klubů, pomůžeme jim však v hledání sponzorů.
2. Je potřeba najít dostatečně nadčasové a multifunkční řešení, neboť například projekt zimního stadionu je stran velikosti hlediště naprosto nevyhovující. Chceme, aby tyto stavby byly jednoznačným přínosem pro obyvatele města a aby jejich realizace město dále zbytečně nezadlužovala.

Jaroslav Kania (Sdružení nezávislých kandidátů SNK – Opava):
1. Má Opava v současné době na podporu zmíněných velkých sportů? Podle mne nemá, a proto nás velké sporty opustily. Pokud dostaneme důvěru opavských občanů, budeme se snažit získat mimoměstské prostředky a tradici velkých sportů obnovit.
2. Ano, ale… Je důležité vidět celkovou ekonomiku. Nejen případnou výši finanční spoluúčasti města na deklarovaných 800 mil. Kč, ale rovněž podrobnou ekonomiku provozních nákladů.

Lubomír Fišer (KSČM):
1. Z hlediska náročnosti financování bych podporoval hlavně basketbal a volejbal. Dalšími penězi bych podporoval hlavně amatérské sportování a sporty označované jako menší. Všichni víme, jak dopadl fotbal a hokej, to je jenom velký tunel.
2. Plavecký bazén bych nechal postavit nový, ale přikláním se k tomu, aby se zimní stadion nechal jen opravit, modernizovat, a mohl tak fungovat dál.

Jan Štěrba (dvojka kandidátky Občané.cz):
1. Nemáme v úmyslu likvidovat žádné aktivity obyvatel, tedy ani sport, ale určitě nechceme dotovat například platy fotbalistů, kteří hrají jeden zápas týdně.
2. Podpoříme stavbu zimního stadionu a plaveckého bazénu, ale jen v případě vyrovnaného rozpočtu.

Jaroslav Černý (KDU-ČSL):
1. Hledejme společně vyváženější systém rozdělování finančních prostředků na sport. Nejsme pro to, aby město dlouhodobě vlastnilo fotbalový klub.
2. Podpoříme výstavbu obou zařízení, pokud město neprohloubí své zadlužení a zajistí základní, dosud ne zcela naplněné potřeby občanů.

Petr Pavlíček (Volba pro město):
1. Domnívám se, že město Opava by si mělo vybrat a podporovat na „vrcholové“ úrovni jeden sport - to by měla být vlajková loď Opavy.
2. Podporovali bychom obě stavby.

Pavla Brady (SOS pro Opavu):
1. Jsme pro spravedlivou podporu všech sportů, tedy velkých i malých.
2. Výstavbu i renovaci sportovišť samozřejmě podporujeme. V případě výstavby nového zimního stadionu a plaveckého bazénu musí být jasné, co se bude dít s těmi stávajícími. A naprosto zásadní je vědět, kde vezmeme finance na výstavbu, ale také na provoz těchto objektů, protože provozní náklady pak budou městskou pokladnu zatěžovat mnoho dalších let a ty už nám z evropských fondů nikdo platit nebude.

Milan Němec (Koalice za Opavu, nominován SZ):
1. Formou, jakou si zaslouží, a to pro všechny sporty. Hlavně bychom nechtěli, aby peníze končily u sportovních funkcionářů, ale opravdu tam, kde mají.
2. V současné době na to zadlužená Opava nemá prostředky, díky dotacím se k prostředkům můžeme dostat.

Roman Brhel, Martin Kůs

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 700 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) PRAKTICKÁ SESTRA, BRATR POD ODBORNÝM DOHLEDEM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 19700 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Mackurová Pavla, životopis zašlete na e-mail: personalni@sirius-opava.cz., SŠ s maturitou/Vyšší odborné v oboru, vhodné i pro absolventy., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Mzda dle tabulky + zvláštní příplatky, příplatky za práci o víkendu a svátcích. , Pracoviště Opava, Mánesova 7, nepřetržitý provoz, nástup dle dohody.. Pracoviště: Sírius, příspěvková organizace, Mánesova, č.p. 1684, 746 01 Opava 1. Informace: Pavla Mackurová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 13 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Horáková Daniela tel.: 730 575 975; 553 615 646 - volejte pouze v Po - Pá 7:30 - 15:30 hod., e-mail: seniori.svzdislava@seznam.cz, SŠ v oboru všeobecná sestra, Rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, trestní bezúhonnost, uživatelská znalost práce s PC, zdravotní průkaz., Osobnostní předpoklady:, - úcta a respekt k lidem seniorského věku, - schopnost pracovat v týmu a spolupráce s pracovníky v sociálních službách, - dodržování etických norem, Další specifikace:, - pracovní poměr na dobu určitou, s možností prodloužení na dobu neurčitou, - zkušební doba 3 měsíce, - denní služby v sedmidenním pracovním týdnu (Po - Ne), nepravidelně rozvržené denní směny 7:30-19:30 hod, , Základní popis pracovní pozice, Poskytování základní zdravotnické a ošetřovatelské péče, zpracovávání ošetřovatelského plánu, pozorování, hodnocení a zaznamenávání stavu klienta, orientační hodnocení fyziologických funkcí. Sledování klientů sociální péče z hlediska biopsychosociálních potřeb a jejich monitorování, plnění ordinace lékaře a provádění asistence při diagnostických, vyšetřovacích nebo léčebných výkonech. , Řeší sociálně zdravotní problémy klientů., , Dle potřeby domova dále:, Poskytování přímé obslužné péče o klienty, podpora jejich soběstačnosti, poskytování pomoci při osobní hygieně a oblékání klientů, manipulace s přístroji, pomůckami a prádlem a udržování čistoty a hygieny u klientů.. Pracoviště: Domov pro seniory - domov sv. zdislavy, Rooseveltova, č.p. 768, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Horáková, +420 553 615 646. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč Řidiči ostatních speciálních vozidel OPRAVÁŘ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wolf Bohumil, tel. 602 774 140, životopis zašlete na e-mail: bohumil.wolf@seznam.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe v oboru 2 roky., Pracoviště Branka u Opavy, nástup ihned.. Pracoviště: Bohumil wolf s.r.o., Cihelní, č.p. 282, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Bohumil Wolf, +420 602 774 140. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA - INTERNÍ ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Hozová, tel.: 553 766 103, e-mail: hana.hozova@snopava.cz, VOŠ/VŠ - odborná, případně specializovaná způsobilost v souladu se zákonem č. 96/2004 ve znění novely zákona č. 201/2017, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost. Platové zařazení se řídí nařízením vlády dle přílohy č. 3., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Slezská nemocnice v opavě, Olomoucká, č.p. 470, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Hozová, +420 553 766 103.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítěz 128. Velké pardubické v cíli. Jan Faltejsek a kůň Tzigane du Berlais.
73

Velká pardubická? Dominance Moravskoslezského kraje!

Kooperativa NBL: BK Opava – Královští sokoli, 13. října 2018 v Opavě
3 16

Basketbalisté Opavy si poradili s nováčkem

Opava selhala na doskoku

Výborně rozehráli opavští basketbalisté své druhé vystoupení v Lize mistrů.

-

Souhrn fotbalového víkendu

Přinášíme vám výsledkový servis fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku z uplynulého víkendu.

Cenný skalp zařídil Pecuch

Tohle vítězství se počítá. Dolnobenešovští fotbalisté na domácím trávníku porazili nebezpečnou Kroměříž. Jediný gól zápasu vstřelil osm minut před koncem Pecuch.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
2. FC Viktoria Plzeň 11 9 0 2 16:9 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 11 4 3 4 11:12 15
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT