VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava: basketbal s fotbalem mezi ohroženými druhy?

Opava – Komunální volby klepou na dveře. Co nastane po nich?

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Třeba v Opavě radnice výrazně podporuje sport. Je majoritním vlastníkem fotbalového klubu Slezský FC, výrazně podporuje basketbal, v obou případech hlavně mládež, dá se říci, že i nadstandardně. Opava je prostě sportovní město, a to je i jeden z důvodů, proč se uvažuje o stavbě nového zimního stadionu a plaveckého stadionu.

Jenomže pokud dojde na radnici k výraznému zemětřesení, může se stát fotbal s basketbalem výrazně ohroženým druhem, totéž platí o případné výstavbě zmiňovaných sportovišť. Představitelé dvou největších opavských klubů si dobře uvědomují, že jejich pozice na městě může oslabit.

„Klidně se může stát, že podpora na basketbal v Opavě se sníží,“ říká manažer BK Opava Dušan Štěnička. „Na druhé straně jsme jediným vrcholovým sportem v Opavě a bylo by špatné ho pohřbít. Měli bychom fungovat za jakékoliv vlády. Vždyť jde hlavně o mládež.

Všeobecná ekonomická situace není dobrá, právě sport a kultura tím zákonitě nejvíce trpí,“ doplnil Štěnička.

V klidu nezůstávají ani ve Slezském FC Opava. Klub s velkou tradicí je také závislý na městských penězích, hlavně pak mládež, která je podporována nadstandardně.

„Bohužel je pravda, že jsme byli a jsme velmi kritizovaní za podporu fotbalu i od některých současných kandidátů do komunálních voleb. Nijak se netají tím, že podporu fotbalu je třeba výrazně snížit. Pokud takové hlasy ve volbách uspějí, bude v současné ekonomické situaci akutně ohrožena další existence našeho klubu s více než stoletou historií.

To by byla podle nás velká chyba,“ řekl předseda představenstva Slezského FC Opava Marek Veselý.

Roman Brhel

Současná podpora sportu ve městě

Opavská radnice v současné době podporuje přímo z rozpočtu města celkem šest sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku a plavání.

„Naprostá většina peněz jde na mládež. Kolektivní sporty dospělých jsou podporovány částkou tři miliony korun za účast v nejvyšší soutěži (letos pouze basketbal) a částkou 1,5 milionu korun za účast ve druhé nejvyšší soutěži.

Znamená to, že v letošní sezoně nedostanou žádné peníze na dospělé lední hokej (3. liga), fotbal (3. liga) ani volejbal,“ vysvětlil primátor města Opavy Zbyněk Stanjura.

Redakce se ptala opavských lídrů: Jak vidíte podporu sportu ve městě?

Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Město Opava má hned několik přízvisek. Mezi ně určitě patří i město sportu. A právě na sport se zaměřily dvě otázky, které směřovaly k lídrům kandidátních listin pro víkendové volby do zastupitelstva.

Anketní otázky zněly jednoduše: Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? a Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Zde jsou názory těch, kteří nám odpověděli:

Zbyněk Stanjura (ODS):
1. Ano. Systém, který schválilo zastupitelstvo, podporuje z rozpočtu města přímo celkem 6 sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku aplavání.
2. Ano - prioritou číslo jedna je výstavba nového plaveckého bazénu s aquaparkem u koupaliště. U zimního stadionu zvážíme dvě varianty - rekonstrukci stávajícího či postavení nového. Podmínkou relizace je finanční zabezpečení výstavby.

Zdeněk Jirásek (CŠSD):
1. Podporu sportu ve městě Opavě považuji za věc samozřejmou. Přitom je vždy třeba hledat optimální model podpory sportu vrcholového, zájmového i rekreačního, tedy snažit se co nejvíce reflektovat přání občanů.
2. Vize výstavby plaveckého a zimního stadionu poblíž současného koupaliště a sportovní haly považuji za zajímavou myšlenku současného koaličního vedení statutárního města Opavy. Její realizace si ovšem vyžádá nemalé úsilí. Bude přitom třeba postupovat tak, aby potřebné finanční prostředky byly získány z velké části mimo normální rozpočet města, a dále i s ohledem na minimalizaci dalších provozních nákladů.

Milan Kopčil (Věci veřejné):
1. Financování sportu musí být vyvážené, ne na úkor „malých“ sportů, které ale i tak přinášejí Opavě dobré výsledky.
2. Nejprve se musíme seznámit se stávající dokumentací a do rozhodování také zapojit občany města. Teprve pak na základě ohlasů Opavanů lze rozhodnout o tom, zda takové stavby podpořit, nebo ne.

Vojtěch Turek (VIZE14):
1. Jsme proti tomu, aby město vlastnilo sportovní kluby. Podporovat budeme sportoviště a mládež všech sportů, nejenom pár vyvolených.
2. Město má důležitější priority než nový zimní stadion a bazén. Pokud by tyto akce měly zatížit už tak prázdnou městskou pokladnu, budeme proti.

MUDr. Miroslav Rafaj (TOP 09):
1. Co se týče profesionálních sportů, můžeme poskytnout sportoviště a podílet se na jejich provozu. Nebudeme se však finančně podílet na rozpočtech jednotlivých profesionálních klubů, pomůžeme jim však v hledání sponzorů.
2. Je potřeba najít dostatečně nadčasové a multifunkční řešení, neboť například projekt zimního stadionu je stran velikosti hlediště naprosto nevyhovující. Chceme, aby tyto stavby byly jednoznačným přínosem pro obyvatele města a aby jejich realizace město dále zbytečně nezadlužovala.

Jaroslav Kania (Sdružení nezávislých kandidátů SNK – Opava):
1. Má Opava v současné době na podporu zmíněných velkých sportů? Podle mne nemá, a proto nás velké sporty opustily. Pokud dostaneme důvěru opavských občanů, budeme se snažit získat mimoměstské prostředky a tradici velkých sportů obnovit.
2. Ano, ale… Je důležité vidět celkovou ekonomiku. Nejen případnou výši finanční spoluúčasti města na deklarovaných 800 mil. Kč, ale rovněž podrobnou ekonomiku provozních nákladů.

Lubomír Fišer (KSČM):
1. Z hlediska náročnosti financování bych podporoval hlavně basketbal a volejbal. Dalšími penězi bych podporoval hlavně amatérské sportování a sporty označované jako menší. Všichni víme, jak dopadl fotbal a hokej, to je jenom velký tunel.
2. Plavecký bazén bych nechal postavit nový, ale přikláním se k tomu, aby se zimní stadion nechal jen opravit, modernizovat, a mohl tak fungovat dál.

Jan Štěrba (dvojka kandidátky Občané.cz):
1. Nemáme v úmyslu likvidovat žádné aktivity obyvatel, tedy ani sport, ale určitě nechceme dotovat například platy fotbalistů, kteří hrají jeden zápas týdně.
2. Podpoříme stavbu zimního stadionu a plaveckého bazénu, ale jen v případě vyrovnaného rozpočtu.

Jaroslav Černý (KDU-ČSL):
1. Hledejme společně vyváženější systém rozdělování finančních prostředků na sport. Nejsme pro to, aby město dlouhodobě vlastnilo fotbalový klub.
2. Podpoříme výstavbu obou zařízení, pokud město neprohloubí své zadlužení a zajistí základní, dosud ne zcela naplněné potřeby občanů.

Petr Pavlíček (Volba pro město):
1. Domnívám se, že město Opava by si mělo vybrat a podporovat na „vrcholové“ úrovni jeden sport - to by měla být vlajková loď Opavy.
2. Podporovali bychom obě stavby.

Pavla Brady (SOS pro Opavu):
1. Jsme pro spravedlivou podporu všech sportů, tedy velkých i malých.
2. Výstavbu i renovaci sportovišť samozřejmě podporujeme. V případě výstavby nového zimního stadionu a plaveckého bazénu musí být jasné, co se bude dít s těmi stávajícími. A naprosto zásadní je vědět, kde vezmeme finance na výstavbu, ale také na provoz těchto objektů, protože provozní náklady pak budou městskou pokladnu zatěžovat mnoho dalších let a ty už nám z evropských fondů nikdo platit nebude.

Milan Němec (Koalice za Opavu, nominován SZ):
1. Formou, jakou si zaslouží, a to pro všechny sporty. Hlavně bychom nechtěli, aby peníze končily u sportovních funkcionářů, ale opravdu tam, kde mají.
2. V současné době na to zadlužená Opava nemá prostředky, díky dotacím se k prostředkům můžeme dostat.

Roman Brhel, Martin Kůs

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 450 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18450 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: 3směnný provoz včetně víkendů, denní 7:00 - 19:00, noční 19:00 - 7:00 hodin, Charakteristika vykonávané práce:, Poskytování přímé obslužné péče pobytové sociální službě spočívající v nácviku jednoduchých denních činností, pomoci při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb. , , , Plný úvazek na dobu určitou 1 roku s možností přechodu na dobu neurčitou., Nástup možný ihned nebo dle domluvy, , Požadavky: , - kurz pracovníka v sociálních službách, - občanská a trestní bezúhonnost, - řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, , Více informací k pracovní nabídce a náležitostem přihlášky pro zařazení do výběrového řízení najdete na, https://www.fontana-po.cz/kariera/5-0, Aktualizace: 18.5.2018. Pracoviště: Fontána, příspěvková organizace, Celní, č.p. 409, 748 01 Hlučín. Informace: Eva Salingerová, +420 739 063 322.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávek do 3,5 tuny v mezinárodní autodopravě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Velká Polom, Kontakt: emailem, telefonicky , , Požadujeme:, - minimálně 1 rok praxe řízení v mezinárodní dopravě , - trestní bezúhonnost, - spolehlivost, - řidičský průkaz sk. B, - jedná se o cesty po Evropě, povětšinou PO-PÁ, víkendy volné. Pracoviště: V.z.kar s.r.o., Rodinná, č.p. 345, 747 64 Velká Polom. Informace: David Gebauer, +420 775 225 322.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL -KA ČESKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Klein Arnošt Ing., ředitel, tel.: 553 760 500, Přihlášku doručte do 31.5.2018 na adresu: Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola, Opava, Purkyňova 12, 746 01 Opava., Bližší informace o škole na www.zemedelka-opava.cz., Náležitosti přihlášky:, - přihláška (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail). , - životopis (s uvedením odborných znalostí a dovedností, dosažení certifikátů pro státní maturity apod.), - prosté kopie diplomů o dosaženém vzdělání., Nutnost doložit v případě úspěchu ve výběrovém řízení před započetím pracovních poměru:, - výpis z rejstříku trestů ne starší 3 měsíců., - lékařské potvrzení o způsobilosti k výkonu funkce učitele., - čestné prohlášení o plné způsobilosti k právním úkonům v souladu s § 3 odst. 1 písm. a) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění. , , Podmínkou odborná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění; plná způsobilost k právním úkonům; občanská a morální bezúhonnost; zdravotní způsobilost., Předpokládaný termín výběrového řízení: 5.6.2018. Pracoviště: Masarykova střední škola zemědělská a vyšší odborná škola, opava, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 1654, 746 01 Opava 1. Informace: Arnošt Klein, +420 553 760 500.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků OBSLUHA CNC OHRAŇOVACÍHO LISU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontaktní osoba: Weczerek, tel.: 777 222 568, , Požadujeme:, znalost čtení výkresové dokumentace, praxe v oboru. Pracoviště: Weczerek spol. s r.o.-prac., Ovocná, č.p. 319, 747 20 Vřesina u Hlučína. Informace: Weczerek, +420 777 222 568.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT