VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava: basketbal s fotbalem mezi ohroženými druhy?

Opava – Komunální volby klepou na dveře. Co nastane po nich?

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Třeba v Opavě radnice výrazně podporuje sport. Je majoritním vlastníkem fotbalového klubu Slezský FC, výrazně podporuje basketbal, v obou případech hlavně mládež, dá se říci, že i nadstandardně. Opava je prostě sportovní město, a to je i jeden z důvodů, proč se uvažuje o stavbě nového zimního stadionu a plaveckého stadionu.

Jenomže pokud dojde na radnici k výraznému zemětřesení, může se stát fotbal s basketbalem výrazně ohroženým druhem, totéž platí o případné výstavbě zmiňovaných sportovišť. Představitelé dvou největších opavských klubů si dobře uvědomují, že jejich pozice na městě může oslabit.

„Klidně se může stát, že podpora na basketbal v Opavě se sníží,“ říká manažer BK Opava Dušan Štěnička. „Na druhé straně jsme jediným vrcholovým sportem v Opavě a bylo by špatné ho pohřbít. Měli bychom fungovat za jakékoliv vlády. Vždyť jde hlavně o mládež.

Všeobecná ekonomická situace není dobrá, právě sport a kultura tím zákonitě nejvíce trpí,“ doplnil Štěnička.

V klidu nezůstávají ani ve Slezském FC Opava. Klub s velkou tradicí je také závislý na městských penězích, hlavně pak mládež, která je podporována nadstandardně.

„Bohužel je pravda, že jsme byli a jsme velmi kritizovaní za podporu fotbalu i od některých současných kandidátů do komunálních voleb. Nijak se netají tím, že podporu fotbalu je třeba výrazně snížit. Pokud takové hlasy ve volbách uspějí, bude v současné ekonomické situaci akutně ohrožena další existence našeho klubu s více než stoletou historií.

To by byla podle nás velká chyba,“ řekl předseda představenstva Slezského FC Opava Marek Veselý.

Roman Brhel

Současná podpora sportu ve městě

Opavská radnice v současné době podporuje přímo z rozpočtu města celkem šest sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku a plavání.

„Naprostá většina peněz jde na mládež. Kolektivní sporty dospělých jsou podporovány částkou tři miliony korun za účast v nejvyšší soutěži (letos pouze basketbal) a částkou 1,5 milionu korun za účast ve druhé nejvyšší soutěži.

Znamená to, že v letošní sezoně nedostanou žádné peníze na dospělé lední hokej (3. liga), fotbal (3. liga) ani volejbal,“ vysvětlil primátor města Opavy Zbyněk Stanjura.

Redakce se ptala opavských lídrů: Jak vidíte podporu sportu ve městě?

Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Město Opava má hned několik přízvisek. Mezi ně určitě patří i město sportu. A právě na sport se zaměřily dvě otázky, které směřovaly k lídrům kandidátních listin pro víkendové volby do zastupitelstva.

Anketní otázky zněly jednoduše: Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? a Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu?

Zde jsou názory těch, kteří nám odpověděli:

Zbyněk Stanjura (ODS):
1. Ano. Systém, který schválilo zastupitelstvo, podporuje z rozpočtu města přímo celkem 6 sportů: basketbal, fotbal, lední hokej, volejbal, atletiku aplavání.
2. Ano - prioritou číslo jedna je výstavba nového plaveckého bazénu s aquaparkem u koupaliště. U zimního stadionu zvážíme dvě varianty - rekonstrukci stávajícího či postavení nového. Podmínkou relizace je finanční zabezpečení výstavby.

Zdeněk Jirásek (CŠSD):
1. Podporu sportu ve městě Opavě považuji za věc samozřejmou. Přitom je vždy třeba hledat optimální model podpory sportu vrcholového, zájmového i rekreačního, tedy snažit se co nejvíce reflektovat přání občanů.
2. Vize výstavby plaveckého a zimního stadionu poblíž současného koupaliště a sportovní haly považuji za zajímavou myšlenku současného koaličního vedení statutárního města Opavy. Její realizace si ovšem vyžádá nemalé úsilí. Bude přitom třeba postupovat tak, aby potřebné finanční prostředky byly získány z velké části mimo normální rozpočet města, a dále i s ohledem na minimalizaci dalších provozních nákladů.

Milan Kopčil (Věci veřejné):
1. Financování sportu musí být vyvážené, ne na úkor „malých“ sportů, které ale i tak přinášejí Opavě dobré výsledky.
2. Nejprve se musíme seznámit se stávající dokumentací a do rozhodování také zapojit občany města. Teprve pak na základě ohlasů Opavanů lze rozhodnout o tom, zda takové stavby podpořit, nebo ne.

Vojtěch Turek (VIZE14):
1. Jsme proti tomu, aby město vlastnilo sportovní kluby. Podporovat budeme sportoviště a mládež všech sportů, nejenom pár vyvolených.
2. Město má důležitější priority než nový zimní stadion a bazén. Pokud by tyto akce měly zatížit už tak prázdnou městskou pokladnu, budeme proti.

MUDr. Miroslav Rafaj (TOP 09):
1. Co se týče profesionálních sportů, můžeme poskytnout sportoviště a podílet se na jejich provozu. Nebudeme se však finančně podílet na rozpočtech jednotlivých profesionálních klubů, pomůžeme jim však v hledání sponzorů.
2. Je potřeba najít dostatečně nadčasové a multifunkční řešení, neboť například projekt zimního stadionu je stran velikosti hlediště naprosto nevyhovující. Chceme, aby tyto stavby byly jednoznačným přínosem pro obyvatele města a aby jejich realizace město dále zbytečně nezadlužovala.

Jaroslav Kania (Sdružení nezávislých kandidátů SNK – Opava):
1. Má Opava v současné době na podporu zmíněných velkých sportů? Podle mne nemá, a proto nás velké sporty opustily. Pokud dostaneme důvěru opavských občanů, budeme se snažit získat mimoměstské prostředky a tradici velkých sportů obnovit.
2. Ano, ale… Je důležité vidět celkovou ekonomiku. Nejen případnou výši finanční spoluúčasti města na deklarovaných 800 mil. Kč, ale rovněž podrobnou ekonomiku provozních nákladů.

Lubomír Fišer (KSČM):
1. Z hlediska náročnosti financování bych podporoval hlavně basketbal a volejbal. Dalšími penězi bych podporoval hlavně amatérské sportování a sporty označované jako menší. Všichni víme, jak dopadl fotbal a hokej, to je jenom velký tunel.
2. Plavecký bazén bych nechal postavit nový, ale přikláním se k tomu, aby se zimní stadion nechal jen opravit, modernizovat, a mohl tak fungovat dál.

Jan Štěrba (dvojka kandidátky Občané.cz):
1. Nemáme v úmyslu likvidovat žádné aktivity obyvatel, tedy ani sport, ale určitě nechceme dotovat například platy fotbalistů, kteří hrají jeden zápas týdně.
2. Podpoříme stavbu zimního stadionu a plaveckého bazénu, ale jen v případě vyrovnaného rozpočtu.

Jaroslav Černý (KDU-ČSL):
1. Hledejme společně vyváženější systém rozdělování finančních prostředků na sport. Nejsme pro to, aby město dlouhodobě vlastnilo fotbalový klub.
2. Podpoříme výstavbu obou zařízení, pokud město neprohloubí své zadlužení a zajistí základní, dosud ne zcela naplněné potřeby občanů.

Petr Pavlíček (Volba pro město):
1. Domnívám se, že město Opava by si mělo vybrat a podporovat na „vrcholové“ úrovni jeden sport - to by měla být vlajková loď Opavy.
2. Podporovali bychom obě stavby.

Pavla Brady (SOS pro Opavu):
1. Jsme pro spravedlivou podporu všech sportů, tedy velkých i malých.
2. Výstavbu i renovaci sportovišť samozřejmě podporujeme. V případě výstavby nového zimního stadionu a plaveckého bazénu musí být jasné, co se bude dít s těmi stávajícími. A naprosto zásadní je vědět, kde vezmeme finance na výstavbu, ale také na provoz těchto objektů, protože provozní náklady pak budou městskou pokladnu zatěžovat mnoho dalších let a ty už nám z evropských fondů nikdo platit nebude.

Milan Němec (Koalice za Opavu, nominován SZ):
1. Formou, jakou si zaslouží, a to pro všechny sporty. Hlavně bychom nechtěli, aby peníze končily u sportovních funkcionářů, ale opravdu tam, kde mají.
2. V současné době na to zadlužená Opava nemá prostředky, díky dotacím se k prostředkům můžeme dostat.

Roman Brhel, Martin Kůs

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) obráběč -ka kovů pro obráběcí stroj - karusel SK 25, SK 16, soustruhy SU 63, SU 80, horizontka W 100 A. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KO: Petra Janoštíková, životopis zašlete na e-mail: Petra.janostikova@agroup.cz., Vyučen v oboru obráběč kovů, znalost technické dokumentace a čtení výkresů, zdpovědný, spolehlivý, pečlivý a samostatný, praxi a znalost obrábění kovů., Třískové obrábění armatur a jejich dílů, včetně pokročilejších obráběcích operací (vrtání, soustružení, frézování, závitování). , Práce v dvousměnném a třísměnném provoze.. Pracoviště: Armatury group a.s., Nádražní, č.p. 129, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Petra Janoštíková, +420 553 680 317,725 791 592.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Schönová Gabriela 553 697 309 , životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna opava, olomoucká ul., Olomoucká, č.p. 2346, 746 01 Opava 1. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 100 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ing. Lebeda Rudolf, tel.: 777 213 254. Životopis zašlete na e-mail: info@opavskastrojirna.cz., Pracoviště Opava, nástup ihned. , Jedná se i o manipulaci s břemeny nad 15 kg. , Řezání na pile, pomocné práce, manipulace s materiálem.. Pracoviště: Opavská strojírna s.r.o. - provozovna, Vávrovická, č.p. 301, 747 07 Opava 7. Informace: Rudolf Lebeda, +420 777 213 254.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení SERVISNÍ TECHNIK, TECHNIČKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Manderla Lukáš, tel.: 606 554 533, e-mail: info@hv-vytahy.cz, Prosím o zasílání životopisů (včetně kontaktních údajů uchazeče) výhradně e-mailem na adresu info@hv-vytahy.cz, poté bude probíhat osobní výběrové řízení s vybranými uchazeči. , SŠ technického směru, praxe v oboru výtahové technologie, kreativita a proaktivní přístup k přiděleným úkolům, samostatné rozhodování, schopnost učit se novým věcem, odpovědnost, důslednost, flexibilita, čistý trestní rejstřík., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hv výtahy s.r.o., Ratibořská, č.p. 1199, 747 05 Opava 5. Informace: Lukáš Manderla, +420 606 554 533.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemanja Kuzmanovic - Ilustrační foto
14

Kuzmanovič: Remízu bereme s pokorou

Ilustrační foto

Háj dělal chyby a padl v Hlubině

-

Souhrn fotbalového víkendu

Fotbalové soutěže se nám pomalu rozjíždějí a my Vám opět přinášíme výsledkový servis fotbalového víkendu na Opavsku a Hlučínsku.

-

Nováček se zlobil na rozhodčí

Oldřišov – Denisem Bořuckým dali rychlý gól, nakonec nemají ani bod. Fotbalisté nováčka krajského přeboru z Oldřišova prohráli v neděli v Polance 2:1. Vedoucí týmu Tomáš Lavický se zlobil na rozhodčí. Podle jeho slov padl vyrovnávací gól z dvoumetrového ofsajdu.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. FC Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT