Čtyři domácí porážky, to je opravdu špatná vizitka mužstva, které se mělo pohybovat v horní polovině druholigového pelotonu. To byl také důvod, proč předčasně skončil svou opavskou misi trenér Radek Látal.

„V každém případě jsme zklamáni, a to jak s výsledky, tak postavením v tabulce,“ přiznal generální manažer Pavel Hadamczik.

„Naše umístění je hodně za očekáváním. Do sezony jsme šli s cílem pohybovat se v horní polovině tabulky, a to i vzhledem ke kádru a celkovým podmínkám, kterými klub disponuje,“ pokračoval Hadamczik.

Hlavně mrzuté jsou domácí výsledky, jež se projevily také na klesající návštěvnosti. „Nebudeme si nic nalhávat. Prohrát čtyřikrát doma a jednou remizovat je velice špatná bilance, když vezmu v potaz i to, že nám přál los.

Ztratili jsme svou domácí tvrz, která Opavu v minulosti zdobila,“ konstatoval opavský manažer.

V letní přestávce odešlo z Opavy trio fotbalistů, kteří patřili do základní sestavy. Místo nich se v Městských sadech objevili zkušený Vladimír Čáp, mladý Nepožitek. V průběhu rozehrané sezony útočník Vít Přecechtěl, a hlavně Zbyněk Pospěch, opavský odchovanec s mořem ligových zkušeností.

Ten svou sílu prokazoval výrazně, pokud nastoupil, byl na hřišti cítit. „Nemyslím si, že bychom se výrazně oslabili. V týmu jsme měli řadu zkušených hráčů s ligovými a druholigovými zkušenostmi. Fotbalisté jako Mezlík, Cigánek, Čáp, Kiša, Partyš, Zapletal, Novák, Kolínek a Pospěch mají svou kvalitu, navíc máme i šikovné mladé fotbalisty,“ podotýká Pavel Hadamczik.

Do řady zápasů Opava nešla v kompletním složení, a to ze dvou důvodů. Jedním byla zranění a druhým karetní tresty. Dostat pět červených karet za podzimní část je dost alarmující bilance. „Špatná disciplína je především věcí trenérů, promítla se také do naší podzimní nevyrovnané výkonností. Tenhle nešvar musí zmizet,“ říká rezolutně Pavel Hadamczik.

Během podzimu nedokázali Slezané zabrat hlavně proti týmům ze spodních pater tabulky, ať už to byla remíza ve Vítkovicích, v Hlučíne nebo porážka a remíza s béčkem Sparty. „Tyto body nám zákonitě chybí. Sice jsme měli v těchto zápasech navrch, ovšem výsledkově jsme je nezvládli. Přitom kádr našeho mužstva má větší kvalitu než zmiňovaní soupeři,“ zvedá Hadamczik varovně prst a dodává:

„Během zápasů jsme si vytvořili řadu šancí, které se nám nepodařilo proměnit, a také nás srážely hrubé individuální chyby.“

Pomineme úvod soutěže, který nebyl vůbec zdařilý. Opava nebyla schopna v pěti po sobě jdoucích zápasech dát gól. Přitom třikrát z toho hrála doma. (Poznámka autora.)

Hlavně po pohárovém zápasu s Baníkem šel herní výkon mužstva nahoru. „Zápas s Baníkem měl velkou sportovní úroveň. Moc nechybělo a mohli jsme přední tým první ligy porazit. V tomhle duelu dostali šanci mladí hráči a ukázali, že i oni do druholigového kádru patří. Na řadu přišla utkání, ve kterých jsme se zvedli, sbírali body a šli tabulkou nahoru, bohužel až na ten závěr,“ krčí rameny generální manažer Slezského FC.

Opava má tedy za sebou podzim z kategorie nepovedených. První oběť nezdarů přišla v podobě trenéra Radka Látala. Bez povšimnutí nezůstane ani hráčský kádr.

„Vyhodnotili jsme účinkování v podzimní části. S výsledky jsme nebyli spokojeni, proto byla předčasně ukončena spolupráce s trenérem Radkem Látalem. Samozřejmě že rozborem projde i hráčský kádr, a i v něm může dojít ke změnám. K tomu dojde ale až po konzultaci s novým trenérem,“ řekl Hadamczik.

A kdo bude Opavu na jaře trénovat? „Na tomhle nyní intenzivně pracujeme. Někteří trenéři se o práci v Opavě hlásí sami. Nyní má tým na starosti Vilém Axmann. Nový kouč bude veřejnosti a hráčům představen dokonce prosince,“ řekl Pavel Hadamczik a dodal:

„Vzhledem k postavení týmu v tabulce nás čeká pořádný kus práce. Během zimy musíme udělat maximum pro to, abychom se ze spodních pater tabulky co nejrychleji odpoutali.“