VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OPAVSKÉ HVĚZDY: Jiří Bartl - velká postava, které učarovalo potápění

Opava – Jiří Bartl je bezesporu nezapomenutelnou součástí opavské fotbalové historie. Vytáhlý záložník patřil k velkým oporám týmu, který vybojoval postup do první ligy. Dával důležité góly, svou vytáhlou postavou platil na soupeře hlavně ve vzdušných soubojích.

17.4.2011 2
SDÍLEJ:

Jiří BartlFoto: archiv Jiřího Bartla

Opavu úspěšně poté vedl i jako trenér a nebýt tehdy unáhleného kroku vedení, možná by Opavští z ligy nespadli. Byť se nejedná o opavského odchovance, klub z Městských sadů mu přirostl k srdci.

„Až s odstupem času si člověk uvědomí, co prožil. Opavské angažmá pro mě znamenalo hodně. Získal jsem titul s Vítkovicemi, ale to, co jsem prožil v Opavě, pro mě znamená více,“ vyznal se dnes sedmačtyřicetiletý trenér.

Nyní z pozice sportovního ředitele a trenéra vede Hlučín, kde má pod sebou i svého syna Daniela. V minulosti byl velmi blízkým spolupracovníkem dnes již zesnulého Vlastislava Marečka jak ve Zlíně, tak Teplicích.

Jiří Bartl propadl vedle fotbalu také potápění. I v tom odvětví není žádným amatérem. Dotahuje to až na instruktora, sedm měsíců například pomáhal vyučovat v Thajsku, potápěl se také na Aljašce. „K vodě mám stále velký respekt,“ podotýká.

Ale nejen o tom už blíže v následujících řádcích našeho čtvrtého dílu seriálu o velkých postavách opavského fotbalu.

Pestrá minulost, mohl být vojákem z povolání

Jiřího Bartla fotbalově vychoval Unex Uničov, zlom v jeho kariéře přišel s nástupem na základní vojenskou službu. „Narukoval jsem do Dukly Praha, po roce mi nabídli, ať jim to podepíšu, já ale vojákem z povolání nechtěl být,“ říká autor jednapadesáti prvoligových branek.

Tím také v pražském klubu skončil a byl převelen do Žatce. „Tam se mi fotbalově dařilo, stal jsem se nejlepším střelcem mužstva, navíc se nám podařilo postoupit do druhé ligy,“ vzpomíná Jiří Bartl.

Po návratu z vojny bylo navýsost jasné, že v Uničově nezůstane. „Měl jsem nabídky z ligy. Ozvaly se Slavia, Brno, Vítkovice a olomoucká Sigma,“ pokračuje Bartl. Volba nakonec padla na Vítkovice. „V rozhodování mě ovlivnila osobní návštěva pana Ivana Kopeckého, který si mě vybral z pozice trenéra. Líbilo se mi i to, že do klubu přišli další mladí hráči,“ vrací se ke svému přestupu.

V ostravském klubu prožil hodně povedené období, které bylo podtrženo mistrovským titulem. „Hráli jsme na špici ligy a z toho pramenila i účast v evropských pohárech,“ komentuje vítkovické angažmá Jiří Bartl.

Dobré výkony Čárovi vynesly angažmá v cizině. V roce 1991 zamířil do druhé francouzské ligy, přesněji do Amiens.

Nepovedené angažmá v Baníku

Rok prožil Jiří Bartl ve Francii, pak se vrátil do Čech. „Oslovil mě opět Ivan Kopecký s tím, že v Baníku staví silný tým, pro mě šlo o novou výzvu, tak jsem na jeho nabídku kývl,“ začíná vytáhlý záložník hovořit o svém nepříliš povedeném období kariéry. Baník měl tehdy slušný tým, bohužel ale nedělal výsledky. Série neúspěchů zlomila vaz trenéru Kopeckému a následně se museli poroučet i někteří hráči.

„Tenhle tým potřeboval trochu více, aby se sehrál, vedení to ale vidělo jinak,“ pokrčil rameny Bartl. Jeho kroky směřovaly do Zlína, kterému pomohl vykopat ligu. „Baník mě tam nejdříve poslal na hostování, které se mělo následně změnit v přestup, to se ale nestalo a já v létě zamířil do Třince,“ pokračuje fotbalista se 204 prvoligovými starty a 51 ligovými góly na kontě.

„V Třinci se mi líbilo, panovala tam taková rodinná atmosféra, kolem mě byli téměř bezejmenní hráči a myslel jsem si, že tam nějaký čas zůstanu,“ pokyvuje Jiří Bartl hlavou. Jenomže se tak nestalo. Pro vytáhlého záložníka si přijel Alois Sommer, jeden z hlavních strůjců opavského zázraku, a Čára se stěhoval do Opavy, kterou vedl v té době trenér Jaroslav Gürtler.

„Opava měla na postup, jenomže se to nepovedlo. Do ligy šel Jablonec s Benešovem,“ vzpomíná Bartl. Tímto půlrokem ale pro něj začala opavská pohádka.

Postup a parádní sezona v lize

Trenérského žezla se v létě chopil trenér Petr Žemlík a Opava od prvního kola začala druhé lize kralovat. „Byli jsme na vítězné vlně a v soutěži neměli téměř konkurenci. Bez větších problémů se nám podařilo vykopat ligu, parádní byla i naše nováčkovská sezona,“ vypráví o opavském angažmá Jiří Bartl.

Při angažmá v Opavě se dal na trenérská studia a ani ve snu ho nenapadlo, že brzy dostane šanci na prvoligové lavičce. „Prohráli jsme s Plzní a začalo se spekulovat o odvolání Petra Žemlíka. Zavolal mi pan Sommer, zda nechci dělat Žemlíkovi asistenta, k tomu dodal, že na rozhodnutí mám dvě hodiny, tuto nabídku jsem akceptoval,“ popisuje Jiří Bartl cestu ke svým trenérským začátkům.

Kaučuk se nakonec zachránil a od nového soutěžního ročníku mužstvo převzal nový trenérský tandem Jiří Nevrlý – Jiří Bartl. Výsledky ale nebyly příliš dobré a čtyři kola před koncem byl kouč Nevrlý odvolán, trenérského žezla se znovu chopil Petr Žemlík a Opavu dovedl k záchraně, čekalo se, že i v následující sezoně to bude na lavičce pokračovat.

Nestalo se - jedním z důvodů byl i odchod některých hráčů, hlavně pak Radima Kučery do Sigmy Olomouc.

„Pan Sommer se mě zeptal, zda do toho půjdu, navíc že jsem nejvhodnější kandidát. Vzal jsem to, pro mě to byla velká výzva,“ přibližuje Bartl. Opava pod jeho vedením skončila na podzim osmá, a i když se na jaře tolik nevedlo, v první lize se zachránila.

Na řadu přišla sezona už bez Kaučuku v zádech. Slezané se pohybovali ve dolní polovině tabulky, i tak ale měli záchranu pevně ve svých rukou. Ve 21. kolo přišla domácí remíza s Bohemkou a Jiří Bartl byl odvolán, nahradil ho Petr Uličný. „V tomhle zápase jsme měli převahu a hráli dobrý fotbal, nastřelili jsme dvě břevna a trénovaní v Opavě pro mě tímto skončilo. Ani ve snu by mě nenapadlo, že klub nakonec spadne,“ poznamenal Jiří Bartl

Angažmá v Opavě, nezapomenutelná část života

Opavská štace, ať už hráčská nebo trenérská, výrazně Jiřího Bartla ovlivnila. „Až s odstupem času si člověk uvědomí, co prožil. Opavské angažmá pro mě znamenalo hodně. Získal jsem titul s Vítkovicemi, ale to, co jsem prožil v Opavě, pro mě znamená trochu více,“ říká dnes sedmačtyřicetiletý trenér.

„Měl jsem možnost hrát před fantastickými diváky, člověka mrazilo, když celý stadion vyvolával jeho jméno. O Opavě se všude vědělo,“ doplňuje Bartl. „V kabině jsme měli skvělou partu, tým byl doplňován dobře vhodnými typy hráčů, kteří výkonnostně rostli vedle nás zkušených,“ přidává další postřeh.

V paměti mu zůstávají pevně zafixována dvě utkání. „Hráli jsme se Slavii doma 1:1, byl 'plný dům'. V jejím dresu tenkrát nastoupili například Poborský se Šmicrem, já dal gól a soupeř vyrovnal sporným gólem. Druhý zážitek mám spojen s trénováním. Brankou Lumíra Sedláčka z poslední minuty jsme porazili Spartu 2:1. Ještě teď mám před očima tu atmosféru a naše hrdé fanoušky,“ usmívá se při vzpomínkách nyní hlučínský kouč.

„Opava v té době ukázala, že dokáže hrou i výsledky bavit lidi. Znal jsem obchodního zástupce, který na stadion chodil hodinu a půl před zápasem, vždy říkal, že se těší, až bude moci nasát atmosféru,“ uzavírá Jiří Bartl kapitolu o opavském povídání.

Vítkovice a pak osudové setkání s Vlastislavem Marečkem

Po odchodu z Opavy Jiří Bartl bez angažmá dlouho nezůstal, ozvaly se Vítkovice. V té době se už setkával s Vlastislavem Marečkem (na snímku). „Jednou se mě zeptal, zda bych nechtěl trénovat ve Zlíně, a to i v případě, když nebudu hlavní trenér,“ začíná povídání o další etapě své trenérské kariéry Jiří Bartl.

„Řekl jsem mu, že to není o asistentech či hlavních trenérech, pro mě jsou směrodatné kompetence u mužstva,“ řekla jedna z velkých postav opavské fotbalové euforie. Pár měsíců po tomto rozhovoru měl trenér Bartl prodloužit smlouvu s Vítkovicemi, to se nakonec nestalo. „Vlasta byl jmenován hlavním trenérem Zlína a já u něj nastoupil jako asistent,“ vrací k začátkům ve městě obuvi.

Dvojice Mareček – Bartl začala sbírat úspěchy, dobře pracovala s mladými hráči a hlavně vytáhla Ševce do první ligy. Zlín měl za jejich působení čtrnáct odchovanců v ligovém kádru, což se hned tak nevidí. „Vlasta mě strašně ovlivnil a myslím, že jsme se vhodně doplňovali. Měl jiné myšlení než já jako bývalý hráč. Na věc jsme tak měli dva názory, dokázali jsme nacházet kompromisy,“ pochvaluje si spolupráci s dnes již zesnulým fotbalovým odborníkem.

„Ukázal mi, že člověk se musí práci věnovat dlouhodobě, sledovat vývoj hráčů, vést si trenérský deník a dělat přípravná období. Navíc to byl člověk s velkým životním nadhledem,“ shrnuje Jiří Bartl. Trenérské úspěchy tuto dvojici posunuly do ambiciózních Teplic a i tam se jim dařilo. Jenomže osud nebyl k další spolupráci tohoto tandemu nakloněn. Vlastislav Mareček vážně onemocněl a zákeřné chorobě nakonec podlehl.

„Seděli jsme spolu na kafi a Vlasta mi povídá: Čáro, je to v pr…, vyšetření mi potvrdilo nález, budu muset jít na zákrok a lékaři mi řekli, že mám počítat se vším,“ přibližuje Jiří Bartl jednu ze svých černých vzpomínek. „Nakonec to dopadlo, jak nejhůř mohlo,“ dodal smutným tónem Bartl.

Teplice nakonec vedl jako hlavní trenér společně s Michalem Horňákem: „Vlasta dodělal podzim a mě navrhl pro zachování kontinuity jako svého nástupce.“ Na severu Čech měl možnost bývalý Opavák pracovat tři roky například se současným útočníkem Manchestru City Edinem Džekem (na snímku).

„Měl výbornou tréninkovou morálku. Často si přidával navíc a to nejen on. Byl cílevědomý a nechal si poradit,“ říká na adresu útočníka anglické Premier league a dodává: „Člověka potěší, když vidí, že kluci, které trénoval, to v budoucnu někam dotáhli.“

Návrat do Zlína, dva roky sportovním ředitelem

Z Teplic vedly kroky Jiřího Bartla opět do Zlína, kde se stal sportovním ředitelem. „Chtěl jsem své hráčské i trenérské poznatky přenést do menšího klubu, jakým je Zlín. Majitel byl nadšený, že chci dát šanci mladým hráčům, bohužel se v klubu našla proti této vizi oponentura a mě nebavilo bojovat proti někomu uvnitř klubu, tak jsem po dvou letech skončil,“ vysvětluje Jiří Bartl.

Nefotbalový život vyplnilo cestování

Od fotbalu si chtěl Jiří Bartl odpočinout. „Jako totalitní človíček jsem neuměl jazyky, proto jsem se vrhnul na studium angličtiny. Po nějakém čase ve mě dozrála myšlenka, že bych měl někam vycestovat. Zprvu jsem uvažoval o Anglii nebo Maltě,“ přechází na povídání o nefotbalovém životě.

Nakonec vše nabralo jiný směr. Na téměř tři měsíce vyrazil na Aljašku, přesněji do Anchorange. „Krásné období, které jsem strávil učením a poznáváním přírody. Bydlel jsem u své neteře, která se tam vdala, a tři měsíce jsem si pořádně užil,“ usmívá se Jiří Bartl.

Po návratu domů se chtěl vrátit k fotbalu. „Měl jsem nabídky z druhé a třetí ligy, ale zajímala mě spíše dlouhodobá práce s mládeží. Nejsem typ trenéra, který se někde nabízí, a stalo se, že nakonec jsem nikde nezakotvil, proto varianta dělat fotbal padla,“ řekl Bartl.

Fotbal vyměnil za potápění, sedm měsíců v Thajsku

Vedle fotbalu je Jiří Bartl také vášnivým potápěčem. V současné době je držitelem kvalifikace Padi - Divemaster a v nejbližších dnech by měl úspěšně dokončit instruktorské zkoušky u IANTD. „Potápění se věnuji zhruba od roku 1990, dělal jsem si kurzy a navyšoval jednotlivé úrovně,“ vypráví Bartl o své velké zálibě.

Na svém kontě má více než osm set ponorů v různých lokalitách, samozřejmě, že nevynechal ani známý lom ve Svobodných Heřmanicích. Za sebou má také sedm měsíců strávených v Thajsku.

„Na internetu jsem si našel, že na základně v Thajsku je možnost vést kurzy potápění. Sešel jsem se s majitelem, který byl nejdříve zaskočený, že to jsem já bývalý fotbalista, ale došlo k domluvě a já se vydal do Thajska. Původně na tři měsíce, ale nakonec se to o další čtyři protáhlo,“ pokračuje vášnivý potápěč.

Jeho destinací byly ostrovy Pipi a Koha, kde v potápěčském centru dával lekce turistům. „Jezdila tam spousta i českých turistů, poznal jsem klasické batůžkáře i velké podnikatele, kteří to dávali i najevo,“ podotkl současný trenér Hlučína. „Dělal jsem turistům programy a vlastně sloužil i jako delegát. Člověk najednou pozná, že život není jenom fotbal,“ dodává s úsměvem.

Potápění je jeho velkou láskou a v hlavě si nosí i svůj velký sen. „Chtěl bych si se svou přítelkyní v Thajsku koupit pozemek, postavit na něm pár bungalovů pro turisty, být tam sedm měsíců v roce a potápět se,“ svěřuje se vášnivý potápěč.

I když v potápění patří už k ostříleným kozákům, k vodě cítí velký respekt. „Stalo se několikrát, že profesionální potápěč zůstal pod hladinou, a to jen kvůli podcenění situace. Já osobně mám neskutečný respekt k vodě, a to i pro mě v dobře známých lokalitách,“ zdůrazňuje Jiří Bartl, který už taky na vlastní kůži poznal, co je to mít pod vodou problém.

„Jako nezkušený jsem se jel potápět se čtyřmi potápěči do padesátimetrové hloubky, věřil jsem si, že to zvládnu. Opak byl pravdou, vynořili jsme se takřka bez vzduchu v lahvích, naštěstí bez zdravotních problémů.“

Angažmá v Hlučíně si domluvil v Praze

Současné angažmá v Hlučíně si Jiří Bartl domluvil v Praze. „Po návratu z Thajska jsem seděl na kafi s Lubošem Pučkem. Ptal se mě, co dělám a nabídl mi práci v Hlučíně, který měl v té době kádr složený převážně z mladých slávistů. Měli potenciál, ale bylo z nich cítit, že v klubu hrát moc nechtějí,“ prozrazuje o svém nástupu současný trenér Slezanů.

K tomu, že je jeho klub beznadějně poslední, říká: „Důležitá je pro mě cesta, která dává smysl. Hlučín má zpátky v rukou Lumír Kot, chce klub stabilizovat, tak, aby Hlučín nezmizel z fotbalové mapy. Chce zapracovávat mladé hráče, a to se mi líbí.“

Smlouvu v Hlučíně má do 30. června, co bude potom, zatím neřeší. Jedním z jeho svěřenců je i syn Daniel. „Chtěl jsem zjistit, na co má, poznat ho v tréninku a i to, zda se může fotbalu věnovat profesionálně dlouhodobě. Naše spolupráce nemá problémy, myslím si, že i jemu prospívá,“ míní trenér a otec v jedné osobě.

Návrat do Opavy? Proč ne!

Jak již bylo zmíněno, Opava výrazně Jiřího Bartla ovlivnila. Případné další spolupráci by se její bývalý hráč a trenér nebránil. „Chci se věnovat dlouhodobě mladým hráčům. V Opavě bych rád pomohl, nechal jsem v ní kus svého srdce. Ale jak jsem již řekl, nikam se netlačím, nikde rozhodně kliky leštit nehodlám,“ poznamenal Bartl a dodal:

„I když už v Opavě na fotbal tolik lidí nechodí, stadion je tam dělaný pro ligu, která tam patří.“

Autor: Roman Brhel

17.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 28 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ DODÁVKY - FRIGO. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Drozd Michal, tel.: 725 502 260. Životopis zašlete na e-mail: michal@uplusu.cz, Praxe v řízení min 2 - 3 roky, trestní bezúhonnost, zodpovědnost, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: U plus u, spol. s r. o., Krnovská, č.p. 218, 747 07 Opava 7. Informace: Michal Drozd, +420 725 502 260. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 82 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA MASO UZENINY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 82 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - ludgeřovice, Markvartovická, č.p. 1047, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Jana Wranová, +420 553 697 306. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč Mechanici klimatizací a chladicích zařízení ELEKTROMECHANIK PRO MONTÁŽ TEPELNÝCH ČERPADEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mazur Jiří, tel: 603 94 82 54, e-mail: jirimazur@seznam.cz. Nejdříve zavolat na sjednání schůzky. , SOU v oboru výhodou, , Náplň práce: instalace a montáž teleplných čerpadel a klimatizací. , Nástup dle dohody, pracoviště: Otice.. Pracoviště: Tepelná čerpadla mazur s.r.o.- pracoviště, Slavkovská, č.p. 352, 747 81 Otice. Informace: Jiří Mazur, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kalus David tel. 777 307 996, email: top-stavby@seznam.cz., Požadujeme: vyučen v oboru. , Pracoviště: Moravskoslezský kraj.. Pracoviště: David kalus, České školy, č.p. 153, 747 06 Opava 6. Informace: David Kalus, +420 777 307 996.

Zápas 15. kola fotbalové FORTUNA:LIGY mezi SFC Opava a FC Baník Ostrava.
12 83

Opava vs. Baník: Při slezském derby policie zatkla 26 chuligánů

Sigma Olomouc - SFC Opava, 3. listopadu 2018
AKTUALIZOVÁNO
3 33

Opava sahala po výhře, má ale pouze bod

Baníkovci v Opavě: útoky proti zátarasům i bago s lahvačemi

Opavská redakce Deníku strávila s baníkovskými fanoušky většinu neděle. Nuda s nimi rozhodně nebyla. Nad myšlenkovými pochody některých jedinců ale zůstává rozum stát.

Pokračuje Liga mistrů, do Opavy dorazí hvězdné Tenerife

Opava – Slezská metropole ve středu ožije opět basketbalovou Ligou mistrů.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT