Vstup do soutěže nenašel Slezany zrovna v nejlepším rozpoložení. Hlavně domácí zápasy s Jihlavou a Třincem nevyšly Opavě podle představ. Oba duely ztratili žluto-modří v samotném závěru, proti Jihlavě navíc zahodili dvě penalty a mizérie byla na světě.

Nutno říci, že trenér Neček se musel obejít bez Jana Pejši, do Lazia Řím odešel Libor Kozák, kvůli zdravotním problémům chyběli Václav Zapletal, Jaroslav Kolínek a Jan Jelínek, a když se k tomu přidaly i chyby v defenzivě, začala Opava šlapat vodu.

Vedení klubu sice přivedlo z Ostravy Františka Metelku, i s ním ale Opavští dále tápali. Po porážce na Dukle, které ale předcházelo výborné představení v poháru s ligovým Libercem, dostal tým další impulz.

Trenérského kormidla se chopil bývalý reprezentant Radek Látal. Současný kouč Jiří Neček ale v klubu zůstal, a to ve funkci sportovního ředitele a zároveň jako pravá Látalova ruka, toto spojení se nakonec ukázalo jako výborné řešení.

Látalova léčba ale zrovna nejlépe nezačala. I mladý trenér poznal na začátku svého angažmá hořké chvilky. Opava pouze remizovala doma s Čáslaví a pak totálně vyhořela ve Vítkovicích.

Pak ale nastal zlom. Na řadu přišel domácí duel s rozjetým Sokolovem. Slezané hned na začátku inkasovali lacinou branku, avšak nadechli se, zápas otočili a Látal se mohl radovat z prvních třech bodů, ty potvrdil ve Fulneku a následným vítězstvím nad rezervou pražské Sparty. V Karviné bral Slezský FC bod a celý podzim zakončil nad vedoucí Bohemkou. Dá se tedy říci, že konec dobrý, všechno dobré.

„Nemůžeme být s podzimní části spokojeni. Náš tým měl na víc než na sedmou příčku. Mrzí nás hlavně ztráty z domácích zápasů, které byly rozhodující, měly vliv na výkonnost, průběh a celkové umístění týmu v první polovině soutěže,“ zhodnotil v kostce podzim generální manažer Slezského FC Opava Pavel Hadamczik a dodal: „Domácí ztráty měly vliv i na klesající návštěvnost při domácích zápasech. Věřím, že jaro bude v tomto směru lepší. Nemůžeme si dovolit hazardovat s našimi fanoušky. Pro ně se fotbal hraje a já věřím, že naše výkony i výsledky je opět přitáhnou do ochozů.“

Při pohledu na druholigovou tabulku není současné postavení Opavy a sedmibodová ztráta na druhou Jihlavu velká. Je jasné, že Slezský FC bude mít na jaře o co hrát.

Radek Látal zaplatil zápisné

I přesto, že sezona skončila, opavští fotbalisté stále trénují. Minulý týden si zpestřili zabijačkou a bowlingem. „Koupil jsem klukům prase. Je to takové moje zápisné,“ přiznal trenér Radek Látal. Hlavním organizátorem zabijačky byl šéf travař Vilém Kostka, následoval i turnaj v bowlingu, ve kterém měl nejpřesnější ruku Pavel Šultes. I tomto týdnu bude opavská sqadra trénovat, na programu jsou i dva hokejové duely v Kravařích.

Opavu čeká pauza, příprava začíná v lednu

Trenér Radek Látal má již v hlavě a i na papíře harmonogram zimní přípravy. Vedle řady přípravných zápasů má tým v plánu i dvě soustředění, kondiční v Kravařích a herní v Břeclavi.

Program zimní přípravy:

24. 1. – 31. 1. 2009 kondiční soustředění v Kravařích
7. 2. – 15. 2. herní soustředění v Břeclavi

Program přípravných zápasů:

13. ledna: SFC – Uničov
17. ledna: SFC – Dubnica
20. ledna: SFC – Frýdek-Místek
24. ledna: SFC – Gliwice
31. ledna: SFC – Čadca
7. února: SFC – Nitra
10. února: SFC – Vídeň
15. února: SFC – Baník Ostrava A
21. února: SFC – Ružomberok
28. února: SFC – Liptovský Mikuláš

(časy i hřiště budou upřesněny, nejsou vyloučeny i drobné změny - pozn. autora)

Hráčské statistiky SFC v podzimní části

Z hlediska produktivity se během podzimní části nejvíce z opavských hráčů dařilo Pavlu Šultesovi, který nasbíral sedm kanadských bodů za čtyři branky a tři gólové asistence.

Stejného počtu dosáhl i Zdeněk Partyš. Ten se trefil jednou a šestkrát asistoval. Do výčtu je započteno i předehrávané střetnutí jara s pražskými Bohemians.

Otakar Novák 1 350 odehraných minut
Robert Kovalík 0
Josef Květon 0

Jaroslav Kolínek 1 063, 2 (1 gól+1 asistence)
Radek Mezlík 1 350, 2 (1+1)
Radek Víšek 841, 3 (0+3)
Petr Cigánek 1 171, 3 (3+0)
Pavel Šultes 1 239, 7 (4+3)
Luboš Horka 551, 0
Vlastimil Horák 0, 0
Zdeněk Partyš 1 255, 7 (1+6)
Robin Wirth 252, 1 (0+1)
René Wirth 0, 0
Václav Zapletal 271, 1 (0+1)
Jan Jelínek 770, 0
Milan Barteska 1 085, 3 (2+1)
Dušan Půda 452, 4 (2+2)
Martin Neubert 30, 1 (1+0)
Milan Halaška 1 205, 6 (6+0)
Rostislav Kiša 1 081, 3 (2+1)
Lukáš Krčmařík 19, 0
František Metelka 0, 720