Na opavskou lavičku míří zkušenost. Slezský FC povede v nadcházejícím ročníku MSFL kovaný Brňák Josef Mazura. Čtyřiapadesátiletý stratég podepsal v Městských sadech roční kontrakt s opcí. Mazura má za sebou i bohatou hráčskou kariéru. Patřil k nesmlouvavým bekům brněnské Zbrojovky, doma má také zlatou olympijskou medaili z Moskvy. Jako trenér sbíral úspěchy v Brně.

Když s týmem skončil pátý, vedení klubu mu neprodloužilo smlouvu. Trnavu dovedl ke čtvrtému místu ve slovenské nejvyšší soutěži a Drnovice z MSFL až do nejvyšší soutěže. Nevyšla mu akorát štace ve Zlíně, kde byl v průběhu sezony odvolán. Poslední dva roky strávil ve Slovácku.

S Opavou započne pouť z MSFL do druhé ligy osmadvacátého června prvním tréninkem. „Jsem zvyklý dělat fotbal. Čeká nás těžká práce, věřím, že náš cíl, kterým je postup se nám podaří naplnit,“ řekl při podpisu kontraktu čtyřiapadesátiletý kouč.

„Na práci v Opavě se těším, jsou zde vynikající podmínky pro fotbal. Musíme v kabině vytvořit dobrou partu, která bude chtít úspěch,“ podotkl nový kouč Slezského FC. Jeho předchůdce Jaroslav Horák doplatil na špatnou komunikaci s hráči, a v neposlední řadě taky fanoušky. „S tím problém nemám. Já komunikativní jsem, jak říkám základem je vytvořit partu, která půjde za svým cílem,“ pousmál se bývalý reprezentant.

Josef Mazura naposledy vedl ligové Slovácko, nyní jde o dvě patra níže. „Liga je liga, ale dobrý fotbal se dá dělat i v MSFL. Věřím, že své zkušenosti tady v Opavě zúročím,“ poznamenal Mazura. V Opavě již pracoval jeho kamarád Karel Jarůšek, který s klubem postoupil do první ligy. „Karel si angažmá pochvaloval, byl tady spokojený a udělal tady úspěch. Chtěl bych ho napodobit,“ podotkl zkušený trenér.

V současné době musí Slezský FC vybudovat kádr, který třetí ligu zvládne. „Nějakou představu máme. Bavili jsme se o konkrétních jménech. Věřím, že sázka na vytipované hráče bude správná. Více bych to ale zatím rozpitvávat nechtěl,“ řekl Josef Mazura, který se těší i na opavské fanoušky. „Ve všech klubech, ve kterých jsem působil, byli výborní fanoušci, ti Opavští mají také dobrou pověst, už se na ně těším,“ uzavřel nový kouč Slezanů.

Josef Mazura

narozen 23.dubna 1956

Hráčská kariéra: 1964–1973 Sokol Lysovice, 1973–1986 Zbrojovka Brno, 1986–1987 VSE Pölten, 1987–1988 KSC Hasselt, 1988–1998 SV Stockerau.

První liga: 168 zápasů/1 gól, mistr ligy z roku 1978

Reprezentace: Zlatá medaile z olympijských her v Moskvě

Trenérská kariéra: 1998–1999 TJ Rousínov, 1999–2003 Drnovice (asistent trenéra), 2003–2005 Drnovice, 2005–2007 FC Brno, 2007–2008 Spartak Trnava, 2008 Tescoma Zlín, 2008–2010 1. FC Slovácko, 2010–? Slezský FC Opava

Pejša dal přednost Opavě před Kladnem

Jako hotovou věc brali na Kladně příchod Jana Pejši. Ten měl působit jako asistent kouče Stanislava Hejkala u druholigového áčka. „Pejša už s tím napevno počítal. Opava ho ale posunula k áčku. Díky Kladnu si polepšil,“ konstatoval Hejkal.

Jan Pejša bude působit jako asistent Josefa Mazury u třetiligové Opavy. „Je pravda, že do Kladna jsem měl jít, ale Opava je Opava,“ pousmál se Pejša. „S Josefem Mazurou a Janem Pejšou jsme uzavřeli smlouvy na období jednoho roku s cílem vrátit klub zpět do druhé ligy,“ řekl předseda představenstva Marek Veselý.