Naše redakce tak po sobotním přípravném zápase Slezského FC s Kravařemi požádala druhého jmenovaného o rozhovor a byla úspěšná. „Dneska to bylo špatné,“ začal poněkud pesimisticky resumovat svůj výkon z duelu s Opavou Patrik Žídek.

Je pravda, že jeho tým prohrál vysoko 0:6, avšak abychom trochu ulehčili jeho lkání, těžko bychom v sobotu v kravařské sestavě hledali hráče, jenž by proti velmi silnému a ambicióznímu soupeři vynikal.

Patriku, můžete se v krátkosti ohlédnout za zápasem? Po porážce 0:6 se nejspíš nebude hodnotit snadno.

V prvním poločase jsme nehráli špatně. Naopak ve druhém jako by přišlo uspokojení nebo něco takového. Následně trenér vyměnil pár hráčů. My, střídající jsme nepodali moc dobrý kolektivní výkon a nepodrželi vůbec balon. Jen se nakopávalo. Kluci ze Slezského jsou zkušenější. Působí ve vyšší soutěži. Uměli si to dát do nohy. Rychlými přechody do útoku trestali každé naše zaváhání.

Trenér Lukáš Černín vás nasadil do druhé půle za Kamila Bittu. Jste se svým výkonem spokojen?

Do rozjetého zápasu se nevstupuje lehce. Po fyzické stránce se cítím lépe, avšak potřebuji se rozehrát. Snad se mi příště bude víc dařit.

Abychom vše upřesnili, v Kravařích nejste dlouho. Během zimní přestávky vás měly na testech z Oldřišova. Dohodly se již oba kluby na vašem přesunu?

S Kravařemi je dohodnuto půlroční hostování. Předtím jsem vlastně půl roku nehrál fotbal. Následně jsem chtěl zkusit něco jiného. Můj bratranec a spoluhráč z Oldřišova Jan Žídek se přesunul do týmu Dolního Benešova. Na hřišti jsme si dokázali vyhovět. Odešel dobrý kamarád a skvělý hráč, který mi uměl připravovat šance. Chci se v Kravařích poprat o místo. Zatím to není nic moc. Věřím však, že se chytnu.

Na poli krajského přeboru šlo o jedno z nejpalčivějších témat zimy, protože vy společně s bratrancem Janem jste tvořili osu oldřišovského mužstva. Hovořil jste o bratrancově odchodu do Dolního Benešova. Znamená to, že kdyby se rozhodl zůstat v Oldřišově, zůstal byste také?

Takhle bych to neřekl. Je mi šestadvacet a chtěl jsem si vyzkoušet lepší fotbal. Respektive vyšší soutěž.

Mohou mít tyto odchody fatální dopad na výsledky Oldřišova ve druhé polovině sezony?

V Oldřišově je spousta jiných kvalitních hráčů. Vepředu třeba Jan Šamárek. Věřím, že kluci to bez nás zvládnou. Uvidíme, jak my s Honzou, jestli vydržíme v kádrech Kravař a Dolního Benešova, anebo se vrátíme zpátky. Po mých prozatímních výkonech v Kravařích jsem celkem zklamán. Neumím se do toho dostat.

Zkusme spekulovat. Dostanete se do základní jedenáctky?

Myslím si, že příležitost dostanu. Dneska to ovšem opravdu bylo špatné. Nemluví se mi o tom moc dobře.

Kravaře stejně jako Slezský FC mají po generálce. Příště už se jede naostro. Těšíte se na start jarní části divize?

Máme těžké rozlosování. Začínáme v Mikulovicích, pak nás čeká volno, protože Poruba nemůže hrát. Následně jedeme do Havířova, který vydatně posiloval. Za zmínku stojí například bývalý ligový hráč Miroslav Matušovič. Musíme se s tím porvat.

Poslední otázka. Kam až by mohly na jaře Kravaře dojít?

Máme zkušený tým. Kamil Bitta s Vladimírem Šotem hráli dlouho v Jakubčovicích. Střed divize je určitě reálný.

Jan Žídek: Potřeboval jsem novou motivaci

V krajském přeboru se hýbaly škatule. Především pro Oldřišov, kterému odešlo bratranecké duo Patrika a Jana Žídkových. I s druhým jmenovaným si povídala naše redakce.

Dvě jména, dvě opory. O oldřišovských bratrancích je známo, že tvořili osu celého mužstva. Zimní pauza však všechno změnila. Patrik jde na půlroční hostování do Kravař a Jan na stejně dlouhou dobu do Dolního Benešova.

„Chtěl jsem si dokázat, že na vyšší soutěž ještě mám. V Oldřišově jsem trochu ztratil motivaci. Klub nechtěl nahoru a vždycky platilo: Hlavně nespadnout,“ konkretizoval svůj důvod k odchodu Jan Žídek. Po dvou a půl letech se tak s Patrikem vydají každý jiným směrem.

Na hřišti přitom byla jejich spolupráce skoro vyhlášená: „Patrik hrál v záloze zprava a já mu ze středu obrany předkládal kolmé pasy. Myslím si, že se to i dařilo.“ Jana Žídka třeba bývalý trenér Oldřišova Jaroslav Samson využíval také v útoku. Jemu samotnému však nejvíce vyhovuje post stopera.

„Byla to taková z nouze ctnost. V přípravácích a sem tam i v ligových utkáních jsem sem tam naskočil na hrotu. Od žáků jsem však kovaný stoper,“ potvrdil. Na stejné pozici dostává pravidelně příležitost i v Dolním Benešově.

Už nyní se dá skoro s jistotou tvrdit, že z toho čouhá základní sestava. „Hrál jsem ve všech přípravácích od začátku do konce. Snad jsem nezklamal,“ doufal Jan Žídek. Sám vyvrací, že jeho příchod by byl alternativou za přesun Robina Štefka do druholigového Hlučína: „Benešov mě kontaktoval co půl roku. Vždycky jsem si to nějak rozmyslel a zůstal v Oldřišově. Až teď jsem změnil názor.

Každopádně Robin do Hlučína odešel dřív, než se dohodlo mé hostování, takže to nehrálo žádnou roli.“

Celkem lehce se dá odhadnout, proč Žídek se železnou pravidelností benešovským nabídkám odolával. Oldřišov se pyšní rodinnou atmosférou a dobrým kolektivem: „Rodinná atmosféra zde byla opravdu patrná. Kluci, kteří přišli z Opavy, okamžitě zapadli. Všichni jsme byli kamarádi.“

Na pikantní bratranecký souboj v rámci divize ovšem již nedojde. Kravaře s Dolním Benešovem totiž vzájemný jarní duel předehráli. „Je to škoda. Těšili jsme se, že bychom mohli nastoupit proti sobě,“ deklaroval.

Jan Žídek si stále nechává otevřená zadní vrátka. Pokud by angažmá v Benešově nevyšlo podle jeho představ, vrátil by se zpět, avšak na druhou stranu by se nebránil prodloužení spolupráce. „Jestliže se nám bude dařit a pokud by mě v týmu chtěli i nadále, uvažoval bych o prodloužení. Nechci ale hovořit za Patrika, jestli by to měl stejně,“ vysvětloval.

Nyní již benešovský stoper rovněž tvrdí, že tyto odchody by v současné sezoně krajského přeboru neměly Oldřišov nijak ohrozit: „Myslím si, že kvalitních kluků tam je dost. Navíc nějací hráči ještě přišli. Z podzimu jsou body nahrány. Problémy se záchranou mít určitě nebude.“

Poslední otázka zněla: S jakým konečným umístěním v divizi by byli v Dolním Benešově spokojeni? „Máme cíl obsadit nejhůře páté místo. Snad se nám to i povede,“ zauvažoval pětadvacetiletý střední obránce Jan Žídek.

Petr Dušek