Jakou trenér a sportovní ředitel dotáhl Žilinu jak k mistrovskému titulu, tak do základní skupiny prestižní Ligy mistrů. Úplně jeho premiérovou trenérskou štací byla ale Opava.

V Městských sadech začal Pavel Hapal po boku u fanoušků nepopulárního Tomáše Matějčka, po jeho odchodu se stal hlavním koučem a společně s Jiřím Nečkem zachránili pro Slezský FC první ligu.

Poté Hapal zamířil do Zlína, přes ostravský Baník do Nitry, následně do Mladé Boleslavi. Při angažmá ve městě škodovek navíc působil jako asistent Petra Rady u českého národního týmu. Bohužel v Boleslavi byl nucen předčasně skončit.

Bez angažmá dlouho nezůstal, v létě se chopil trenérského kormidla v Žilině. Někdejší hvězda zázračného olomouckého týmu Karla Brücknera, který naháněl v poháru UEFA strach celé Evropě, si pro ocenění odskočil z Maďarska, kde se svojí Žilinou podstupuje závěrečné soustředění před startem jarní části slovenské ligy.

Hapal stanovil pro jaro jasný cíl – obhájit mistrovský titul a získat tak znovu možnost zahrát si milionářskou Ligu mistrů. Tu rodák z Břestu u Kroměříže zakusil jako trenér v minulém roce a označil ji za nejsilnější zážitek. „Jsem šťastný za to, co jsem s fotbalem prožil,“ ohlížel se za dosavadní kariérou, ve které si jako hráč zahrál kromě Sigmy za Duklu Praha, Bayer Leverkusen, španělské Tenerife nebo Spartu.

Jako trenér prošel Opavou, Zlínem, Baníkem Ostrava či Mladou Boleslaví. Na Slovensku v minulosti vedl Nitru, aktuálně sbírá vavříny v Žilině. Hapalovy úspěchy nezůstaly bez povšimnutí v rodné Olomouci, kde získal cenu Laureáta Olomouckého kraje, a ocitl se tak ve společnosti fotbalových legend, jako jsou pánové Brückner, Viktor nebo Václavíček.

„Byl jsem z toho velice překvapený, protože vnitřně cítím, že mezi ně nepatřím. Jsou to lidé, kteří jsou ode mě věkově, zkušenostmi i přínosem pro fotbal mnohem dál. Když jste jmenoval trenéra Brücknera, tak jeho přínos byl opravdu neskutečný. V takové společnosti se cítím jako benjamínek,“ svěřil se svými pocity Pavel Hapal.

Jeho začátky ve velkém fotbalu jsou spjaty s Olomoucí. „Tenkrát jsem byl zajíc, který procházel okresními přebory. Nejvyšší moje soutěž do té doby byl žákovský krajský přebor, který jsem hrál za Kroměříž. Pak jsem přišel do Olomouce a najednou to byl nový svět. V těch šestnácti letech jsem samozřejmě měl své sny a ambice, ale nepředpokládal jsem, že by se vše mohlo vyvíjet takto.

Byl jsem jedním z těch šťastných, kterým se sen vyplnil. Hrál jsem ligu, hrál jsem německou ligu, španělskou ligu, hrál jsem v reprezentaci. Jsem šťastný za to, co jsem s fotbalem prožil,“ vyznal se bývalý reprezentant, který svou hráčskou kariéru zakončil v Opavě. Tehdy pomáhal Slezskému FC vyhrát krajský přebor.

Rok 2010 byl pro něj i Žilinu hektický, pro mnohé bylo velkým překvapením, že se tým z pod Dubňa propracoval až do Ligy mistrů. Účast v této prestižní soutěži byla pro Hapala velkým zážitkem. „Možná to bude trochu se smutným nádechem, ale bylo to tak. Šlo o něco neuvěřitelného, byla nádherná atmosféra, plné stadiony, spousta lidí, co se kolem točí, spousta rozhovorů, prostě něco neskutečného. To bylo opravdu nádherné. Určitě jsme si to užili, výsledkově nám to ale bohužel nevyšlo,“ poznamenal Hapal.

V poslední době se hodně debatuje o možnosti společné česko-slovenské soutěže. Bývalý kouč Opavy měl možnost působit v obou soutěžích. „Když se podíváme kolem sebe, tak se všechno zatraktivňuje. Já si myslím, že všechno ve fotbale by se mělo dělat pro diváka. Když se udělá společná liga, nebo nějaká jiná forma soutěže, přivede to znovu do ochozů diváky. Lidé budou zvědaví, bude to zase něco nového. Takže podle mě by to bylo velice pozitivní,“ míní současný sportovní ředitel a trenér slovenského velkoklubu MŠK Žilina.

A přikláněl by se spíše k variantě společné ligové soutěže, nebo jen poháru? „Těžko říct. Celá liga by asi byla trochu složitější, protože na Slovensku přece jen není tolik kvalitních klubů jako v Česku. Na druhou stranu takové týmy jako Žilina, Slovan Bratislava nebo Trnava by určitě ve společné soutěži hrály důstojnou roli.

Jestli to řešit pohárem nebo ligou, to je těžké. Ale na vlastní kůži jsem zažil s Žilinou souboje se Spartou, na obou stadionech bylo plno a byla to nádherná atmosféra. Tam by měl směřovat fotbal,“ přichází se svým postřehem Pavel Hapal, který jde se svým týmem do jarní části s jasnou vizí:

„Momentálně je o formě těžké mluvit. Někteří hráči jsou na odchodu, takže budeme muset zalepit některé díry. Teď odešel Pečálka do Hapoelu Tel Aviv, což byl dost klíčový hráč. Z druhého pohledu máme výbornou výchozí pozici. V tabulce jsme první a máme šestibodový náskok na Senicu, takže náš cíl je jasný. Obhájit titul.“

Martin Dostál, Roman Brhel

Pavel Hapal
Narozen: 27. července 1969 v Kroměříži
profesionální fotbalista, později trenér
Hráčská kariéra: 1986 – 1988 Sigma Olomouc 29 utkání/3 branky, 1988 – 1990 Dukla Praha 47/7, 1990 – 1992 Sigma Olomouc 63/21, 1992 – 1995 Bayer 04 Leverkusen 86/14, 1995 – 1998 CD Teneriffe 32/1, 1998 – 1999 Sigma Olomouc 12/8, 1999 CD Teneriffe 1/0, 2000 Sparta Praha 6/2, 2000 – 2001 Sigma Olomouc 37/14, 2002 České Budějovice 7/0, 2002 Tatran Jakubčovice, 2005 Slezský FC Opava
Reprezentace: 31/1
Trenérská kariéra: 2003 – 2004 Slezský FC Opava, 2004 – 2005 Tescoma Zlín, 2005 – 2006 Baník Ostrava, 2007 – 2008 Nitra, 2008 – 2009 Mladá Boleslav, 2009 - ? MŠK Žilina
Reprezentace: asistent Petra Rady
Úspěchy: Vítěz německého poháru (jako hráč), vítěz slovenské ligy a účast v základní skupině Ligy mistrů (trenér)