Když kapitán domácích Vladimír Čáp ve dvaadevadesáté minutě exkluzivně zakroutil míč z přímého kopu rovnou do brány, byl stadion v Městských sadech ve varu. Slezané zaznamenali branku na 4:3 a slavili vítězství. „Bylo to za pět minut dvanáct. Šibenice. No, prostě nádhera,“ popisoval okamžik, který rozhodl stoper Slezského FC Petr Cigánek.

Na třetí ligu vskutku znamenité utkání. Na tribunách tuhla krev. Vždyť výběr Josefa Mazury musel třikrát dotahovat jednobrankové manko. Prokázal ale týmového ducha a touhu po třech bodech. „Infarktové utkání pro všechny. Několikrát prohráváme, pak zase srovnáme a v samém závěru i vsítíme rozhodující branku. Zápas jako na houpačce se šťastným koncem pro nás,“ přiznával ihned po děkovačce obránce žlutomodrých.

Zajímavá je statistika. Opava má za sebou dvě utkání před vlastními fanoušky a je z toho celkem pět inkasovaných branek. Počet obdržených gólů bude chtít jednoznačně minimalizovat. „Je to šílené. V Břeclavi udržíme nulu a teď inkasujeme třikrát. Proti Líšni také něco podobného. Nevím, čím to je.

Připraveni jsme dobře. O soupeři víme všechno. Chce asi do toho dostat větší tvrdost a koncentraci,“ rozhazoval rukama Cigánek a potvrdil, že ho z rytmu trošku vyvedla úvodní brněnská trefa. Cupák mířil hlavou do černého už v první minutě. „Byl jsem špatný z první branky. Hráč mě podle mého odstavil faulem a pak hlavičkoval na 0:1. Tak jsem si říkal, že to skvěle začalo. Naštěstí to pro nás dopadlo vítězně.

My si to probereme s trenérem na videu. Bude nějaká kritika, ale jedná se o poučení do dalších zápasů. Líp se to vstřebává,“ vysvětloval bývalý hráč ostravského Baníku, jenž si v sobotu připsal i dvě gólové asistence. „Chtěli jsme hlavně dát první gól. Nastal přesný opak. Hraje se potom hůř, protože všichni více brání. Měli bychom však přehrát jakýkoliv tým.“

Zavádějící byl především třetí gól Zbrojovky. Formánek po souboji s protihráčem přestal hrát. Následně poslal brankáři Novákovi hodně pomalou přihrávku, již vystihl Košulič. Položil si opavského gólmana a dával do prázdné.

„Domlouvali jsme se s Reném, že pokud vepředu budou mít jednoho útočníka, zkusíme si to pustit. Výkop byl vysoký, volal jsem na něho, ať ještě hraje, dal to málo, útočník Brna sebral balon a skóroval. Musíme se z toho poučit a příště to zahrát daleko lépe,“ připustil zadák Opavy a odpověděl na otázku, zda mu nový parťák na stoperu, René Formánek, sedí: „Osobně jsem nikdy s žádným spoluhráčem neměl problém, že bychom si nerozuměli. Vždycky si na to musíme zvyknout a spolupráce bude fungovat.“

Zbrojovka přijela do slezské metropole s jasnou defenzivní taktikou. Hrála poctivě zezadu a spoléhala jen a pouze na brejky. Zvlášť po vyloučení Buchty. „Myslím si, že takhle sem bude jezdit každé mužstvo. Musíme si na to zvyknout. Jestli dostaneme míč do strany a pokusíme se o centr, můžeme se prosadit,“ mínil Petr Cigánek.

Přestože béčko Brna bylo před vzájemným zápasem v tabulce poslední, nepodalo v Opavě špatný výkon. Po úvodu soutěže je jasné, že Mazurovi svěřenci to v MSFL nebudou mít nikterak jednoduché. „Dneska už není slabých soupeřů nikde. První, druhá nebo i třetí liga. Všichni umí hrát fotbal. Hraje jedenáct proti jedenácti. Musíme do toho jít naplno se vším všudy a střílet góly,“ uzavřel.

Petr Dušek