VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výlet na Old Trafford aneb výlet do fotbalové historie

Manchester – Když se pětasedmdesát tisíc lidí sejde na jednom stadionu, je o famózní atmosféru postaráno. Pokud se tak stane na Old Trafford neboli Divadle snů, znásobte to dvěma. Anebo radši třemi. Je totiž naprosto neuvěřitelné, jak fotbalové ikony Sir Alex Ferguson nebo třeba Wayne Rooney fungují v praxi.

13.4.2013 3
SDÍLEJ:

Zleva Jan Prášil, redaktor Opavského a hlučínského Deníku a Regionu Petr Dušek a Ondřej Sikora nedaleko tramvajové zastávky Old Trafford.Foto: archiv Petra Duška

Pokud milujete anglický fotbal a už jste měli tu možnost se naživo zúčastnit zápasů Premier League, vězte, že jedna návštěva Anglie nestačí. Mluvím z vlastní zkušenosti. Před téměř třemi lety jsem zavítal do Londýna. Nyní jsem si s dvěma dalšími přáteli nenechal ujít možnost zarezervovat si tři sedačky v Divadle snů a na jednom z nejproslulejších fotbalových svatostánků sledovat březnový zápas mezi Manchesterem United a Norwichem.

Pravda, záležitost to rozhodně nebyla levná. Hodně jsme se cukali, když jsme na klubový účet s takřka dvouměsíčním předstihem každý posílali 2300 korun. Kdybychom ovšem dopředu věděli, že utkání skončí výsledkem 4:0 a uvidíme čtyři branky z kategorie prvotřídních, asi bychom zaplatili i dvojnásobek. Poslední gól Wayna Rooneyho a pětasedmdesát tisíc lidí vestoje se pro nás nejspíš stane jedním z největších fotbalových zážitků našich životů.

Husí kůže kilometr před stadionem

Ona březnová sobota ani nemohla začít lépe. Vymetená obloha a snad dvanáct stupňů slibovalo úplně ty nejlepší podmínky pro fotbal. Vyrazili jsme tramvají z Altrinchamu a za dvacet minut jsme už vystupovali na zastávce Old Trafford. Vzhledem k tomu, že jsme na místě byli s více než dvouhodinovým předstihem, mysleli jsme si, že před stadionem tolik lidí nebude.

Šeredně jsme se však zmýlili a dost podcenili kouzlo Divadla snů. Od zastávky se táhl zástup fanoušků, jenž před místní radnicí ještě zmohutněl. Husí kůže nám naběhla už zde, v místě, odkud na Old Trafford chyběl dobrý kilometr. U mých dvou kamarádů, Honzy s Ondrou, vše navíc umocňoval fakt, že oba jsou zapřísáhlými a hlavně dlouholetými fanoušky United. Jeden z vrcholů odpoledne se měl dostavit asi za čtvrthodinku.

Legendární The Bishop Blaize

Minuli jsme malý kriketový stadion a blížili se k mohutné konstrukci Old Traffordu, která je jasnou dominantou této jihozápadní části Manchesteru. Slovíčku malý rozumějte tak, že se sem vešlo „pouze" dvacet tisíc diváků, což je na místní poměry nic moc. Potom jsme došli k asi nejvyhlášenější hospodě United – The Bishop Blaize.

Snad stometrový zástup lidí čekal, až se na ně dostane řada. Ti, co už seděli uvnitř nebo na terase, jednohlasně zpívali chorály. Přiznám se, že se nám odsud ani nechtělo odcházet. O podniku The Bishop Blaize můžete slyšet různé povídačky, ale jeho pravý rozměr a tradici pochopíte, až když stojíte přímo před ním. V okolí Old Traffordu toho bylo k vidění a také kupování opravdu hodně. Vedle sebe se tísnily obchůdky s neoficiálními produkty Manchesteru United.

Na každém rohu vás zastavovali prodejci šál. Hotový blázinec. Za tribunou East Stand jsme se také zvěčnili u tzv. Svaté trojice Old Traffordu, která se skládá z tří klubových legend – Bobbyho Charltona, Denise Lawa a George Besta.

V Globusu před Vánocemi je větší klid

Podmínkou bylo navštívit i oficiální fanshop. Jestliže venku panoval blázinec, tak tady panovalo čiré šílenství. Napočítal jsem, že naplno jelo dobrých padesát pokladen. I v Globusu před Vánoci je to větší pohoda. Následně jsme už zamířili na tribunu Sira Alexe Fergusona, protáhli se skutečně úzkým vstupem, absolvovali letmou bezpečnostní kontrolu a vydali se po schodech nahoru. Vylézt dobrých deset pater nahoru dalo docela zabrat.

Do výkopu chybělo něco málo přes hodinu. Trošku nás mrzelo, že ve výhledu na protější tribunu nám vadila zkosená střecha. Trávník jsme však měli doslova jako na dlani. Až nahoře člověku došlo, jakou cenu má značka Manchester United a jaká čest to musí být pro hráče nastupovat za tento klub. Navíc na stadionu, kde se zlatým písmem psaly dějiny světového fotbalu.

Na každém místě Old Traffordu se klade důraz na historii a tradici. Odkazuje se na velká jména, jakými jsou třeba legendární kouč Matt Busby a další. Právě to dělá z fanoušků United a vlastně celého klubu jednu velkou rodinu, která se neustále rozšiřuje. Základy jsou přitom čisté a tvrdě vydobyté. Manchester United rozhodně není klubem, který by se mezi nejlepší zařadil prakticky přes noc.

Prvotřídní gól Wayna Rooneyho

Old Trafford se do téměř posledního místečka zaplnil až asi v patnácté minutě. Diváci nebyli dostatečně rozproudění a chvílemi dokonce bylo možné zaslechnout komunikaci přímo na hřišti. Nepřispíval tomu totiž ani samotný obraz hry. Norwich jsem v této sezoně viděl při hře venku několikrát. Musím říct, že na mě neudělal špatný dojem. Vždycky vycházel z dobře zajištěné defenzivy a sázel na nebezpečné brejky. Tentokrát ovšem vsadil na tzv. systém Prešovského betonu a bránil ve všech lidech. Směrem dopředu nepředvedl zhola nic.

Doufali jsme v to, že Sir Alex k tisícímu utkání za United postaví Ryana Giggse, ale nakonec ho pro nás bohužel šetřil do odvety osmifinále Ligy mistrů s Realem Madrid. Během zápasu jsme se přesvědčili o tom, že útočníka Robina van Persieho si publikum po příchodu z Arsenalu vyloženě zamilovalo a vyvolávalo jeho jméno.

Diváky z letargie probudil až první gól Šindžiho Kagawy. Zkraje druhé půle zavládla na Old Traffordu celkem nuda. Norwich se trochu zmátořil, ale dvakrát krásný fotbal se rozhodně nehrál. Potom ale Rudým ďáblům vyšly dvě nádherné kombinace, Kagawa zkompletoval hattrick a Divadlo snů se dostalo do euforie. Všechno ale předčil Wayne Rooney. V devadesáté minutě se dostal k balonu, před clonícím obráncem si píchl míč do strany a z dobrých pětadvaceti metrů vypálil. Míč zapadl pod víko a hlediště dalo jednohlasným pokřikem: Rooney, Rooney! jasně najevo, jak se mu branka líbila.

Veselý děda v mercedesu

Jakmile jsme se dostali ven z Fergusonovy tribuny, dali jsme se směrem k tribuně West Stand. Zde už úřadovali pořadatelé, kteří stavěli zátarasy. Asi čtyřsethlavý dav fanoušků čekal, až hráči opustí stadion. Největší rozruch udělal příjezd nízkého sporťáku značky Mercedes. Všichni si mysleli, že ven vyleze některá z místních fotbalových veličin, ale místo toho dveře otevřel vysmátý děda v pořadatelské uniformě. Kdo ví, komu vůz přivezl.

Asi po půlhodině kromě všech hráčů Norwiche z Divadla snů vyšli Nani a po něm i Rafael. Zklamal hlavně prvně jmenovaný, jehož jméno sice vyvolával celý zástup lidí, jemu to však nestálo ani za to, aby fanouškům zamával. Trošku arogantní přístup.

Do tramvaje nás museli vmáčknout

Před příjezdem na Old Trafford jsme uvažovali, že bychom se po zápase mohli vydat na stadion Manchesteru City. Vzhledem k obrovským vzdálenostem tato varianta však absolutně nepřipadala v úvahu. Místo toho jsme měli co dělat, abychom se dostali do tramvaje do Altrinchamu. Před zastávkou byla snad dvousetmetrová fronta. Všichni naštestí mířili do města, kdežto my jeli opačným směrem. I tak nás ovšem museli policisté do vozu doslova vmáčknout.

Dostat pětasedmdesát tisíc lidí ze stadionu opravdu není žádná legrace. V totálně narvané tramvaji jsme se mačkali až do Altrinchamu. Když na nás v přestupní stanici někteří cestující viděli šály, okamžitě se šli zeptat na výsledek. Asi desetiletý kluk černé pleti nejspíš fandil City nebo Liverpoolu, protože po vyřčení konečného stavu ze sebe vyloudil jedno nepublikovatelné anglické slovíčko.

Tímto gestem pro nás nezapomenutelné fotbalové odpoledne de facto skončilo. Jenom jsme se utvrdili v tom, že fotbal v Anglii je něco jako náboženství. Kdo ho nevnímá, jako by nežil.

Per a Evan: Manchester je jenom jeden

.

Zleva Redaktor Opavského a hlučínského Deníku a Regionu Petr Dušek, Jan Prášil a norští fanoušci United Evan a Per před věhlasnou hospodou The Bishop Blaize.

Věhlasná hospoda The Bishop Blaize nedaleko Old Traffordu byla po vítězství United nad Norwichem narvaná k prasknutí. Přímo před ní se nám podařilo odchytit skupinu několika norských fanoušků Rudých ďáblů. Někteří z nich byli trošku opilí, ale nakonec se s námi dali do řeči Per a jeho kamarád Evan. „Na United jezdíme pravidelně. Byl to snad náš desátý zápas na Old Traffordu," konstatoval Per.

Se dvěma pohodovými chlapíky jsme se bavili o tom, jak vnímají rivalitu se City anebo zda je vůbec možné sehnat lístky na odvetu osmifi nále Ligy mistrů s Realem Madrid.

Co říkáte na to, že před několika lety vyrostl jeden z největších konkurentů United na druhé straně Manchesteru?
Evan: City teďka mají hromadu peněz a mohli nakoupit spoustu dobrých hráčů. Pro nás však vždycky bude existovat pouze jeden Manchester.

Dá se říct, že nesnášíte City?
Per: To určitě ne. Spíš nás tento klub absolutně nezajímá. Mají sice hodně peněz, ale nemají žádnou historii.

Takže největším rivalem United i nadále zůstává Liverpool?
Per: O tom není žádných pochyb. Největší derby a rivalita bude vždycky jenom s jedním týmem. A tím bude Liverpool.

Považujete The Bishop Blaize za nejslavnější hospodu United?
Evan: Asi to tak opravdu bude. Vždycky tam panuje skutečně neuvěřitelná atmosféra. Před a po utkání se tam dostanete pouze za předpokladu, že máte lístek na zápas.

Půjdete se v úterý večer podívat na zápas roku s Realem Madrid?
Evan: Na toto utkání nepůjdeme. Slyšeli jsme totiž, že cena lístků by se měla vyšplhat až na 1000 liber, což není málo.

Pozn. red.: Rozhovor byl pořízen v sobotu 2. března.

GLOSA: Úžasný nefotbalový večer v Macclesfieldu

Uvažoval jsem, jaká asi je pravděpodobnost toho, jestliže se po dvou a půl letech podíváte do Anglie na fotbal a při naprosto standardním počasí je jeden ze dvou zápasů, na něž chcete jít, odložen. Ano, přesně takovou smůlu měla naše skupina, když se vydala na duel čtvrté nejvyšší soutěže mezi Macclesfieldem a Grimsby.

Hrálo se v pátek, a to až od osmi večer, takže jsme měli dostatečné množství času na přesun do několik desítek kilometrů vzdáleného Macclesfieldu. Jízda vlakem s jedním přestupem se během dvou hodin dala zvládnout. Z macclesfieldského nádraží jsme na stadion šlapali ještě dobrých pětačtyřicet minut. Před tribunou jsme stáli asi s hodinovým předstihem. Omylem jsme si koupili lístky do sektoru hostů, ale bylo nám to vlastně jedno. Nefandili jsme ani jednomu týmu, Grimsby navíc tehdy hrálo o čelo tabulky, takže pal to čert.

Byli jsme zvědaví hlavně na úroveň nižší soutěže. Když jsme se zrovna sžívali s našimi novými kamarády z asi 200 kilometrů vzdáleného města, začalo nám být cosi divné. Pořadatelé ani pět minut před zápasem nikoho nepouštěli na stadion. Později nám byl objasněn i důvod. Autobus hostí zůstal trčet na dálnici v koloně aut, která čekala na to, až se odklidí následky dopravní nehody. Zanedlouho se rozhodlo, že utkání bude odloženo.

Samotný Macclesfield na nás neudělal kdovíjaký dojem, tak jsme se rozhodli, že z tohoto podivného města co nejrychleji vypadneme. Předtím jsme si chtěli vzít zpátky peníze za vstupné. Jenže ouha. Vstupenky si prý můžeme schovat na náhradní termín zápasu. Vzhledem k tomu, že letadlo zpátky do České republiky nám odlétalo za pět dní, začali jsme se trochu bouřit. Stejně na tom byli i další fanoušci Grimsby. Někteří srdcaři nic neřešili, prostě se sbalili a odjeli domů. Přijedou, až se bude hrát.

Pořád tu byl ovšem početný zástup těch, kteří trvali na svém: peníze zpět, a to hned! Tiskový mluvčí Macclesfieldu před nás asi dvakrát předstoupil se dvěma různými náhradními variantami. Pokaždé byl ovšem vykázán, ať se vrátí i s penězi za lístky. Po půlhodině naštestí povolil. Dostali jsme zpět asi třicet liber. Celí promrzlí jsme podruhé absolvovali tu příšernou cestu na nádraží a několik desítek minut čekali ve stanici na vlak.

Celkově jsme kvůli odloženému zápasu ztratili snad osm hodin. Do Macclesfieldu už nás nikdo nikdy nedostane. Večer jsme si dělali nejapnou legraci z toho, že nám snad neodloží i utkání United s Norwichem. Možnost tu skutečně byla. Vždyť pravděpodobnost hrála proti nám.

Petr Dušek

Autor: Redakce

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů DĚLNÍK, DĚLNICE VE VÝROBĚ/ ZASKLÍVÁNÍ, BALENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Ing. Blanka Kostřicová, tel.: 730 895 211. V případě zájmu zašlete svůj životopis na prace@fm-t.eu (do předmětu uveďte název pozice) nebo vyplňte přihlašovací formulář na http://www.fm-t.eu/volna-mista, více informací najdete na www.fm-t.eu., SOU (technické vzdělání výhodou), praxe, zdravý selský rozum, manuální zručnost, pracovitost, pečlivost, fyzická zdatnost, dobrá pracovní morálka, týmový hráč. , Pracoviště Neplachovice, nástup ihned., Náplň práce: nářez zasklívacích lišt; zasklívání plastových výrobků (okna, dveře); obsluha strojů, elektronářadí a ručního nářadí; balení a příprava výrobků k expedici.. Pracoviště: Fmt spol. s r.o., Cihelní, č.p. 238, 747 74 Neplachovice. Informace: Blanka Kostřicová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA BRIGÁDA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hlubková Veronika, tel.: 553 697 306, životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zašlete na e-mail: hlubkova@odtempo.cz, Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme, dohoda o pracovní činnosti - 80 hodin/měsíc, pracoviště Pustá Polom, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna pustá polom, Slezská, č.p. 322, 747 69 Pustá Polom. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 470 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/-KA PRO 2. STUPEŇ ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 556 305 342, 604 691 731 v pracovní dny v době od 8-15 hod., e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, VŠ vzdělání, aprobace pro 2. stupeň ZŠ/SŠ (zejména tělocvik, informatiku, fyziku, matematiku, dále pro výtvarnou výchovu a hudební výchovu či kombinace nebo praxe s výukou uvedených předmětů). Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha CNC horizontky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 40500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen v oboru, praktická zkušenost s obráběním, výborná znalost čtení technických výkresů podmínkou, CNC programování ve 2D - řídící systém Heidenhain podmínkou., Náplň práce: provádí strojní obrábění, rozhoduje o použití nástrojů pro opracování, způsobu upínání materiálu a řezných podmínkách při opracování, provádí výrobu stroj. součástí nářadí, provádí zhotovení programu pro řízení CNC strojů., Pracoviště: Těšínská č.p. 1586/66, Opava. Počet hodin týdně: 37,5 hod. Pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok. Nabízíme: Odměnu za pracovní přínos v závislosti na hospodářském výsledku, týden dovolené navíc, závodní stravování, očkování proti chřipce, příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce v zaměstnaneckém poměru, příspěvek na letní dětský tábor nebo lyžařský výcvik, poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity, sportovní a společenské akce společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Argentinská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Pochod fanoušků Baníku Opavou, březen 2017. Ilustrační foto.
26

Fotbalová sobota: SFC i Baník hrají na Opavsku. Hrozí střety fanoušků?

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Slezský FC  testuje ofenzivní talent ze Srbska

Bezesporu zajímavého fotbalistu testuje v současné době nováček první ligy z Opavy. S prvním týmem trénuje osmnáctiletý ofenzivní záložník Saša Glišić, který hrál za FC Brodarac juniorkou Ligu mistrů.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Opilý cyklista v Kravařích ignoroval výzvy policistů a narazil do jejich auta

Večerní jízda na kole bez světel se v Kravařích před nedávnem nevyplatila čtyřicetiletému muži.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT