„Nechtěly jsme jen sedět doma se založenýma rukama. Mamka Věrka má keramickou dílnu, kterou jsme nyní předělaly v improvizovanou šicí místnost,“ vysvětluje Kateřina. Sama dřív šít neuměla.

„Ale díky trpělivé pomoci mamky a šikovných kamarádek jsem se to rychle naučila,“ říká pyšně Kateřina, ze které se stala přes noc švadlena.

Holky jedou téměř bez přestávky, dokonce „zavařily“ šicí stroje. „Často děláme až do ranních hodin. Pod náporem roušek už nám bohužel odešly tři šicí stroje. Oprava byla naštěstí rychlá, takže frčíme dál,“ usmívá se stále pozitivně naladěná Kateřina.

A co víc, opavské dobrovolnice roušky bezplatně dodávají nemocnici, lékárnám, pečovatelským domům či domovům pro seniory. „Nejprve jsme začali šít pro rodinu a příbuzné, následně také pro lidi z naší ulice, ale rozhodli jsme se pokračovat. Nyní chystáme zásilku i pro magistrát či opavského brankáře Vojtěcha Šroma. Ten ji následně daruje obci Litovel, která je nyní zcela uzavřena v karanténě,“ podotýká paní Kateřina.

Občasným problémem opavských děvčat je nedostatek materiálu. Tady pomohl Slezský FC Opava, který sehnal několik desítek metrů látky, nití i gumiček pro následné uchycení roušky. „Hezké gesto, těší nás to. Materiálu není nikdy dost,“ usmívá se.

Děvčata podávají velké výkony, za týden ušila tisíc roušek. „Máme prsty plné puchýřů a otlaků od nůžek. Za necelý týden se nám podařilo ušít přes tisíc roušek, ale to není konec. Jedeme dál,“ dodává Kateřina.

Zavařené šicí stroje, fanynka SFC Opava jede bomby.Zdroj: Archiv SFC Opava

„Jsme hrdí, že mezi dobrovolníky je i řada našich fanoušků. Všem moc fandíme a držíme jim palce. Společně to zvládneme,“ chválí ředitel SFC Opava Jaroslav Rovňan.

PODÍVEJTE SE na opavské osobnosti, které nafotily sérii ROUŠKA NENÍ HANBA!

A tady fotogalerie roušek čtenářů Deníku:

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Online reportáž