Kariéra krnovského rodáka Radka Petra byla luxusně nastartovaná, nyní je ale všechno jinak. Dnes sedmadvacetiletý brankář zamířil z Opavy do sousedního Baníku.

Byť za první tým z Bazalů nikdy nenastoupil, mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě ho ale neminulo. Česká brankářská jednička měla lví podíl na zisku stříbrných medailí. O šikovná lvíčata byl najednou ve světě zájem, což platilo i o osobě Radka Petra, kterého si vyhlédla italská Parma.

Avšak zazářil až v belgickém Eupenu, na testy si ho dokonce pozval bundesligový Werder Brémy. Nakonec se přes bulharský Razgrad vrátil do Česka, vsadil na brněnskou Zbrojovku, bohužel tenhle tah mu vůbec nevyšel.

Když si v nedávné době pouštěl sestřihy zápasů Ligy mistrů, zasnil se: „Teď jsem tam mohl být i já…"

Zajímal ho mač Razgradu, který doma hostil Basilej. Ještě před dvěma lety stál Radek Petr právě v brance bulharského mistra. „Fandil jsem jim. Ještě tam řadu kluků znám. Ale to už je minulost. Dnes bych neměl šanci, mají tam reprezentační gólmany," chápe situaci někdejší eso reprezentační dvacítky.

Co dělá teď? Maká, dře a doufá, že se vrátí mezi profíky. Zatím má smůlu. Po nepovedeném angažmá v brněnské Zbrojovce se sedmadvacetiletý brankář na jaře dohodl s třetiligovou Kroměříží. Po sezoně se pak vydal hledat zahraniční angažmá. Neuspěl.

Opět nosí triko Hanácké Slavie. V polovině října odchytal v MSFL první zápas. „Má vize je taková, že v zimě se o nějaké angažmá mimo republiku pokusím zase. Nesmím to vzdát," vykládá gólman, který před sedmi lety pomohl reprezentační dvacítce na MS ke stříbrné medaili.

Od té doby toho prošel hodně. A schytal několik facek. „Má kariéra není taková, jakou jsem si ji představoval. Možná mi chyběl jen kousek štěstí," zamýšlí se Petr.

Prošel Parmou, belgickým Eupenem, se kterým postoupil do nejvyšší soutěže, zmíněným Razgradem nebo brněnskou Zbrojovkou. Slušná vizitka, přesto je dnes jeho kariéra téměř v troskách. „Hlavně mě mrzí, že jsem v Brně odchytal tak málo zápasů. I kvůli tomu jsem možná v létě nic nenašel," tuší Petr.

A že se snažil. „Obvolal jsem řadu známých, kamarádů. I nějaké lidi v zahraničí, ale bez úspěchu. Ani jsem se nedostal na testy," vysvětluje.

Je rozladěný, ale zklamání, které si prožil před lety v Belgii, se asi už nic nevyrovná. Po vydařené misi v Eupenu, kterému pomohl k postupu do nejvyšší soutěže, mu na stole přistála skvělá nabídka.

S dvouletým kontraktem přispěchal jiný klub z pivního království - Leuven. „Už jsem se chystal k podpisu, když mi vedení řeklo, že to nakonec nepůjde, že berou na hostování gólmana z Anderlechtu, se kterým chtějí udržet dobré vztahy," vrací se k jednomu z nejhorších okamžiků kariéry.

V únoru oslaví osmadvacet let. A začíná přemýšlet o tom, že jeho profesionální fotbalový život se možná blíží ke konci. „Snad něco najdu. Pokud ne, budu pokračovat v Kroměříži a začnu si hledat práci, nebo budu trénovat," má jasno Petr.

Radek PetrNarozen: 24. 2. 1987
Post: brankář
Současný klub: Hanácká Slavia Kroměříž
Bývalé působiště: FK Krnov, Slezský FC Opava, FC Baník Ostrava, FK Mutěnice, AC Parma, Aurora Pro Patria, KAS Eupen, Ludogorec Razgrad, FC Zbrojovka Brno