Také díky jeho práci se nakonec mohl opavský gólman Ota Novák radovat z udrženého čistého konta. Utkání, které se hrálo ve velikém vedru, začalo přitom z obou stran spíše vlažněji.

„Nebylo to vůbec lehké utkání. My máme stále šanci postoupit, a proto se o ni chceme poprat. Hlučínu jde naopak o záchranu. Navíc se jednalo o derby, která bývají nevyzpytatelná. Trenér nás upozorňoval na soupeřovu důraznou hru a nabádal nás k trpělivosti. Snažili jsme se dát jako první branku. Počítali jsme s tím, že protivník pak bude muset hru otevřít a nám se bude hrát mnohem lépe,“ řekl na úvod obránce Radek Mezlík.

V prvním poločase se před opavskou brankou příliš mnoho nedělo, a brankář domácích tak pouze několikrát zkontroloval míč, letící do zámezí, nebo k němu samému při malé domů. To hlučínský brankář Kosmál, který kdysi v Opavě působil, měl plné ruce práce.

„V zápase jsme na soupeře vyrukovali s taktikou 3-5-2, protože většina mančaftů hraje na našem stadionu pouze na jednoho útočníka. Sázka na tuto kartu nám myslím celkem vyšla. Důležitá byla především první branka v síti hostujícího týmu,“ přemýšlí nahlas Mezlík. Po střele Zapletala tečoval míč Kolínek a tribuny v Opavě vybuchly nadšením.

O několik minut později předvedl hostující obránce Štýbar nepochopitelný zkrat, když poslal při rozehrávce míč vysokým obloukem k brankáři Kosmálovi, který byl v té době vyběhnutý hluboko v poli. Hlučínský gólman jen marně couval. Nakonec byl nucen zasáhnout rukou mimo pokutové území a po zásluze byl vyloučen.

„Tuto situaci jsem pořádně neviděl, takže nedovedu posoudit, jestli brankář Hlučína opravdu hrál mimo pokutové území rukou. Rozhodčí jej ale vyloučil a my jsme kopali přímý kop. Do branky musel náhradní nerozchytaný brankář, jenž byl v těžké situaci. Víšek pak nádherně trefil branku,“ pokračoval Mezlík.

Poté se hra domácích uklidnila a přišly také další šance. Do přestávky se již však nic podstatného na trávníku nestalo. Domácí publikum vyprovodilo své miláčky do šaten potleskem. Již v průběhu prvního dějství musel střídat domácí špílmachr Barteska, ale hru Opavy to dle názoru Mezlíka příliš neovlivnilo.

„Také po změně stran jsme chtěli hrát trpělivě a vstřelit třetí gól, který by definitivně zlomil odpor hostí. To se nám nakonec povedlo,“ nastínil přestávkové plány opavský bek.

Po rohovém kopu si na míč naskočil v pokutovém území vyhlášený hlavičkář Švach, který nedal Kosmálovi nejmenší šanci. Hosté již v té době tušili, že z bodového snu v opavském kotli nic nebude. Po faulu na Halašku pak navíc ještě domácí kopali pokutový kop, který s přehledem proměnil právě Mezlík.

„Halaška se výborně dostal před hráče a ten jej musel faulovat. Na penaltu jsem byl určený já a Milan Barteska, ale ten již na hřišti nebyl. Proto jsem vzal míč a šel to kopnout,“ líčí okamžiky před čtvrtým gólem Mezlík. Pak se již utkání v podstatě dohrávalo pouze z povinnosti. „Nyní je před námi ještě jeden zápas. Vše máme ve svých rukou. Pokud vyhrajeme, jsme v lize,“ zakončil s myšlenkami na čtvrteční zápas v Jihlavě Mezlík.

(sel)

Podali jsme jeden z nejhorších výkonů v sezoně

Hlučín dostal v sobotu pořádnou lekci. Nutno ale říci, že svým výkonem si o čtyřgólový výprask sám řekl. Že takhle se o záchranu nehraje, souhlasil i hostující záložník Ján Moravčík.

„Byl to jeden z našich nejhorších výkonu v sezoně,“ přiznal s trpkostí v hlase Ján Moravčík. „První gól jsme inkasovali snad z ofsajdu, jenomže poté přišla naše hrubá chyba, a od tohoto okamžiku se to s námi vezlo. Takhle se o záchranu rozhodně nehraje, chyběla nám bojovnost,“ mávl rukou hlučínský středopolař.

Tým, který venku dokáže sbírat body, tentokrát hořel jako papírový čert. „Měli bychom se všichni nad sebou zamyslet. Ve čtvrtek je před námi poslední zápas s Fulnekem. Pokud naděje žije, musíme se dál rvát,“ řekl Moravčík. K tomu, proč jeho tým takhle selhal, nebyl schopen najít vysvětlení. „Hrálo se ve skvělé fotbalové atmosféře, to musí každého hráče nabudit. My jsme ale nehráli nic,“ nechápal hostující záložník.

Hlučín čeká Fulnek, ani případné vítězství mu stačit nemusí. „Nemáme to ve svých rukou, a to je na tom to nejhorší,“ pokrčil rameny. Hlučínští se tak ve své tříleté druholigové historii poznovu zachraňují. Přitom letos to měli Samcovi chlapci rozehráno výborně. „Před pěti koly by nás ani ve snu nenapadlo, že to tak dopadne. Bohužel v posledních zápasech to šlo s námi z kopce a nepodařilo se nám to zastavit,“ povzdechl si Moravčík.

(rob)