Opavský odchovanec patří mezi odvážlivce, kteří si pokusí proklestit cestu do A týmu. Pro Bitomského to však nebude nikterak jednoduché, jelikož se nejdříve musí vyrovnat s tréninkovým mankem.

„Především z důvodu zranění kotníku jsem začal trénovat později než ostatní kluci. Každopádně chce to běhat, běhat a běhat. Teď už se jede jenom s balonem a nabírání fyzické kondice je za námi. Tuto část přípravy jsem bohužel zmeškal,“ prozradil na úvod Richard Bitomský.

Zimní přípravu většinou fotbalisté nemají příliš v oblibě. Toto období sezony často bývá označováno jako nutné zlo. Záložník SFC má na věc jiný názor: „Pro mě jde o nejdůležitější část sezony. Pokud nemám dobrou kondičku, fotbal si neužiju. Nemůžu jezdit nahoru a dolů.“

Bitomského cesta zpět do Opavy vedla přes Hradec Králové a Jakartovice. Na hradecké univerzitě úspěšně absolvoval studia magisterského oboru sportovní management. Škole musel přizpůsobit i svůj tréninkový program. „Měl jsem státnice a asi dva roky trénoval s B ale i A mužstvem Hradce Králové. Nebylo v mých možnostech stíhat tréninky v Opavě.

V Jakartovicích šlo jen o krátkou epizodu. Stačil jsem za ně odehrát asi deset zápasů. K jakartovickému týmu se už znovu nepřipojím,“ pokračoval.

Třebaže hradečtí Votroci brázdí vody naší nejvyšší soutěže, podle opavského středopolaře je Opava pro přípravu vhodnější destinací: „Když jsem šel do Hradce na studium, domluvil mi to tehdy pan Hadamczik. Podmínky pro trénink jsou lepší v Opavě. Máme zde více travnatých hřišť. Jinak, co se týče party, to bylo fajn.“

Richard Bitomský se stačil seznámit například s Václavem Pilařem, jenž je v současnosti jednou z nejblyštivějších hvězd českého fotbalu a po sezoně zamíří do bundesligového Wolfsburgu. „Zahráli jsme si spolu. Je to super kluk. Od osmnácti let byl v Hradci nejlepším fotbalistou. Vůbec se nedivím, že jeho kariéra nabrala takový směr,“ podotkl.

Bitomského snem je dostat se do A mužstva Slezského FC. Sám hráč však dobře ví, že nepůjde o jednoduchý úkol: „Rozhodně bych chtěl absolvovat přípravu v Opavě. Do áčka je velice těžké se prosadit. O první tým bojuje nějakých třicet kluků. Uvidím, jak se vše vyvrbí, když tak to zkusím někde jinde.“

V rezervním celku ho má na povel trenér a možná největší legenda opavského klubu Jaroslav Kolínek. „S Jardou je to všechno super. Předává nám spoustu zkušeností. Máme s ním kamarádský vztah,“ pochvaloval si na závěr Richard Bitomský.

Petr Dušek