VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rostislav Helštýn: Od fotbalu si jako trenér na nějaký čas odpočinu

Hlučín /ROZHOVOR/ – Hlučínský fotbal přišel o odborníka! V klubu končí totiž úspěšný mládežnický trenér a fotbalový pedagog v jedné osobě Rostislav Helštýn.

10.8.2010 1
SDÍLEJ:

Rostislav HelštýnFoto: archiv Rostislava Helštýna

Ve Slezském klubu navázal velmi dobře na práci Milana Duhana. Dokonce byl loni vyhlášen nejlepším mládežnickým trenérem v republice. V Hlučíně se ale nedohodl na nové smlouvě, a jak sám říká, od trénování si chce na čas odpočinout.

Rostislav Helštýn končí u hlučínské mládeže. Je to pravda?

Ano, je to pravda. S vedením klubu jsme se na mém dalším setrvání v Hlučíně bohužel nedohodli.

Trochu zvláštní, ještě loni jste bral cenu pro nejlepšího mládežnického kouče v republice. Co vedlo tedy k vašemu konci?

Na konci minulé sezony jsme se s vedením klubu dohodli, že pokud mi to umožní, budu i nadále rád v tomto soutěžním ročníku v Hlučíně pokračovat. Sice už ne jako vedoucí trenér sportovních tříd, ale pouze jako trenér starších žáků U15.

Po absolvování prvního tréninku v této sezoně u kategorie starších žáků mi vedení oznámilo, že se mnou pro tuto kategorii nepočítá. Tento soutěžní ročník měl být po 8 letech s touto kategorií vyvrcholením naší společné práce, proto „nová“ nabídka vést mladší dorost byla neakceptovatelná.

Měl jsem nachystaný velmi kvalitní, a navíc posílený tým U15. Cílem bylo dolaďování určitých etap vývoje hráčů tak, aby ladily s dynamikou týmu. Navíc jsem investoval do komplexní diagnostiky jednotlivců i týmu U15. Měl jsem tudíž práci na tento rok připravenou klukům na míru tak, aby byli nachystáni nejen na případný přestup do jiného klubu, ale i na střední školy.

Jsem zklamaný, protože tolik let práce vytváří emoční vazby, které s kluky byly a jsou vzájemné.

Sehrál roli fakt, že do hlučínské kopané čím dal více zasahuje pražská Slavie a vlastně hned ty nejlepší hráče si bere do Prahy? (byť se teprve jedná o kluky působící v žákovské kategorii)

Jestliže se Hlučín stal farmou Slavie Praha, pak je jasné a logické, že do dění v klubu zasahuje a bere si nejlepší hráče. Vedením Hlučína jsem nikdy nebyl zasvěcen do dohod mezi kluby, a proto se k tomu nemohu relevantně vyjadřovat. Osobně vždy ctím potřeby dětí a s odchody hráčů v žákovském věku mimo region nesouhlasím.

Tím, že Hlučín vlastní Slavia přece neznamená, že hráči musí odejít jedině do Slavie. To je především jejich volba a volba jejich rodičů. Pokud odchod do Slavie bude pro hráče to nejlepší po sportovní, studijní i lidské stránce, ať odcházejí, kam chtějí, třeba do Slavie. Tedy kam půjdou, kdy a za jakých okolností není věcí mou, ale jen dětí a jejich rodičů.

Jak reagovali na váš konec rodiče?

Vzhledem k tomu, jak rychle se vše seběhlo, jsem zaznamenal od rodičů všechny možné reakce, některé byly i velmi emočně vypjaté. O celé situaci byli informováni ihned na druhý den na svolané schůzce, kde bylo i vedení klubu.

Asi je loučení pro vás těžké, přece jen se o vás hovoří jako o duchovním otci hlučínské mládeže.

Za duchovního otce hlučínské mládeže se nepovažuji, rozhodně toto označení přísluší Milanu Duhanovi, jehož myšlenky se podařilo realizovat a v průběhu doby pak dále rozvíjet. Fakt je, že jsme na malém městě, s velmi omezenou demografickou potencí, s omezeným počtem lidí, vytvořili něco velkého.

Sice po určitou věkovou hranici, ale důkaz, že jdou věci dělat jinak, jsme nezpochybnitelně všem dali. Je mi 31 let a hlučínskému fotbalu jsem věnoval třetinu svého života. Po klukách se mi stýská a cítím, že mi nebylo umožněno završit smysluplnou práci.

Máte jasno o své budoucnosti? Vzhledem k vašim předchozím výsledkům o nabídky asi nouze nebude…

O své budoucnosti jasno mám. Od fotbalu si jako trenér na nějaký čas odpočinu, ale i přesto budu sportu, resp. fotbalu, blízko. Víte, během doby, kdy jsem jako trenér a učitel s dětmi pracoval a pohyboval se v tomto prostředí, získal jsem mnoho zkušeností. Práci s dětmi jsem měl vždy postavenou na respektování jejich potřeb a dost jsem využíval intuice.

Už přes rok se věnuji studiu nové a v mnoha ohledech převratné diagnostické techniky, která je univerzálně využitelná ve sportu, ve školství, v personálním poradenství a firemním koučingu. Jedná se o metodu barvově slovních asociací, jejímž autorem je krnovský psycholog Jiří Šimonek.

Tato unikátní metoda umožňuje hloubkovou a komplexní práci s jednotlivci i skupinami.

Na veřejnosti se hovoří o spojení vaší osoby se Slezským FC Opava. Můžete tuto informaci potvrdit?

Navážu na předchozí odpověď. V tomto soutěžním ročníku (pokud se nestane nic mimořádného) nebudu jako trenér nikde působit. Pokud s kluby, týmy nebo hráči budu spolupracovat, pak na bázi externí. Nyní se budu věnovat konzultační práci ve sportovních klubech, koučingu sportovců a vzdělávání pedagogických pracovníků.

Autor: Roman Brhel

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení