René Štěpán již za otce na trenérské stolici několikrát zaskočil. Na současnou úlohu byl nachystán skvěle.

„Hlavním koučem se stal René. Já jsem se začal podílet na činnosti obecního úřadu ve Velkých Heralticích. V klubu stále budu, akorát v trochu jiné pozici. Budu se starat o jeho chod. Reného problémy s kotníkem přetrvávaly, proto jsem chtěl, ať už trenéra dělá on,“ rozvykládal se Rostislav Štěpán.

Na zelené pažity ho to však stále táhne. Je obzvlášť těžké odolat, když fotbalem žije celá rodina: „René se svou rodinou s námi žije pod jednou střechou. Druhý syn Marek, heraltický stoper, bydlí ve Velkých Heralticích jen asi osmdesát metrů od nás. René je navíc švagr libereckého útočníka Jana Nezmara.

Vím tak o všem, co se v klubu šustne. Na přípraváky jsem se chodil dívat a stejně tomu bude i při mistrovských zápasech.“

Postava Rostislava Štěpána je pro heraltický fotbal modlou. Vytáhl tým z okresní čtyřky až do okresního přeboru. „Přišli kluci, kteří hráli za Hlavnici. Největší rozdíl ale spočíval v tom, že se fotbal ve Velkých Heralticích začal dělat jak kdyby odborněji. Nešlo již o bezduché nakopávání, ovšem hra měla hlavu a patu.

Podstatně lepší je i přístup. Dříve jsme měli problém, aby hráči docházeli na tréninky, dneska to neexistuje a poctivě se trénuje. Věřím, že jsem zde zanechal patrnou stopu,“ pokračoval nyní již bývalý kouč Heraltic a následně se pokusil zauvažovat, zda by se na post trenéra někdy vrátil:

„Nikdy neříkej nikdy. Mám ale čtyři vnoučata. U školy, de facto kousíček za domem, máme multifunkční hřiště a rád bych je učil hrát tenis.“

Syn René se podle jeho slov zhostí nové role na výbornou. „Marek i René mají vystudovanou vysokou školu a umí komunikovat s lidmi. René je vlídný a oblíbený v kolektivu. Navíc má zkušenosti z vyšších soutěží, takže ostatní k němu vzhlížejí. Důležitá je i přítomnost brankáře Martina Šmajstrly,“ vypichoval.

Rostislav Štěpán vyvrátil tvrzení, že by třeba syn Marek svému bratrovi mohl podrývat autoritu: „Kdepak, tohle vůbec nehrozí. Marek dobře ví, že zápas z lavičky vypadá jinak než ze hřiště. René navíc není výbušný typ. S Markem spolu odehráli spoustu zápasů ve stoperské dvojici, i když René pak nastupoval také jako útočník. Marek byl na stoperu vždycky poslední. Zezadu měl dokonalý přehled o tom, co se na trávníku děje.“

Velké Heraltice již netrpělivě očekávají start jarní části. Ve svém středu mají dvě posily. „Jedná se o útočníka Radima Holuba z Jakartovic a na pozici levého beka brumovického Václava Šreka. Vašek si u nás v Heralticích postavil dům, a přestože se s Brumovicemi neloučil lehce, domluvili jsme se na spolupráci. Zatím podává skvělé výkony.

Třeba Marcel Zemborski, jenž s námi trénuje, ale jinak nastupuje v Rakousku, prohlásil, že se proti němu nehraje vůbec snadno,“ posunul se dále Štěpán.

Heraltické mužstvo má za sebou povedenou zimní přípravu. Absolvovalo pětidenní soustředění u Velkých Losin a společně s dobrými výsledky z přípraváků jsou vyhlídky pro jaro velice dobré. Podle Rostislava Štěpána dokonce ty nejvyšší možné:

„Myslím si, že tady můžeme pomalu uvažovat o vyšší soutěži. Sešla se výborná parta. Kylešovice na čele vedou o osm bodů. Neříkám, že je dostihneme. Pokud se ale bude postupovat i ze druhé příčky, mohli bychom na změnu ligové příslušnosti pomýšlet.“

Petr Dušek