Tomáš Andrés u opavského klubu působí už tři a půl roku. Tvrdí, že momentálně jeho život probíhá ve znamení dvojek.

„Mám vlastně dvě rodiny. Jednu Andrésovic doma ve Chválkovicích u Olomouce a druhou je Slezský tady v Opavě. Věnuji se vlastně i dvěma pracím, které jsou zároveň mými velkými koníčky. Kromě maséřiny se zabývám stavbou kol,“ komentoval pětačtyřicetiletý otec tří dětí.

KOLO POSTAVÍ ZA HODINU A PŮL

Stavění bicyklů se začal věnovat zhruba před čtyřmi lety. Za tu dobu získal potřebné zkušenosti a patřičný grif. Pracuje u společnosti Kola Voice a nové kolo dokáže dát dohromady za hodinu a půl.

„Zákazník si vybere, jaký chce rám, a pak je to potřeba smontovat. Vzhledem k tomu, že všechny komponenty máme de facto pod jednou střechou, dokážeme to udělat velice rychle,“ pokračoval dále Tomáš Andrés, s nímž své cyklistické potíže řeší i hráči SFC: „Chodí za mnou oni nebo rodinní příslušníci. Prosí mě třeba o seřízení, dávám jim také různé rady.“

Masér opavského klubu je velkým milovníkem kol, který se v minulosti zúčastňoval i různých závodů. Má za sebou starty v sérii MTB Kolo pro život anebo v Oderské mlýnici. Zde se seznámil s dalšími cyklistickými nadšenci, s nimiž stále spolupracuje.

Ke stavění to odsud byl jen krůček: „Dostal jsem se k tomu tak, že jsem byl na kole třeba šestkrát týdně a nechtělo se mi ho každý týden jednou nebo dvakrát dávat do servisu. Proto jsem se tím začal zabývat.“

STAL SE EXTRÉMNÍM TURISTOU

Dnes Tomáš Andrés spadá do kategorie fajnšmekrů. Postavil si totiž dva fatbiky, bicykly s širokým pláštěm, kterým on sám rád přezdívá tlusťoši. Vzhledem k tomu, že pravidelně pendluje mezi Olomoucí a Opavou, jedno má doma ve Chválkovicích a druhé ve slezské metropoli.

K tomuto bicyklu se člověk údajně musí propracovat. „Od jisté doby jsem se začal vyhýbat závodům a důležitý byl pro mě maximální prožitek z jízdy. Upnuté „gaťky“ a trička jsem vyměnil za široké kalhoty, dresy, chrániče a pořádnou přilbu, které jsou do terénu tolik potřebné.

Stal se ze mě vlastně takový extrémní turista, co se pořád kochá. Přejíždím přes bláto, kořeny, písek, kameny, vysokou trávu, sníh a mohl bych pokračovat. Fatbike se v tomto terénu chová neskutečně. Toto kolo ale není na asfalt,“ posunul se dále rodák z Chválkovic, jenž miluje prudké výjezdy a sjezdy, takzvané traily:

„K tomuto kolu se člověk musí projezdit. Nikam nespěchám. Někdy zastavím, pokochám se výhledem, nafotím si to a zase jedu dále. Na fatbiku si neustále hraješ s tlakem. Kola buď přifukuješ, nebo odfukuješ. V terénu to pak jde poznat. Šířka pláště je čtyři palce, zvětšit se však může až na šest a půl.“

MOMENTÁLNĚ POZNÁVÁ KRNOVSKO

Rodná ves Tomáše Andrése se rozléhá pod Svatým Kopečkem v blízkosti Olomouce. Okolí mu při jeho vyjížďkách nabízí obrovské možnosti. Velmi dobře má však zmáknuto už i Opavsko a okolí.

„Hradec nad Moravicí mám kompletně projezděný celý. Jedna má projížďka má zhruba pětadvacet až třicet kilometrů. S kolem se v zimě dostanu i do míst, kde se pohybují jen běžkaři,“ uvedl masér SFC a na závěr ještě dodal: „Momentálně jezdím hodně na Krnovsko, které poznávám. Nedávno jsem třeba vyjel na Cvilín a pak také na stranu směrem k Polsku.“