Ve Slezsku panuje bojová nálada, opavská kabina má před tímto šlágrem jasno. „První místo pustit nechceme,“ zní z jejích útrob odhodlaným tónem.

Opavští jako nováček soutěže zatím válí, svým způsobem dosaženými výsledky překvapují sami sebe. „Je to pěkné, sami jsme z toho překvapeni. Věřím, že nám tahle forma vydrží co nejdéle. Teď jedeme do Zlína, rádi bychom tam nějaký ten bodík urvali,“ řekl Lukáš Křeček, záložník, který svým gólem rozhodl před týdnem o vítězství nad juniorkou pražské Sparty.

Jenomže sobotní střetnutí v městě obuvi bude úplně o něčem jiném. Vždyť ševci prožívají také parádní vstup do sezony. „Narazíme na zkušený tým, ale já věřím, že bez šancí nejsme,“ zdůrazňuje opavský stratég Josef Mazura.

Tescoma se může opřít o fotbalisty, kteří toho mají už hodně za sebou. Bezesporu největší hvězdou je záložník Tomáš Polách. Čtyřiatřicetiletý fotbalista stačil v dresu Brna a Slovácka nastřádat 268 prvoligových startů, zkušenosti má i ze slovenské Dubnice. Další velkou postavou je v Opavě dobře známý obránce Jan Jelínek.

Další z pilířů defenzivy Lubomír Kubica si na fotbalový chleba vydělával také ve Slovinsku (Maribor), Bělorusku (Dinamo Brest), Kazachstánu (Plavdoar) a Izraeli (Ashdod). V záloze dává šanci trenér Skácel Jaromíru Paciorkovi, kdysi velkému talentu českého fotbalu. Opomenout nemůžeme ani Romana a Jiřího Dobeše. V útoku pak mají góly v popisu práce střílet hlavně Železník s Poznarem.

„Zlín nemá vyloženě slabé místo, doufám, že se nám podaří vymyslet taktiku tak, abychom bodovali,“ pokračoval Mazura. „Musíme opět vycházet ze zodpovědné obrany a třeba se zkusit prosadit z nějaké té standardní situace,“ zamýšlí se zkušený trenér Slezského FC. Opava určitě na Letné nastoupí v pozměněné sestavě, mimo je distancovaný Michal Vyskočil, zdravotní problémy v týdnu sužovaly Petra Cigánka.

„Michal hrát nebude určitě, u Petra uvidíme, co ukáže čas, zatím naplno netrénoval,“ přiznal Josef Mazura. „Šanci předvést se dostanou jiní, třeba Honza Schaffartzik,“ dodal kouč.

Slezský FC bude i ve Zlíně spoléhat na svého dvanáctého hráče, kterým jsou fanoušci. „Máme ligové publikum. Věřím, že i do Zlína za námi vyrazí, jejich pomoc je pro nás důležitá,“ vzkázal do ochozů trenér Opavy Josef Mazura. Utkání ve Zlíně má výkop v sobotu od 19 hodin.

Pravděpodobné sestavy:
Zlín: Dostál - Jugas, Malý, Kubica, Jelínek - Polách, Elšík, R. Dobeš - Švach, Železník - Poznar
Opava: Blaha – Wirth, Cigánek, Formánek, Čáp – Partyš, Sedláček, Křeček, Mrázek – Halaška – Radzinevičius

Vzájemné zápasy Opavy a Zlína

2010/2011 SFC Opava - FC Tescoma Zlín 3:1 (1:0)
2009/2010 FC Tescoma Zlín - SFC Opava 2:0 (0:0)
2009/2010 SFC Opava FC - Tescoma Zlín 1:2 (1:1)
2004/2005 FC Tescoma Zlín - SFC Opava 3:0 (1:0)
2004/2005 SFC Opava - FC Tescoma Zlín 1:2 (1:1)
2003/2004 FC Tescoma Zlín - SFC Opava 0:0
2003/2004 SFC Opava FC - Tescoma Zlín 2:0 (0:0)
2000/2001 FK Svit Zlín – SFC Opava 1:0 (0:0)
2000/2001 SFC Opava - FK Svit Zlín 0:0
1995/1996 FC Kaučuk Opava - FC Svit Zlín 3:2 (2:1)
1995/1996 FC Svit Zlín - FC Kaučuk Opava 0:1 (0:1)

Jan Jelínek: Škoda, že nechytá Ota Novák

Na Jana Jelínka si musí kabina zlínský fotbalistů dávat velký pozor. A rozhodně ne proto, že má funkci pokladníka a dbá na správný výběr pokut. Pověstný je totiž svými kanadskými žerty. Nikdo si před ním nemůže být jistý.

Dva dny před šlágrem druhé fotbalové ligy mezi druhou Tescomou Zlín a první Opavou se měl stát jeho obětí dokonce i trenér Alois Skácel, jemuž vysadil z pantů dveře do jeho kanceláře. Na rozdíl od svého předchůdce Marka Kalivody se však nenechal nachytat.

„Pan Kalivoda si toho nevšiml. Chtěl je zavřít a trochu ho přimáčkly na protější stěnu. Hned běžel za mnou, protože věděl, že jsem to udělal,“ směje se ještě teď levý obránce ševců.

Tohle je vaše přirozenost?

Byl jsem od dětství takový. Musím občas kluky a trenéry poškádlit, ať se to tady trošku oživí.

Jak často je škádlíte?

Každý trénink určitě ne. Jak je nálada a když je to vhodné. Ve chvílích, kdy se to nehodí, vtípky nedělám.

Vrací vám je spoluhráči?

Kluci jsou škodolibí, a když se na něco chytím, tak si to pak vyslechnu.

Čím vás nejvíce dostali?

Moc si na mě nedovolí. Mají ze mě docela strach, protože kdyby se jim to povedlo, vrátím jim to dvakrát. Velký zásek si nepamatuji. Jenom snad jednou, když jsem dojel pozdě a jako pokladníkovi mi Míša Šrom a pět dalších kluků tleskalo, že jsem dorazil minutu po srazu. Dali mi to sežrat.

Který kanadský žertík se vám nejvíce podařil?

Asi nejvíce ty dveře s trenérem Kalivodou, protože se to povedlo dotáhnout do konce. Dělám ale také fotomontáže ve Photoshopu pro kluky, a to je hodně baví.

Po minulém domácím zápase, ve kterém jste remizovali s posledním Varnsdorfem, jste se ale moc nesmáli, že?

Zápas jsme neprohráli, což bylo důležité. Varnsdorf se na nás perfektně připravil. Pokud budeme hrát navrchu, tak se na nás budou soupeři chystat čím dál tím více. Výkon nebyl optimální, probrali jsme ho. Při tom jdou srandičky stranou. Přijdou, až se nálada zlepší.

Místo obvyklé soboty jste hráli v pátek. Ovlivnilo vás to?

Nemyslím. Tohle jsme nevnímali. Bylo to spíše způsobeno takticky vyspělým výkonem Varnsdorfu. Tím, že se nám nedařila naše kombinační hra, jsme zbytečně znervózněli. Chyběla nám odvaha. Nehráli jsme fotbal, který bychom chtěli.

V sobotu se střetnete s první Opavou. Čekáte pohlednější fotbal?

Doufám, že nepřijde hrát zanďoura. Sebevědomí určitě má, protože je na špici. Předtím proletěla třetí ligou. Na druhou stranu ji trénuje pan Mazura. Ve Zlíně působil a všichni ho známe. Víme, že má propracovanou defenzivu a z ní hrozí do brejků. Sám jsem zvědavý, jak se bude Opava u nás prezentovat.

Překvapuje vás, že vede ligu?

Trošku ano, protože jsou nováčci. Když se nad tím ale člověk zamyslí, tak hrají nějakou dobu spolu. Mají precizní obranu, dostali jen dvě branky. Duo Mrázek, Radzinevičius jim pomohlo v útoku.

V Opavě jste dříve působil. Ještě jsou pro vás vzájemné zápasy prestižní?

Obměnili se hráči i vedení. Pořád jsou ale pro mě utkání s Opavou zpestřením. Hodně lidí znám, s některými kluky jsem hrál. Občas si zavolám se Zdenou Partyšem. Dokonce i s Džekym, což je největší fanoušek Opavy. Fanoušci tam jsou a vždycky byli fantastičtí. Hodně se přátelím s Otou Novákem. Na konfrontaci s Opavou se velice těším.

Zmínil jste brankáře Nováka, který je stejně jako vy zlínským odchovancem, který ale sedí na lavičce.

Docela mě mrzí, že tady asi nebude chytat. Vždycky si rád proti němu zahraji. Minulou sezonu ale dochytal se zraněním ramene a přes letní přípravu ho musel doléčit. Opava vzala druhého gólmana, a jelikož se jí daří, tak nemá důvod v bráně něco měnit. Ota tak musí pořád pracovat a čekat na příležitost.

Vypíšete prémie za vítězství? Třeba, že spoluhráče nebudete týden trápit kanadskými žerty?

To rozhodně ne. Nedám jim vydechnout. Musím se s trenérem domluvit, jestli třeba nějaké občerstvení. Něco vymyslím. Jen musí být důvod.

Petr Fojtík