Při pohledu na soupisku by měli být Slezané na jaře ještě silnější. Z Brna přišel defenzivní záložník Lukáš Křeček a hlavně po vleklém zranění by se měl v nejbližších týdnech vrátit na trávník Lumír Sedláček. „Na jeho návrat všichni netrpělivě čekáme,“ řekl generální manažer Pavel Hadamczik. „Je to zkušený fotbalista, navíc Opavák, na kterého budou chodit i diváci. Kvalitu má i Křeček, trenéři mají k práci široký kádr,“ doplnil opavský manažer.

„Do áčka jsme posunuli i dva naše mladé hráče Binara s Pompem, oba mají potenciál jít nahoru, svou šanci určitě dostanou,“ podotkl Hadamczik.

V přípravných zápasech tito talenti ale příliš prostoru nedostávali. Nabízí se otázka, zda Slezané neměli již v zimní přestávce, která byla dlouhá, začít stavět kádr pro druhou ligu. „Podzimní část jasně ukázala, a to i pohárový dvojzápas s Plzní, že tento kádr svou kvalitu má. V průběhu jara společně s trenéry vyhodnotíme situaci a podle toho podnikneme další kroky. Ze současného mužstva má ale řada hráčů na druhou ligu,“ tvrdí generální manažer Slezského FC Opava Pavel Hadamczik.

Při pohledu na tabulku má Opava v čele třináctibodový náskok, který se může po odstoupení Vítkovic snížit na bodů deset. „Cíl je jasný: postup. Soustředíme se sami na sebe, náš tým má kvalitu a druhou ligu vykope zpátky,“ podotýká Hadamczik.

Některé opavské výsledky v přípravě působily rozpačitým dojmem, nicméně v generálce Slezský FC rozstřílel Kravaře 6:0. „Konečně jsme proměnili šance, to je vše,“ řekl trenér Josef Mazura, který ještě postup jako hotovou věc nebere. „Plzeň měla v lize také dvanáctibodový náskok, a ten se ztenčil na pouhé dva body. Musíme být připraveni umět zvládat stresové situace. Rozhodně s námi nesmí nějaký ten nezdar zamávat,“ podotýká Mazura a dodává:

„Jako velké plus vidím, že se nám podařilo tým přes zimu udržet pohromadě.“

Krom bojů o postup čekají na jaře klub i změny. Na přelomu dubna a května proběhne valná hromada, na které dojde k výměně členů představenstva. Zastupitelstvo města na svém zasedání schválilo do čela klubu Pavlu Brady.

Roman Brhel

Vítkovice jsou v insolvenčním řízení, ale ze třetí ligy se zatím oficiálně

Fotbalový klub Vítkovic je v insolvenčním řízení. Krajským soudem pověřený insolvenční správce Ladislav Tetera zatím neoznámil, zda tým bude pokračovat na jaře ve třetí lize. Vítkovice jsou bez trenéra i hráčů a zatím nezahájily přípravu. Přitom už v sobotu by měly doma hostit HFK Olomouc…

18. kolo - sobota 26. března: FC Brno B - Opava
19. kolo (2. a 3. 4.): Opava - Vítkovice
20. kolo (9. a 10. 4.): Zlín B - Opava
21. kolo (16. a 17. 4.): Opava - Jihlava B
22. kolo (23. a 24. 4.): Kroměříž - Opava
23. kolo (30. 4. a 1. 5.): Opava - HFK Olomouc
24. kolo (7. a 8. 5.): Sigma Olomouc B - Opava
25. kolo (14. a 15. 5.): Slovácko B - Opava
17. kolo (18. 5.): Opava - Břeclav
26. kolo (21. a 22. 5.): Opava - Hulín
27. kolo (28. a 29. 5.): Uničov - Opava
28. kolo (4. a 5. 6.): Opava - Slavičín
29. kolo (11. a 12. 6.): Zábřeh - Opava
30. kolo (18. a 19. 6.): Opava - Frýdek-Místek

Frýdek–Místek chce s ustáleným kádrem třeba už příští rok bojovat o postup

Sázka na systematické budování kádru se Frýdku-Místku vyplácí a všichni ve Stovkách věří, že v brzké budoucnosti třeba vyústí v postup do vysněné druhé ligy. Současný tým je až na útočníka Kerbra ze Slovácka složený výhradně z kmenových hráčů Frýdku-Místku, což potvrzuje, že vedení klubu to myslí se svými ambicemi naprosto vážně.

„Budování kádru trvá už šest let a jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo přivést zpátky do klubu hráče, kteří mají k Frýdku-Místku vztah. To považuji za hodně důležité,“ řekl ředitel fotbalového klubu ve Stovkách Radomír Myška.

„V naší vizi je nadále tento kádr doplňovat o vlastní odchovance, tak jako v minulosti do mužstva mužů přišli Chýlek, Dvořák či Biolek. Letos v zimě k nim přibyli další dva šikovní dorostenci Ostrák s Prečim,“ dodal Myška.

Velkou měrou se na rozkvětu frýdecko-místeckého fotbalu podílí zdejší radnice. „Město Frýdek-Místek zdejší fotbal podporuje již dlouhodobě. Strategie města je zřetelná, chceme od samého začátku nejprve připravit kvalitní zázemí pro tento sport s důrazem na fotbalovou mládež.

Proto jsme se pustili do výstavby trávy s umělým povrchem, proto jsme před nedávnem také otevřeli kompletně novou budovu, v níž najde více než tři sta mladých fotbalistů skvělé zázemí. Myslím si, že to jsou kroky správným směrem, a mládežnický fotbal tak může směle konkurovat nejlepším týmům v zemi,“ poznamenal primátor města Petr Cvik.

Plán zvelebování fotbalového stadionu ve Stovkách ale rozhodně nekončí. „My nechceme opomenout ani zdejší dospělý fotbal. Po rekonstrukci hlavní tribuny a příchozího prostoru chystáme pokračování rekonstrukce areálu ve Stovkách. Konkrétně se zaměříme na část, kde dnes mají kabiny muži, a pokusíme se zde vytvořit i jim takové podmínky, aby se mohli připravovat na své výkony v kvalitním zázemí, včetně nezbytné regenerace.

Zatím je ale vše ve fázi přípravy. Letos to vzhledem k nepříznivému rozpočtu určitě nebude,“ osvětlil plány města Cvik.

Velkým mezníkem fotbalu ve Frýdku-Místku by mohlo být převedení fotbalového klubu pod samotné město. „Jelikož fotbalový stadion Stovky je majetkem města a všechna naše družstva od nejmladších přípravek až po A-družstvo dospělých nastupuje v dresech s nápisem Město Frýdek-Místek, dospěli jsme v klubu k názoru, že změnou názvu na MFK Frýdek- Místek (Městský fotbalový klub - pozn. red.) a kvalitními výkony našich družstev zvedneme zase o krok výše reputaci zdejšího města v očích fotbalové veřejnosti v celé republice.

Naší snahou je do budoucna dostat fotbal tam, kde hrával v nedávné minulosti,“ prozradil nejbližší plány fotbalistů Radomír Myška.

A jak se k celé věci staví samotné město? „Já osobně se tomuto kroku nebráním. Myslím, že město investuje do fotbalu poměrně velkou částku, takže by si zasloužilo být zviditelněno možná i touto cestou. Také druhou ligu bych ve Stovkách určitě uvítal, má svou historickou tradici a atmosféra, kdy valcíři váleli, byla neskutečná.

Od začátku deklarujeme podporu fotbalu jako celku. Pokud si výbor zajistí část finančních prostředků z jiných zdrojů tak, aby druhou ligu utáhl, určitě to není špatný výhled do blízké budoucnosti. My se budeme i nadále podílet na samotném financování fotbalu v té maximální výši tak, jak je tomu dnes.

Více než sedm milionů korun, které město na podporu frýdecko- místeckého fotbalu dnes posílá, už je určitě nezanedbatelná částka,“ zdůraznil primátor Cvik.

Robert Schelding