Na úvod trochu statistik

Diváci byli za podzim svědky 363 branek a nejlepším celkem v tomto ohledu se stala opavská Slavia, která jich nastřílela čtyřiačtyřicet. Týmem s nejnižší produktivitou pak byla Vřesina s pouhými deseti zásahy z jedenácti utkání.

Nejvyššího počtu výher dosáhl lídr okresního přeboru Vítkov, který odcházel ze hřiště jako vítěz desetkrát. Pouze na jedno vítězství pak dosáhly Vřesina a Větřkovice, které si zároveň připsaly deset porážek, což je nejvíc z celé soutěže. Remízovým králem byl Budišov s pěti nerozhodnými výsledky.

Podzimním králem Vítkov

Na výsluní okresního přeboru se hřeje vítkovský klub s dvoubodovým náskokem na druhou opavskou Slavii (29 bodů), která se netají postupovými plány. Třetí příčku však pro leckoho možná překvapivě drží Žimrovice. Mužstvo, které loni skončilo na desátém místě, najednou vyletělo až na třetí pozici. Čtvrtou pozici okupují ambiciózní Služovice, které mají stejný počet bodů jako Žimrovičtí, a sice 24.

Na jaře se tak dá očekávat souboj Vítkova se Slavií o postup do I.B třídy, i když Vítkovští boj o postup zatím nevyhlásili. Oba celky se samozřejmě střetly už na podzim a po westernové přestřelce nakonec zvítězila domácí Opava 5:3. Z této porážky se však Vítkov otřepal a zbylé čtyři zápasy okresního přeboru zvládl s bravurou, když neztratil jediný bod.

Naopak z čela tabulky zcela zmizel element s označením Velké Heraltice. Ty se ještě v letošní sezoně pokoušely spolu se Služovicemi nahánět suverénní mužstvo Kylešovic. Velkým Heralticím se totiž vůbec nedařilo venku, kde mužstvo kouče Reného Štěpána ze šesti zápasů vyhrálo pouze dva, což by se postupovému aspirantovi nemělo stávat.

Ti druzí vzadu

Zejména pro celky ze středu tabulky platí, že každý může porazit každého, ovšem do bojů o postup už zřejmě tato mužstva nezasáhnou. Obecně lze říci, že mužstva typu Bolatic B, Hněvošic, Litultovic, Malých Hoštic, dolnobenešovského béčka či Stěbořic asi špici tabulky neohrozí, ale na jaře budou chtít uhájit svou pozici před mužstvy ze spodních pater tabulky.

Tato mužstva sázejí především na dravé mládí, což je devizou hlavně Stěbořic, Litultovic a rezervy Dolního Benešova. Bude zajímavé sledovat, jak si tato družstva povedou na jaře, kdy už nebudou mladíci z jejich kádrů tolik nezkušení a okresním přeborem nepolíbení.

O sestup si to rozdají V+V

Nyní naši pozornost obrátíme k celkům, jejichž výkony nelze hodnotit jako úspěšné a jejichž bodové konto připomíná peněženky Řeků. Posledním celkem tabulky je nováček z Větřkovic, který zatím ve třinácti duelech nasbíral pouhých pět bodů. Nutno ovšem říci, že jeho výkony zřejmě ovlivnil i špatný úvod soutěže. Dubného mančaft totiž načal soutěž třemi venkovními duely v řadě a neodvezl si z nich ani bod.

O jeden bodík více má na svém kontě Vřesina. Ta ale čeká na vítězství již přes tři měsíce. Naposledy totiž vyhrála nad Hněvošicemi ve druhém zápase sezony. Jinak je to ovšem bída podobná té větřkovické. Vzájemný duel těchto dvou celků ovšem zvádl lépe poslední tým tabulky, který Vřesinu skolil v jednoznačném poměru 6:2.

Záchranářským povinnostem se zřejmě nevyhne ani dvanáctý Budišov nad Budišovkou, který sice nasbíral jedenáct bodů, ale při systému tří bodů za vítězství se může jeho pěti- resp. šestibodový náskok rychle rozplynout. Hlavní boj o záchranu se však rozhoří mezi Vřesinou a Větřkovicemi, kdopak vzejde z tohoto souboje jako šťastnější, ukáže až jarní část sezony.

A jak si vedou nováčci?

Trio nováčků okresního přeboru si zatím vede dost odlišně. Začněme tedy od toho nejúspěšnějšího. Rezerva Bolatic si vydobyla umístění na šesté pozici, k čemuž jí výrazně pomáhá jeden z nejlepších kanonýrů soutěže Tomáš Sněhota, který se trefil již jedenáctkrát, a se záchranou by tedy na jaře neměla mít vážnější problémy.

Sezonu započal i odpadlík z I.B třídy, celek Stěbořic, před sezonou výrazně omladil své mužstvo, které z osmdesáti procent tvoří dorostenci, a nově budovaný tým kouče Říčného zakončil své účinkování na podzim jedenáctou příčkou, se kterou asi nejsou ve Stěbořicích úplně spokojeni.

Třetici noviců uzavírají Větřkovice. Těm se však v letošní sezoně, jak již bylo zmíněno výše, vůbec nedaří a větřkovický celek odvádí nováčkovskou daň. Vstup do soutěže svěřencům trenéra Pavla Dubného vůbec nevyšel a jeho ovečky se z prvního vítězství v sezoně radovaly až po desátém odehraném utkání – a stále se jedná o jedinou výhru Větřkovic v okresním přeboru. Není tedy divu, že se Dubného družina krčí na posledním místě tabulky a se záchranou soutěže budou mít Větřkovičtí na jaře ještě spoustu práce.

Jan Šimek