Už při průchodu hlavní branou jsme byli zpozorováni dvojicí místních pořadatelů. Oba si vynutili pozornost objektivu našeho fotografa. „Dej si záležet. Fotíš jedny z nejlepších ve svém oboru,“ něco v tom smyslu s humorem pronesl jeden z nich, takže jsme se všichni docela dobře pobavili.

Právě tato zábavná epizodka jakoby předznamenala příjemnou atmosféru, o níž ve Štítině rozhodně nebyla nouze. Fotbalové zápasy s entuziasmem v krvi objíždíme už nějaký ten pátek a nemohla nám uniknout přítomnost malé elektronické tabule s časomírou a ukazatelem skóre. Na tom není nic až tak zajímavého.

Ale přesto srovnávejme. Na začátku března jsme vážili cestu přes celou republiky na první jarní utkání Slezského FC do Ústí nad Labem. Připomínán: Štítina – I. B třída, skupina A, Ústí nad Labem – tehdy druhá liga. I tak na severu Čech nic takového neměli.

Naopak se spoléhali na zastaralý pětačtyřicetiminutový ciferník z roku raz dva, který klasickou hodinovou ručičkou odměřoval poločas. Ano, Ústí nad Labem. Letos vicemistr naší druhé nejvyšší soutěže. V příští sezoně účastník Gambrinus ligy. Tady by štítinský trpaslík zvítězil na plné čáře.

Šatny raději do srovnání nestavíme. To by Štítina brala druhý pomyslný bod. Je pozoruhodné, že i přes rozdíl nějakých pěti lig má obec kousek od Kravař navrch. Snad s plánovanou rekonstrukcí stadionu na světelnou tabuli v Ústí nad Labem nezapomenou.

Nedalo se přehlédnout ani populární přestávkovou kratochvíli – soutěž o ceny. Z klobouku se losovaly vstupenky a k velkému údivu všech přítomných si první výherce pro likér nedošel. Následné pokusy již byly úspěšné a zmíněný likér a po něm i láhev tuzemáku už našla svého majitele. Na závěr tohoto reportu se v krátkosti zmiňme i o otravném vedru, na nějž si stěžovali snad všechny týmy, které v sobotu zápolily na hřišti. Pětatřicet stupňů ve stínu znamenalo slušnou sodomu pro diváky. A co teprve pro hráče…

Náhradníci na střídačkách ve Štítině mohli existovat jen v trenkách. Rozhodčí museli několikrát během utkání hru přerušit, a umožnit tak krátké občerstvení. Domácí se nakonec s extrémními podmínkami vypořádali lépe a zvítězili 2:0.

Na konci druhé půle se již nad Štítinou stahovala mračna a při odjezdu nás zastihla velmi hutná průtrž. Osvobozující déšť se tak dostavil až s křížkem po funuse. Pověstný fotbalový osud je jednoduše někdy dost legrační.

Štítina - Chlebičov 2:0

Štítina: Horní řada zleva: Marek Honka, Petr Hřivnáč, Tomáš Vožník, Ladislav Gilík, Jiří Krumpholz, Tomáš Halška, Jan Honěk, Radomil Adamčík. Dolní řada zleva: Jakub Štencek, Martin Večerek, Martin Schön, Martin Čiminga, Roman Novák, Dušan Christoph, Ladislav Kožušník, Petr Trebichalský, Lukáš Kowalski. (foto: Deník/František Géla)

Chlebičov: Horní řada zleva: Marek Tihelka, Jiří Vavřinčík, Marcel Šupík, Dalibor Hollesch, Lukáš Gabaj,Vojtěch Zedník, Robin Thomas, Roman Novák, František Seifert. Dolní řada zleva: Marek Elek, Cyril Josefus, Michal König, Petr Novák, Jakub Lokoč,Václav Sýkora. (foto: Deník/František Géla)

Jeden z nejzajímavějších zápasů si áčková skupina I. B třídy schovala skoro až na úplný závěr. Domácí udeřili jednou v každém poločase a v obrovském parnu sobotního odpoledne si došli pro velmi cenné tři body.

Tabulka před výkopem hovořila jasně. Pokud by Štítina nad Chlebičovem vyhrála, obsadila by druhé místo. „Chceme naplno bodovat. Zkrátka ukopat vítězství, abychom to měli v kapse,“ tvrdil naší redakci při předzápasové rozcvičce hrající trenér domácích Dušan Christoph.

Jeho družina se snažila plán bez okolků naplňovat, přestože v úvodu utkání se nic podstatného nedělo. Prosazoval se především rychlonohý štítinský útočník Petr Hřivnáč, na druhé straně vyzkoušeli Hoňkovu pozornost Petr Novák s Markem Tihelkou, ale asi osmdesátka diváků si poprvé zařvala gól až v šestadvacáté minutě.

Agilní Hřivnáč našel přesným centrem ze středu u lajny nabíhajícího Kožušníka, který si obehrál protihráče, po zemi přesně přihrál Tomáši Vožníkovi, pro něhož už nebyl problém zakončit placírkou k tyči – 1:0. Podobná rýmovačka se konala o pár chvil později, jenže forvard Štítiny tentokrát svůj projektil mezi tři tyče nevměstnal.

Ve čtyřiatřicáté minutě postupoval sám Večerek, odcentroval na Vožníka, avšak jeho hlavička opět cíl minula. Do druhého poločasu nemohl štítinský celek vyslat jednoho z nejlepších hráčů na hřišti - Petra Hřivnáče. „Spustila se mu krev z nosu a krvácení jsme nebyli schopni zastavit, takže jsem sáhl ke střídání. Nastoupil Štencek,“ vysvětloval kouč domácích Dušan Christoph.

A právě tento fotbalista měl na kopačce další branku. Před vápnem vystihl tristní rozehrávku Chlebičova, nikým nehlídán si potáhl balon a vypálil. Štencek však správně nesešteloval svá mířidla a střílel kousek mimo. Hosté poprvé výrazněji vystrčili růžky až po hodině hry. Střídající Gabaj nabil ke střele Romanu Novákovi, jehož následná rána se zvedla až nad bránu.

Tisíciprocentní šanci na vyrovnání si Štítina vytvořila takřka záhy. Tomáš Vožník se procpal do šestnáctky, nastřelil Josefuse, odražený míč doputoval k osamocenému Gilíkovi a ten přibližně z hranice malého vápna dával také nad. Patnáct minut před koncem málem zmrazil úsměv na tvářích domácích fanoušků Šupík. Prosadil se přes několik obránců a ve vyložené pozici o fous nevyrovnal.

O tříbodový punc se krátce před nastavením postaral štítinský kapitán Tomáš Halška. Pronikající Kožušník tak dlouho motal hlavu obráncům hostí, až byl přidržen a hlavnímu rozhodčímu Broskevičovi nedal jinou možnost, než ukázat na penaltový puntík. Už zmíněný Halška poté poslal Josefuse na opačnou stranu a bylo rozhodnuto.

V nastaveném čase udržovaly domácí obranu v permanenci střelecké pokusy Gabaje, ale v obou případech byl brankář brankář Honěk neomylný a bravurně zasáhl. Vítězství tak spadlo do klína Štítině.

„Nakonec z toho je druhé místo, takže jsme spokojeni. Během posledního týdne jsme sehráli už třetí utkání, což se na nás ve druhém poločase projevilo. Docházely síly a soupeř náš tým začal přehrávat. Rozhodla větší vůle po vítězství, dali jsme dvě branky a dle mého názoru i zaslouženě vyhráli,“ komentoval Dušan Christoph.

„Myslím si, že šlo o vyrovnané utkání. Počasí bylo velmi náročné, jelikož panovalo velké horko. Výhra domácích je spravedlivá, i když jsme si vytvořili několik dobrých příležitostí,“ mínil trenér Chlebičova Luboš Graclík a ještě dodal: „Celkově to není špatné. Před začátkem jara jsme si vytyčili za cíl střed tabulky a teď je tým na vrchu.

Ještě se pokusíme o třetí místo, protože před sebou máme dvě utkání.“

Štítina - Chlebičov 2:0 (1:0)
Branky: 26. T. Vožník, 87. z pen. Halška. Rozhodčí: Broskevič – Malchárek, Ladík. Žluté karty: Roman Novák I. – König. Diváci: 80

Štítina: Honěk – Čiminga, Schön, Halška (K), Roman Novák I. – Večerek (43. Trebichalský), Christoph, Gilík, Kožušník – Hřivnáč (46. Štencek), Vožník (81. Stoklasa) Trenér: Dušan Christoph
Chlebičov: Josefus – Tihelka (69. Marčík), Hollesch, Zedník, Vavřinčík (82. Seifried) – Thomas, Roman Novák II. (K), König, P. Novák – Šupík, Elek (60. Gabaj). Trenér: Luboš Graclík

Dušan Christoph: Příští rok už asi budu koučovat z lavičky

Nedocenitelné zkušenosti má Štítina v osobě hrajícího trenéra Dušana Christopha. Ze středu zálohy v sobotu dirigoval mužstvo při výhře 2:0 nad Chlebičovem. V následující sezoně áčkové skupiny I. B třídy se však nejspíš všechno změní a téměř devětatřicetiletý hráč s definitivní platností usedne na trenérskou stolici.

„Je to hodně náročné a s vedením jsme už trochu domluveni, že v nadcházejícím ročníku bych chtěl jen trénovat. Maximálně naskočit, když by byla nouze. Aby nenastala situace jako třeba v Jindřichově, kde nás jelo jedenáct,“ vysvětloval.

Duel proti Chlebičovu měl pro něj pikantní příchuť. „Dneska to bylo nejbližší derby, které tu máme. Všichni hráči jsou z okolních vesnic a o těchto zápasech se zde celý týden mluví v práci nebo hospodách. Všude se to probírá. Pro mě osobně šlo o velice prestižní utkání, protože jsem ze Svobody kousek za Chlebičovem,“ pokračoval zkušený středopolař.

Štítina si sobotním vítězstvím s konečnou platností pojistila druhý flek v tabulce, čímž dost výrazně přesáhla předsezonní ambice. „Po první sezoně v I. B třídě tady ve druhé místo nikdo ani nedoufal. Chtěl bych hráčům poděkovat. Obrovská spokojenost s celým ročníkem. Byly sice výkyvy. Jenže ty se nevyhnuly žádnému mužstvu.

Například Chomýž nás rozdrtila 4:0, ale to k fotbalu patří. Posledních pět zápasů jsme neprohráli a z toho hned čtyřikrát zvítězili. Dodrželi jsme to, co si náš celek před pěti koly řekl. Sice, že pátou příčku může uhrát,“ mínil dále Dušan Christoph.

„Jedná se o obrovskou vzpruhu pro všechny kluky. Dokázali si, že v této soutěži mohou sehrát vyrovnané partie se všemi soupeři. Se Slavkovem jsme sice dvakrát prohráli, ale pokaždé se náš celek prezentoval kvalitním výkonem a mohl se s ním měřit. Slavkov ovšem byl letos lepší a zaslouženě postoupil.“

Současná sezona ještě ani neskončila, ale již jisté umístění dostává celý štítinský klub do pohody, takže pomalu může vzhlížet k dalšímu ročníku. „Do I. B třídy spadne někdo z okolí. Prozatím to vypadá na Strahovice. Každopádně přibude nový konkurent. Soutěž je už tak dost vyrovnaná. Prvních pět šest mužstev se pohybuje na podobné úrovni.

Ať už Břidličná či Olympia Bruntál. Příští sezona bude hodně náročná. Navíc už nebudeme v pozici nováčka, takže soupeři už budou vědět jak na nás. Druhý rok je pro novice vždycky krizový. Ovšem podle mého bychom měli s tímto kádrem i v dalším ročníku bojovat někde nahoře,“ podotýkala opora Štítiny a následně trošku poodhalila často propíranou otázku možných nových letních akvizic v týmu.

„Něco se řeší. Teď nám nejvíc záleží na tom, aby ve Štítině zůstali hráči, které máme na hostování. Nějaké posily jsou vyhlédnuté, ale půjde o to, jak dopadnou okolní kluby. Spekuluje se nad další existencí opavského či dolnobenešovského béčka. Možná bude na trhu dostupných více fotbalistů. Chceme udržet stávající kádr a doplnit ho třeba ještě o dva hráče. Mužstvo na I. B třídu úplně v pohodě má,“ uzavřel Dušan Christoph.

Petr Dušek