Opavě totiž půjde doslova o holý život. Slezský FC totálně zpackal podzim a s jedenácti body se krčí na samém chvostu tabulky a do jarní části jde z nejhorší výchozí pozice. Opavský tým má za sebou dlouhou zimní přípravu, kterou trenér David Vavruška hodnotí pozitivně, stejně tak nové tváře.

Pojďme se v kostce na čerstvý vítr v kabině podívat. Přípravné duely jasně odkryly, že jako největší posila se jeví jednadvacetiletý levonohý obránce Roman Potočný, hráč, kterého si vytipoval a přivedl samotný trenér. Nechybí mu rychlost, má výbornou kopací techniku, což prokázal i při zahrávání standardních situací. V Opavě se tento kmenový hráč vršovické Bohemky poměrně rychle aklimatizoval, předminulý pátek dokonce fandil intenzivně opavským basketbalistům proti Svitavám.

Dalším nováčkem je sedmadvacetiletý Ján Čarnota, muž dlouhých autů, kterého Opavě doporučil jeho manažer. Krajní slovenský bek přišel z druholigových Michalovců jako volný hráč. Hned v prvním přípravném duelu na sebe upozornil gólem, poté šel mírně výkonnostně dolů.

Stejně starý je jeho krajan a fotbalový cestovatel Márian Štrbák, jenž v zimní přípravě vyzkoušel dva kluby Třinec a Ružinu, než zakotvil ve slezské metropoli. Ještě na podzim člen Ústí nad Labem dokazuje, že má na základní sestavu.

Trochu nepochopitelné je angažování ofenzivně laděného záložníka Davida Jukla, ten sice zprvu přípravy dal nějaký ten gól, ale vždy to bylo proti nerozehraným třetiligovým soupeřům. Poté se zranil a na hřišti se neobjevil, přesto v kádru tento hráč brněnské Zbrojovky, který během podzimu hostoval v třetiligových Rosicích, nechybí.

Mezi další nováčky se řadí i tři navrátilci z hostování Tomáš Binar s Lukášem Krčmaříkem, jež hráli v Hlučíně. O prvně jmenovaném se hovoří jako o nástupci Lumíra Sedláčka. V přípravě bylo vidět, že má chuť o místo se rvát, nechal si od trenérů poradit a střídal světlé momenty s těmi slabšími, zaslouží si dostat šanci.

Krčmařík je jezdec, neuhne jedinému souboji, svým důrazem na soupeře platí, v přípravných zápasech se dalo ale postřehnout, že ne vždy chápe, co se od něj žádá. Z hostování v Třinci se vrátil Hynek Prokeš. Podařilo se mu získat důvěru náročného trenéra a nebýt nemoci hraje v základní sestavě.

Samostatnou kapitolou je Jan Vybíral, fotbalista, který bojoval v přípravě o základní sestavu, byť jí byl hodně blízko, kope za béčko. Důvod? Pracuje ve vítkovických železárnách a jeho zaměstnavatel nebyl zatím kariéře profesionálního fotbalisty nakloněn.

Opavský kouč ale nepřijímal do kabiny jen nové tváře, několik hráčů z ní i vyřadil. Pro slabou výkonnost skončili Gebauer, Cudrák, Pomp, Uvíra, Kuděla a Radzinevičius. Posledním, kdo áčko opustil, je Jan Schaffartzik. To je výčet změn, kterými opavská sestava prošla.

Snad šlo o dobré kroky, které Slezský FC ve fotbalové národní lize udrží.

Poznámka: O záchranu se musí rvát úplně všichni

David Vavruška

Jdeme na to. V sobotu odstartuje opavským fotbalistům existenční mise ve fotbalové národní lize. O tom, že by Slezané spadli do MSFL, nemůže být ani řeč. Sestup by byl prostě neakceptovatelný a neomluvitelný, jedním slovem katastrofický.

Na začátku zimní přestávky nastoupil do funkce sportovního manažera Karel Jarůšek a v rozhovoru pro Deník prohlásil, že Opavu musí zachránit hráči s trenéry a že posily přijdou po uzavření prvoligových soupisek.

Realita je ale taková, že o záchranu se musí rvát úplně všichni, ať již zmiňovaná kabina, nebo vedení, fanoušci a třeba i správce stadionu. Tihle všichni musí táhnout za jeden provaz, což evidentně na podzim nefungovalo. Házet zodpovědnost jen na určitou skupinu a čekat, jak se všechno nakonec vyvrbí, totiž zavání alibismem.

A k posilám z ligy. Do Opavy zatím nepřišla ani jedna, pomineme-li Davida Jukla, jenomže o něm pomalu ani ve Zbrojovce nevěděli. I když postavení v tabulce k optimismu příliš nevybízí, fanoušci v záchranu věří. Plně důvěřují trenéru Davidu Vavruškovi a jeho spolupracovníkům z realizačního týmu.

Charizmatický kouč označil Opavu jako srdeční záležitost, tým si přestavěl ke svému obrazu, nenechává si mluvit do sestavy, což třeba ukázal i vyřazením některých hráčů z prvního mužstva v čele s Martinem Uvírou. Dokázal do sestavy zabudovat mladé hráče, důkazem je čerstvý reprezentant Václav Jurečka.

Slovo sestup si kouč nepřipouští ani v nejmenším, a to je jenom dobře. Nezbývá nic jiného než věřit a fandit tomu, že čtyřicetiletý stratég nenechá opavský fotbal umřít.

Lumír Sedláček: Věřím, že vykročíme správnou nohou

Lumír Sedláček

Čtyřiatřicetiletý kapitán opavských fotbalistů Lumír Sedláček v sobotu se svým týmem započne záchranářskou misi ve fotbalové národní lize. Podle slov zkušeného záložníka je opavský tým a jaro dobře přípraven a také silnější než na podzim.

Rodák z Chlebičova vzhlíží k rozhodující fázi sezony s optimismem, věří, že na konci soutěže bude jeho tým slavit povinnou záchranu.

Lumíre, v sobotu začínáte. Jak vidíš mužstvo po náročné přípravě?

Myslím si, že jsme odvedli kus práce. V posledních přípravných zápasech už byl vidět posun v naší hře k lepšímu a já mám naději, že to přeneseme do mistrovských utkání. Prvky, které jsme natrénovali, se posunuly někam dál. Doufám, že začneme dobře a hru, kterou chceme hrát, potvrdíme už v prvním zápase.

Do soutěže jdete s novým složením obranné řady. Ta vlastně hrála pohromadě až nyní v generálce. Nehrozí, že to nebude alespoň ze začátku fungovat?

Doufám že ne. Kluci hrají dnes poprvé nebo podruhé ve složení, v jakém by měli nastoupit. Vesměs se jedná o hráče, kteří už mají něco odehráno. Já osobně jim věřím a myslím si, že to bude dobré. Defenziva mužstva není jen o nich čtyřech. Obrana je hra celého mužstva, první obránce je útočník. Když začneme dobře nahoře, o to jednoduší to budou mít ti vzadu.

Myslíte si, že jste silnější než na podzim?

Troufnu si říci, že jsme udělali krok dopředu, co se týká ofenzivy i defenzivy. Náš tým je lepší, než byl na podzim, protože před zimní přestávkou bylo vidět, že na nás leží deka. Nyní ale prvky, které po nás trenér Vavruška chce, už aplikujeme ve větší míře a doufám, že to bude vidět.

Jak vnímáte soupeře, se kterými se budete o záchranu rvát?

Ani mužstva, která mají v tabulce osmnáct bodů, si nemohou být jistá záchranou. Případ Třince z minulého roku nám ukázal, že i jednadvacet bodů po podzimu je málo. Doufám, že začneme bodovat od začátku soutěže a do problémů se namočí více mužstev a nebude to jen o dvou třech týmech. Věřím, že svoji hrou tam namočíme i někoho jiného.

Říká se, že hodně napoví už první kola. Souhlasíte s tímto názorem?

Říká se to, ale vzhledem k tomu, jaké budou terény, pravda to být nemusí. První zápasy budou o bojovnosti o touze vyhrát, tam té fotbalovosti moc nebude, ta se smaže na nulu.

Příprava končí, je už v kabině cítit nervozita?

Začínáme se o tom bavit, každý ví, že už se to blíží. Já osobně z kluků cítím sílu, že se chtějí o záchranu porvat. Věřím, že vykročíme správnou nohou a naladíme se hned prvním zápasem na optimistickou vlnu a dostaneme se do větší pohody, než v jaké jsme na podzim končili.

Cítíte, že mužstvo je už teď ve větší pohodě, než na podzim končilo?

Je to lepší, než to bylo, doufám, že už to potvrdíme v sobotu.

Generálka se hrála na těžkém terénu, který vám více jako mužstvu vyhovuje?

To je otázka. Každý z kluků, který v kabině je, chce bojovat za Opavu a je jedno, jaký terén bude. My jsme v situaci, kdy si nemůžeme vybírat nic, jsme připraveni na cokoliv. Musíme bojovat za Opavu, je čtrnáct kol, čtrnáct schodů, a když půjdeme postupně po každém schůdku, na konci nás pak bude čekat sladká odměna v podobě záchrany.