Jedná se o čtvrtou nejvyšší soutěž v zemi, ale její úroveň není podle slov osmadvacetiletého forvarda špatná. „Přední týmy soutěže by hrály spodek druhé ligy v Česku,“ míní Janoviak. „V zápasech se to mnohdy jiskří. Hraje se hodně důrazně,“ říká Janoviak a dodává:

„Mně osobně to vyhovuje, mám rád hru založenou na osobních soubojích.“

Tomáš není jediným Čechem v týmu, společnost mu dělá další bývalý hráč Opavy Martin Sviták. „Určitě je lepší, když jsme v týmu dva,“ pochvaluje si Janoviak, který v Česku hrával také za Vítkovice, Frýdek-Místek, Kunovice, Mladou Boleslav, Prostějov a Drnovice.

Mužstvo Torgeloweru je zčásti složeno z cizinců. „Máme v klubu ještě snad šest Poláků a jednoho Australana,“ upřesňuje Janoviak. S jazykovou bariérou problémy neměl, i v tomto směru se celkem rychle přizpůsobil. „Umím docela dobře anglicky, což mi v úvodu docela dost pomohlo. Docházím tak na učení němčiny, už i rozumím a cekem se i domluvím,“ řekl pyšně Janoviak.

V sobotu hrál Torgeloer přípravný zápas s rezervou Hansy Rostok, vyhrál 3:2 a oba Češi byli vidět, Janoviak i Sviták se zapsali mezi střelci. V aktuální tabulce patří Torgeloweru pátá příčka. „Bodový odstup je ale minimální. Podle slov prezidenta klubumámedalší sezonu hrát o postup, což by bylo dobré,“ těší se bývalý útočník Opavy.

Do Německa přišel v průběhu rozehrané sezony, takže do základní sestavy trenéra Dietra Timmeho se musel nejdříve propracovat. „Martin Sviták byl na tom lépe, přišel dřív, navíc na jeho postu se hráč zranil, takže hned naskočit. Mi to trvalo trošku déle, ale nyní už je to v pohodě,“ pousmál se střelec tří podzimních branek Torgeloweru.

I když Janoviak působí ve čtvrté lize, podmínky má podstatně lepší než například v druhé lize v Česku. „Nestěžuji si,“ pousmál se robustní útočník: „Téměř všechny kluby v soutěži fungují na profesionální bázi. Například náš tým trénuje každý den, a dvakrát týdně dvoufázově,“ vysvětluje Tomáš Janoviak.

Torgelower SV Greif má malý útulný stadionek. „Chodí na nás asi v průměru tisícovka fanoušků. Ale v soutěži jsou návštěvy i vyšší. Na atraktivní duely chodí i tři, čtyři tisícovky,“ přidává Janoviak další postřeh. Domů se ze svého německého angažmá dostává tak jednou za dva týdny.

„Domů to mám asi 720 kilometrů, už jsem si na to zvykl, po německých dálnicích to jde, horší to už je v Česku,“ uzavřel Tomáš Janoviak.

Tomáš Janoviak, útočník
Narozen: 26. 7. 1981
Kariéra: Drnovice (2000), Třinec (2001), Drnovice (2001), Frýdek - Místek (2001), Drnovice (2002), Ml. Boleslav (2002), Prostějov (2003), Ml. Boleslav (2003), Vítkovice (2004 - 2005), Kunovice (2005 - 2006), Opava (2006 - 2008), Fulnek (2008 – 2009), Frýdek – Místek (2009), Torgelower SV Greif (2009 - doposud)