Martin Kardaš, Michal Petr, Radek Pekař a Tereza Havránková z Ostravy – to jsou všichni, jež se na konci letních prázdnin vydali směr Slovinsko.

„S Michalem a Radkem jsme vše vymysleli u piva. Po domluvě se k nám přidala i Tereza. Většina výpravy už v Julských Alpách někdy byla, takže jsme věděli, do čeho jdeme,“ přiznal jeden z členů expedice Martin Kardaš. Triglav měří 2 865 metrů a je nejvyšším vrcholem Slovinska.

„Nejtěžší trasa vede přes severní stěnu, kde jsou potřeba dostatečné zkušenosti a vybavení, kterým jsme nedisponovali. Proto jsme rozhodli tento úsek obejít. Naše cesta nahoru vypadala lehce, ale byla těžká. Zdolávali jsme i jištěné pasáže, takže to nebyl žádný med,“ připojil Kardaš.

Ten se již po příjezdu na místo potýkal se zdravotními potížemi a výstup se kvůli němu musel o den odkládat. „Vypravili jsme se nahoru, ale vzhledem k tomu, že mě sužovaly horečky, vrátili jsme se zpět.“ Repete se konalo jednadvacátého srpna. Tentokrát již bez vážnějších problémů. „Cesta na vrchol trvala přibližně šest hodin, nahoře jsme setrvali hodinu a sestoupili zase dolů,“ doplnil jednadvacetiletý Opavák, který poznamenal, že se jednalo o nejúspěšnější a nejzajímavější výstup, jaký kdy podnikl:

„Loni jsme s Michalem Petrem zdolávali nejvyšší horu Ukrajiny, 2 061 metrů vysokou Hoverlu. Oba jsme se shodli, že tohle bylo ještě lepší. Triglav mohu jenom doporučit.“

Náklady na jednotlivce přitom nebyly nikterak závratné. „Cesta z Opavy k Triglavu měří asi 700 kilometrů. Na benzin každý dával 740 Kč. Pak už záleželo na každém, kolik utratí za jídlo apod.,“ mínil.

Poslední otázka na Martina Kardaše se týkala toho, zda plánuje další podobnou výpravu. „S Michalem Petrem uvažujeme nad tím, že se v příštím roce, nejspíš v létě, vydáme do Francie na Mont Blanc. Konkrétní plán však ještě neexistuje. Je to jen předběžné,“ uzavřel.

Petr Dušek