Viktoria v zimě mohutně posilovala a právě úvodní duel jara měl být jejím startem k vysněné záchraně. Do Stěbořic přijela sebevědomá, navíc ten, kdo viděl úvodní půlhodinu zápasu, o jejím vítězství nepochyboval, jenomže…

Jeden z osudových momentů celého zápasu přišel po čtyřiadvaceti minutách hry. Domácí strážce svatyně Kamil Janetzký zahrál mimo šestnáctku rukou a musel ven. „Šel do skluzu ve snaze odkopnout balon, soupeř mu ale nastřelil ruku. Vyloučení bylo zcela oprávněné,“ uznal trenér Stěbořic Jan Wollner.

A obrovský problém byl na světě! Stěbořice totiž náhradního gólmana neměly. „My ho ani nemáme. Naši dvojku jsme poslali na hostování do Holasovic, ať pravidelně chytá,“ vysvětlil domácí stratég. Bylo jasné, že mezi tyče musí hráč z pole. „V té chvíli by se ve mně nikdo krve nedořezal,“ přiznal Wollner.

„Hráči na sebe chvíli koukali, pak si navlékl brankářské rukavice osmnáctiletý záložník Jakub Fiedler, měl k tomu asi největší předpoklady, občas se postaví do branky na tréninku dorostu,“ pousmál se trenér. Jak sám říká, ale v úspěch svého týmu nevěřil: „Chlebičov je sice poslední, ale v zimě mohutně posiloval, v body jsem nevěřil. Chtěl jsem, ať do poločasu udržíme nejlépe nerozhodný výsledek, což se nakonec podařilo.“

Po přestávce se čekal velký nápor Viktorie. Ta to ale měla na úzkém hřišti těžké. „Hráči doslova lehali do střel, obdobně jako v hokeji. Kuba se v brance choval jako pravý gólman, kopal pětky, měl dlouhé výkopy. Na druhou stranu největší šanci soupeře zneškodnil, netradičně odkopem,“ poznamenal Wollner.

„Velkou roli sehrál i fakt, že jsme hráli doma, na našem úzkém stánku. Dokázali jsme se soupeřem běhat. Myslím si, že na větším hřišti bychom to neuběhali,“ míní trenér Stěbořic a dodává: „Na naší straně byla i velká dávka štěstí, avšak to ke sportu patří.“

Minutu před koncem zajímavý zápas vygradoval na maximum. Po dlouhém nákopu zahrál jeden z chlebičovských hráčů v pokutovém území rukou a kopala se penalta. „Máme určené tři hráče, nikdo ji ale kopat nechtěl jít, nakonec vzal zodpovědnost na sebe Osadník a zajistil nám tři body,“ řekl Wollner, jehož radost nebrala po zápase konce.

„Za svou hráčskou ani trenérskou kariéru jsem takový zápas nezažil,“ kroutil hlavou trenér Stěbořic, mimochodem v minulosti trenér i hráč Opavy. Pro domácí Sokol šlo o zlatou výhru. „Hrálo se o šest bodů,“ podotkl Wollner, který nyní musí řešit další problém, a to, kdo do branky v dalším zápase, neboť Kamil Janetzký má disciplinární trest.

„Ještě nevím, ale řešení moc nemám. Nejspíše si znovu zachytá Fiedler,“ uzavřel Jan Wollner.

Vilém Axmann neměl slov

Chlebičovský kouč Vilém Axmann byl po zápase beze slov. „Takovéto zápasy se musí zvládat, možná, že kdybychom místo ruky brankáře vstřelili branku, utkání by se vyvíjelo jinak,“ kroutil hlavou bývalý trenér druholigové Opavy.

Přes zimu svůj tým výrazně posílil, v sobotu mu ale největší hvězda chyběla. Bývalý ligista Lukáš Černín měl trenérské povinnosti v divizních Kravařích. „Tenhle zápas nebyl o Lukášovi. Dobře jsme věděli, že nás čeká extrémně úzké hřiště, ale nedokázali jsme tomu naši hru přizpůsobit, “ doplnil Axmann.

„Hrajeme přesilovku, soupeř nemá brankáře a my prohrajeme, je to demotivující, ale nám nezbývá nic jiného než zvednout hlavu a v sobotu porazit Horní Benešov, pokud se nám to nepodaří, na záchranu můžeme zapomenout,“ uvědomuje si dobře kouč Viktorie.