VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý brankář Vilém Axmann se chce věnovat trenérské práci

OPAVA - Opavští diváci si hbitého gólmana Viléma Axmanna pamatují ještě z dob druholigového opavského Ostroje.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Bývalý fotbalový brankář Vilém Axmann.Foto: DENÍK/Archiv

Do Opavy přišel Vilém Axmann ve čtrnácti letech z Chlebičova, odkud si jej vytáhl tehdejší trenér mládeže Zdeněk Knopp. Mladý brankář brzy ukázal, že v sobě má dostatek ctižádosti a vůle na to, aby to dotáhl až do nejvyšších českých soutěží. To se také nakonec potvrdilo, když se po vojně vrátil do branky slezského mužstva. Nejdříve si musel svou pozici budovat v béčku, které tehdy hrálo krajský přebor. Později si našel své místo také ve svatyni druholigového áčka, kde kryl záda tehdejší jedničce Lindovskému. Ten však záhy ukončil aktivní kariéru, a Axmannovi se tak otevřela šance být prvním gólmanem ambiciózního klubu.

Mezi jeho tyčemi poté zažil například historický postup do nejvyšší české soutěže. V první lize odchytal hned několik kvalitních zápasů, které se mu vryly do paměti. Nelze zapomenout na zaplněné tribuny, které hnaly tehdejší Kaučuk neúnavně kupředu v každém ligovém zápase. Ani on však v klubu nezůstal. Z Opavy poté odešel a na nějaký čas se jeho fotbalová cesta ubírala jiným směrem. Zamířil do druholigových Vítkovic a posléze hájil branku Frýdku–Místku a Kyjova. Po několika dlouhých letech se do svého milovaného klubu vrátil, ale ne již jako aktivní hráč, ale jako trenér brankářů. Po získání potřebných trenérských licencí se začal věnovat práci s mládeží, u které úspěšně vychovává další mladé talenty opavského fotbalu také v dnešních dnech.

Kdo vás přivedl ke sportu a v kolika letech se tak stalo?

Jako každého kluka z vesnice, který bydlel nedaleko fotbalového hřiště, mě to táhlo jako magnet. Můj otec navíc také dlouhá léta hrával fotbal v Chlebičově. Byl rovněž velmi dobrým brankářem a mezi tyče mne to proto doslova táhlo. Na hřišti jsem se pohyboval již od dětství a k fotbalu jsem doslova tíhl. Nikdy mne však nelákalo na rozdíl od jiných kamarádů hrát v poli. Od počátku jsem chtěl být gólmanem.

Nelákaly vás kromě fotbalu ještě jiné sporty?

Mé zájmy byly podobné, jako u každého malého kluka. V zimě, kdy zamrzly rybníky, to byl samozřejmě hokej. V létě jsme téměř každý den do setmění hráli s ostatními fotbal. Na silnici před domem jsme si častokrát také natáhli provázek a s dřevěnými pálkami jsme hráli tenis. Věnovali jsme se také stolnímu tenisu. Jedná se o klasické sporty, kterými v dětství projde téměř každý kluk.

Kdy jste si řekl, že byste mohl hrát fotbal závodně?

Bylo to již v devíti letech. Přestože jsem ročník narození 1969, v Chlebičově mne udělali o rok starším, abych si mohl stoupnout mezi tyče. Přepsali některé z údajů na mé registrační kartě, a já tak v podstatě mohl chytat. Na trávník jsem nastupoval se čtrnácti až patnáctiletými hráči, a nebylo to zrovna jednoduché. Byla to však pro mne vynikající škola. Poté vaše další kroky směřovaly do Opavy.

Jak k přestupu došlo?

Ve čtrnácti letech na jeden z našich zápasů přijeli také pan Berousek a trenér mládeže Knopp. Ten si mě vybral jako možného brankáře pro opavský dorost. Byla to pro mne obrovská šance, a také proto jsem udělal svůj první přestup v životě.

Co jste od fotbalu očekával v době po vašem příchodu?

Tehdy jsem nad tím pravděpodobně až takto neuvažoval. Musel jsem se rozmyslet, jestli nabídku chytat za opavský dorost přijmu. Já jsem si řekl, že si zkusím, jaké to je chytat ve vyšších soutěžích, a proto jsem přestupní lístky podepsal. V tu dobu jsem vzhledem k tehdejším podmínkám ani nepředpokládal, že budu jednou profesionálem a fotbalem si budu vydělávat. Oproti dnešním dnům jsme tak některé věci měli ulehčeny, a naopak určité výrazně těžší. Neměli jsme nikdy tak dobré podmínky k tréninku a zázemí, které mají k dispozici dnešní kluci.

Byly podmínky opavského fotbalu opravdu tak rozdílné oproti dnešním?

S dnešními dny se to nedá vůbec srovnávat. Tréninky jsme tehdy mívali maximálně čtyřikrát týdně. Většinou se odehrávaly na hřišti za koupalištěm, kde tehdy byla pouze směs škváry a písku. Naše mistrovské zápasy jsme hrávali na hlavním stadionu před domácími duely tehdejšího mužstva mužů, které hrálo třetí a později již druhou ligu. Tato utkání na domácím trávníku pro nás byla vždy vrcholem a jakousi odměnou, neboť v průběhu druhé půle se již scházeli diváci na zápas mužů. Dohrávali jsme tak již před několika stovkami diváků, což jsem jako patnáctiletý kluk pozoroval s pootevřenými ústy. Hráči jako Pardy nebo Hruška pro nás byli v té době modlami. Co se týče materiálního zabezpečení, tak se to rovněž nedá srovnávat. Fasovali jsme některé kusy oblečení a kopačky, které každý znal jako gumotextilky. Dlouhou dobu jsem dokonce chytal bez rukavic. První lepší rukavice jsem dostal jako ohodnocení za dobré výkony na turnaji v Německu.

Měl jste v mládí nějaký brankářský vzor?

Jako dítě jsem fandil pražským Bohemians. Byl jsem klokanem tělem i duší. Možná také proto jsem obdivoval brankářskou dvojici Hruška – Borovička, která tehdy hájila jejich branku. Poté jste již pomalu přecházel do kategorie dospělých.

Také pro vás to jistě nebylo jednoduché?

Z Opavy jsem odešel na vojnu do Holešova, který tehdy hrál I. A třídu. Tehdy jsem o nějakém profesionalismu nebo o chytání ve vyšších soutěžích ani nepřemýšlel. Na jaře roku 1990 jsem se vrátil zpět do Opavy a chytal jsem v jejím béčku, které hrálo krajský přebor. V té době se mnou ještě trenéři A mužstva nepočítali. V létě však za mnou přišel trenér Žemlík, že začnu přípravu s prvním týmem. V té době jsme ještě všichni chodili ráno na šest hodin do práce. Rád na tyto časy vzpomínám, byla to pro mne velmi cenná zkušenost. Člověk si v pozdějších letech o to více vážil podmínek, které mu byly v Opavě nabídnuty. Byl jste členem týmu, kterému se podařilo historicky poprvé postoupit do ligy.

Jak na tuto dobu vzpomínáte?

Zde nesmím zapomenout poděkovat Pepovi Kružberskému, který se o mne po brankářské stránce staral někdy od mých devatenácti let. Mnohému jsem se od něj naučil a také díky němu jsem to nakonec dotáhl na úroveň první ligy. Postup do nejvyšší soutěže a atmosféra s tím spojená byla doslova fantastická. Opava je malé město, a proto se o nás pořád všude psalo a mluvilo. Měl jsem tu čest být součástí tohoto mužstva. V postupové sezoně jsem odchytal čtyřiadvacet utkání. Poté přišel do Opavy Míra Mentel, na kterého rovněž rád vzpomínám. Je to výborný s seriózní chlapík, od kterého jsem získal celou řadu zkušeností.

Jaké byly vaše další fotbalové kroky?

Chytal jsem za opavské áčko devět let. Poté jsem ještě chytal druhou ligu ve Vítkovicích, Frýdku– Místku a Kyjově. Poté jsem ještě pomohl k postupu do divize Mokrým Lazcům a tím jsem víceméně svou aktivní kariéru ukončil.

Poté, co jste pověsil brankářské rukavice na hřebík, jste se dal na trenérskou dráhu. Naplňuje vás práce s mládeží?

Vrátil jsem se nejdříve do Opavy jako trenér brankářů u mužstva mužů a souběžně jsem studoval trenérské licence pro práci s mládeží. Za dob ukrajinských majitelů jsem musel z Opavy odejít, ale nakonec jsem se vrátil jako trenér dorosteneckých mužstev, u kterých působím dodnes.

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ -KA AUTOMOBILŮ DO 3,5,T. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Stratil Rico, tel.: 775 565 568, e-mail: stratil@mavori.cz, Jízdy s dodávkou zn. Peugeot Boxer (10 palet s pachtou), jízdy: vnitro, Polsko, Slovensko, Maďarsko, nástup ihned.. Pracoviště: Mavori s.r.o. - pracoviště, Těšínská, č.p. 1509, 746 01 Opava 1. Informace: Rico Stratil, +420 775 656 568. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 120 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanke Martin, mob.: 724 259 544, volejte v době od 7:00 do 15:00 hod., e-mail: m.hanke@hankestrojirna.cz., SOU v oboru, praxe výhodou, zdravotní průkaz, samostatnost., Pracoviště: Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hanke strojírna s.r.o., Těšínská, č.p. 687, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Hanke, tel.+420 553 715 020,mob.:724 259 544. Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč Obchodní referenti KONTROLOR -KA STROJÍRENSKÉ VÝROBY DIVIZE KOVÁRNA A KALÍRNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz, POŽADUJEME:, Minimálně vyučen ve strojírenském oboru; praktická zkušenost v oblasti kontroly kvality strojírenských výrobků výhodou; zkušenost s měřicími a zkušebními přístroji strojírenských výrobků; znalost čtení technické dokumentace; orientace v oblasti technických norem; základní orientaci v oblasti norem systému jakosti; znalost práce s PC., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracoviště Opava, nástup ihned., Nabízíme: příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce v zaměstnaneckém poměru; příspěvek na letní dětský tábor nebo lyžařský výcvik; poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity; sportovní a společenské akce společnosti., Náplń práce:, - hodnotí jakost a spolehlivost dodávek., - kontroluje jakost výrobků., - obsluhuje měřící a zkušební techniku. , - odpovídá za řízení neshodných výrobků., - provádí kontrolu průvodní dokumentace; mezioperační technickou kontrolu; ověřování způsobilosti měření; rekvalifikace výrobků; výstupní technickou kontrolu., - rozhoduje o vyřazení vadných výrobků.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: KO: Hahnová Alena, tel.: 604 297 720 - volejte pouze po-pá 8:00 - 14:00 hod., e-mail: alena.hahnova@brano.eu, Pečlivost, důkladnost, smysl pro detail, samokontrola, zodpovědnost, pravidelná docházka., Pracoviště Hradec nad Moravicí.. Pracoviště: Brano a.s., Opavská, č.p. 1000, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Alena Hahnová, +420 604 297 720.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto ze zápasu BK Opava – Nanterre.
2

Opava selhala na doskoku

Vítěz 128. Velké pardubické v cíli. Jan Faltejsek a kůň Tzigane du Berlais.
73

Velká pardubická? Dominance Moravskoslezského kraje!

Opava jede na Duklu, Skuhravého neřeší

Opava – Napětí visí ve vzduchu. Fotbalisté Opavy se představí v nedělní na pražské Julisce. Do cesty se jim postaví pražská Dukla, včele s trenérem Romanem Skuhravým, který před nedávnem nečekaně ze slezské metropole prchnul.

Kapitán Karviné Marek Janečka: Baník? Kvalita. Ale na zadek se z něj neposadím

Karviná – Velmi těžká mise čeká dnes od 17 hodin na fotbalisty MFK Karviná, kteří míří do moravskoslezské metropole k regionálnímu derby s Baníkem.

-

Pohár rozlosován! Opava přivítá Spartu, Baník pojede do Plzně

Kraj – Trio regionálních fotbalových zástupců v MOL Cupu už zná své soupeře pro osmfinále.

Tabulka Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 12 9 1 2 18:11 28
2. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 12 4 4 4 13:14 16
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT