Jednou z méně známých tváří výpravy ostravského Baníku na předsezonním tureckém kempu je mladý, ale soudě z výpovědí mnoha trenérů nesmírně talentovaný útočník Zbyněk Musiol.

„Zbyněk je členem mládežnických reprezentačních výběrů, s devatenáctkou teď prošel do další části bojů o evropský šampionát,“ představil Musiola už před odjezdem do Antalye fanouškům generální manažer Baníku Verner Lička.

„Když jsem se dozvěděl, že pojedu sem s A-týmem, tak jsem měl samozřejmě radost. Beru to jako velkou šanci, rád bych se co nejrychleji mezi muži adaptoval a něco ukázal. Hodně si všímám třeba rychlejší práce s míčem nebo většího přehledu. Od Maria Ličky nebo Martina Lukeše mám určitě co odpozorovat,“ prozrazuje Zbyněk Musiol.

Stále teprve osmnáctiletý forvard zatím působil převážně v ligovém dorostu, v jehož dresu na podzim ve třinácti zápasech nastřílel soupeřům pět branek a společně s parťákem Janem Stránským vytvořil obávanou údernou dvojici tehdy ještě Saňákova výběru.

Oba dohromady nastříleli dvanáct branek, což představuje téměř padesát procent všech zásahů Baníku U19 během patnácti podzimních zápasů (šestý tým tabulky nasázel soupeřům 25 gólů – pozn. aut.).

„Honza byl ale lepší a to i přesto, že hraje v záloze,“ chválí Musiol spoluhráče. „Na podzim jsem většinu zápasů hrál s dorostem, ale od listopadu se už připravuju s béčkem,“ pokračuje útočník, který dostal i dvě příležitosti zahrát si mužskou moravskoslezskou fotbalovou ligou.

Komplexní ofenzivní fotbalista patří do „stáje“ hráčské agentury Nehoda sport, která jej na vlastním webu hodnotí jako talentovaného a perspektivního fotbalistu: „Zbyněk je dostatečně vysoký, koncový útočník. Je více než slušně technicky vybaveným hráčem, který se dokáže zapojit do kombinace a jeho velkou devizou je hra hlavou,“ praví na vlastním webu.

„Do mládežnické reprezentace jsem se poprvé podíval loni v létě na turnaji Václava Ježka. A prozatím jsem tam zůstal a přešel do vyšší věkové kategorie,“ vysvětluje tichým hlasem kluk z Vřesiny u Hlučína. „Tam jsem dělal první fotbalové kroky, ale na konci přípravky jsem šel na testy do Baníku a už jsem v něm zůstal až do dneška,“ dodává absolvent porubské sportovní školy, který by měl letos složit zkoušku dospělosti.

„Snažím se aspoň trochu učit, mám sebou maturitní otázky. Letos na jaře bych měl ukončit studium na strojní průmyslovce. O vysoké uvažuju, rád bych studoval rekreologii na VŠB,“ doplňuje. Na srazu se pozdravil se známými tvářemi z dorostu, zbytku se představil během cesty a i když bydlí na pokoji s fyzioterapeutem Martinem Výtiskem necítí se být na kempu nijak odstrčený.

„Myslím si, že mě kluci mezi sebe v pohodě vzali. To, že se žádným z nich nejsem na pokoji vůbec nevadí, stejně se pořád potkáváme. Ve volných chvílích občas zajdu za Nandem (Fernandem Nevesem – pozn. aut.) a Lee (Hyung-Sang Lee) na playstation nebo se sejdeme v hotelové hale,“ říká.

V Antalyi mu téměř nic neschází, ale přesto by si rád splnil ještě jeden sen: „Chtěl bych aspoň na pár minut naskočit do hry v některém z dalších zápasů. Doufám, že nějakou šanci ukázat se v utkání dostanu.“

Zbyňka Musiola může na jaře čekat hodně náročný program. Pokud se jeho jméno objeví v reprezentační nominaci, pak se kromě klubových zápasů může těšit i na poslední fázi kvalifikace o postup na letošní evropský šampionát hráčů do devatenácti let.