Naposledy kopal za mateřskou Opavu pod trenérem Radkem Látalem, byl klíčovou postavou týmu, ovšem s druhou ligou se rozloučil zbytečnou červenou kartou, a Slezský FC tak v rozhodujících zápasech podzimu oslabil.

Téměř dva roky se neobjevil ve fotbalové lize útočník Zbyněk Pospěch, který mezitím vedl vleklé spory se svazem, Brnem a svým někdejším manažerem Ondřejem Chovancem. Ale při své obnovené premiéře v dresu Slavie se dnes hned blýskl vítězným gólem na půdě Liberce.

Pospěch věří, že jeho šťastné dny budou pokračovat i příští pátek, kdy má arbitrážní komise svazu definitivně uzavřít jeho spletitý případ, který jej stál část dříve slibně rozjeté kariéry. Po zápase v Liberci Pospěch zářil štěstím. „Je to samozřejmě velká satisfakce. Tímhle gólem a vítězstvím Slavie jsem se snad připomněl těm, co na mě udělali prasárnu,“ líčil osmadvacetiletý forvard, který v době svého fotbalového zákazu trénoval pod Lukášem Černínem v divizních Kravařích.

Pospěch tvrdí, že si za poslední roky prošel očistcem. A dnešek vnímá jako symbolický restart své snahy zase zářit na hřišti. „První start za Slavii a hned gól, to je skoro sen. Dnes jsem ze srandy říkal klukům z mančaftu, že to tak dopadne. A ono to vyšlo dokonale,“ liboval si Pospěch, který se těšil z 20. branky v nejvyšší soutěži.

Pro opavského fanouška byl sobotní zápas zajímavý i tím, že krom Pospěcha se na druhé straně objevili další dva exopavští hráči Jan Nezmar s Vojtěchem Hadaščokem.

Období od listopadu 2009 by snad nejraději vymazal z paměti. To mu svazová disciplinární komise zastavila činnost, protože nezaplatil smluvní pokutu agentu Chovancovi, který tvrdil, že Pospěch v roce 2008 bez jeho vědomí přestoupil z norského klubu Odd Grenland do Artmedie Bratislava. Brno vzápětí Pospěchovi také rozvázalo smlouvu, s čímž se ale hráč nespokojil a dodnes se s Jihomoravany pře o roční ušlou mzdu.

Loni v říjnu však odvolací a revizní komise Pospěchův zákaz startu v první lize podmíněně zrušila s tím, že nyní má definitivně rozhodnout arbitráž. Pospěch věří, že mu arbitráž přiřkne mzdu, kterou se mu Brno zdráhá vyplatit, a navíc s konečnou platností zruší i zákaz hraní.

„Snad se to vyřeší a já budu mít čistou hlavu jen na fotbal. Může se stát, že zákaz zase začne platit, což mě děsí. Ale já věřím, že arbitráž rozhodne tak, jak má. A ne tak, jak si přejí někteří lidé. Jsem v právu,“ tvrdil Pospěch.

Před arbitrážní komisí ho bude zastupovat Jiří Kubíček, bývalý ředitel olomoucké Sigmy, který v minulosti také se svazem vedl vleklé spory. „Máme argumenty, že svaz přerušením mé činnosti porušil předpisy FIFA. Když si to uvědomili, tak mi to také dočasně přerušili,“ líčil Pospěch.

Opavský odchovanec si teď váží šance, kterou mu v zimě poskytla Slavia. „A teď jí chci na oplátku pomáhat já na hřišti,“ přál si Pospěch.

Dnešní zápas pro něj byl celkově emotivní. Nejen kvůli tomu, že se po dlouhé době objevil v ostrém utkání. Navíc to bylo v Liberci, kde nejvíc zářil a v roce 2006 zde slavil i titul. „V Liberci jsem prožil krásné období a vždycky se mi tady dařilo, i když jsem tady hrál s ostatními týmy. Jsem rád, že se to potvrdilo i dnes,“ pochvaloval si Pospěch.

Radek Látal: Pokud chce Zbyněk uspět, musí mít dobrou tréninkovou morálku

Posledním koučem, který Zbyňka Pospěcha vedl, byl ještě ve druhé lize Radek Látal, současný trenér Sokolova. Podle slov bývalého reprezentanta byl Zbyněk pro Opavu přínosem, bohužel jen ze začátku.

„Ze začátku byl výborný. Už v utkání v Jihlavě hrál dobře, v dalším zápase, co jsme hráli doma, dal dokonce branku,“ vybavuje si Radek Látal. „Jenomže v závěru podzimu už nám nepomohl. Proti Zlínu byl vyloučený a citelně nás oslabil. Třeba v utkání s béčkem Sparty nám chyběl hodně. Věřím, že kdyby hrál, tak toto utkání vyhrajeme, třeba i na penaltu, kterou jsme nedali, by šel určitě on,“ míní současný trenér Sokolova.

Ještě předtím stačil robustní útočník prokopnout dveře šatny v Hradci Králové.

Další dny v Opavě už tak idylické pro Pospěcha nebyly. „Poté, co věděl, že nebude hrát, šla jeho tréninková morálka dolů. Jeho pobyt u nás nebyl pro kabinu přínosem,“ poznamenal Radek Látal. „Zbyněk má hráčskou kvalitu, ale musí trénovat na sto procent, jinak jeho výkon jde hned dolů,“ přidal další postřeh Látal a dodal:

„Přeji mu, aby si formu udržel a hrál, fotbalista je to určitě dobrý. V minulosti jsem ho doporučoval i do Baníku.“

V Opavě návrat Zbyňka Pospěcha sledují

Návrat Zbyňka Pospěcha nezůstal bez odezvy ani v kabině Slezského FC Opava. Není se čemu divit, Zbyněk byl v minulosti jejich spoluhráčem. Hned po konci přípravného zápasu s Frýdkem byl hlavním tématem rozhovorů, názory na něj byly různorodé.

„Zbyňkovi přeji, ať střílí góly a daří se mu. To, jak se k fotbalu ale vrátil, je pro mě neakceptovatelné,“ řekl záložník Lumír Sedláček, mimochodem, který sám za Slavii hrával. „Více k tomu nemám co říci. Lhát nechci a pravdu si nechám pro sebe,“ dodal.

„Se Zbyňou jsem se poprvé setkal za Karla Jarůška, tehdy přišel do mužů jako devatenáctiletý a s Petrem Švancarou nám vystříleli postup. Poté si prošel více štacemi, kde zabředl do svých problémů,“ uvedl na Pospěchovu adresu Vilém Axmann, bývalý opavský gólman, který u opavského týmu pracoval po boku Radka Látala.

„Naposledy jsme spolu dělali v Opavě, od té doby jsem Zbyňka nepotkal a jeho osud sleduji jen ze sdělovacích prostředků,“ doplnil Axmann.

„Svůj návrat oslavil jak nejlépe mohl, a to gólem, navíc velmi důležitým,“ poznamenal opavský gólman Otakar Novák. „Bavil jsem se i s kluky ze Slavie Davidem Hubáčkem a Jirkou Koubským. Ti si ho pochvalují, říkali, že i když nemá ještě fyzickou kondici, tak takový typ útočníka Slavii chyběl,“ doplnil svůj postřeh Novák.

Roman Brhel + ČTK