„Pohybuji se kolem fotbalu a to mi vyhovuje,“ začal s povídáním Zdeněk Partyš. „V Opavě dělám asistenta Honzovi Hruškovi u patnáctky a musím říct, že mi to hodně dává. S Honzou jsme si sedli jak lidsky, tak i profesně. Učím se od něj, pomáhá mi i se studiem trenérského áčka,“ prozradil stále ještě aktivní fotbalista. Jako hráč momentálně nastupuje za celek SVU Allhaltberg „Je to tým, který působí v sedmé lize. Když jsme hrávali doma, jezdil jsem v pátek na trénink a v sobotu odehrál zápas. Na venkovní duely vyjíždím v den utkání. Teď se samozřejmě kvůli koronavirové pandemii nehrálo, ale po Velikonocích by se mělo znovu začít hrát,“ je optimistou osmatřicetiletý záložník. I když do Rakouska jezdí, jak se říká, na otočku, tréninkové manko ho netrápí. „Jelikož trénuji v Opavě patnáctku a dělám k tomu individuální tréninky, jsem na hřišti prakticky každý den,“ poznamenal brněnský rodák.

Během angažmá v Rakousku se začal Zdeněk Partyš věnovat individuální přípravě fotbalistů, během několika let si vybudoval slušnou klientelu. „Chytlo mě to v Rakousku. Jedna tréninková jednotka trvá hodinu. Mám kluky od těch nejmenších, až třeba po fotbalisty, kteří nastupují ve věkové kategorii U 19. Taková všehochuť,“ usmál se Partyš. Na hodiny k němu docházejí vedle Opaváků také například kluci z Brna nebo ze Zlína. K fotbalu se snaží vést i svého 3,5 letého Kryštofa. „Zkoušíme si kopat, ale je to živel. Dá dvě tři nahrávky a zajímá ho něco jiného. Řekl bych to tak, že místo míče ho berou více jeřáby a bagry,“ přiznal bývalý opavský záložník.

KONEC VELKÉHO FOTBALU VE TŘICETI

Po druhém sestupu Slezského FC Opava do MSFL se Zdeněk Partyš s profi fotbalem rozloučil. Nabídky z druhé ligy přitom měl na stole. „Otázku, zda jsem skončil brzy, jsem si pokládal. Řeknu to takhle, něco mi mé rozhodnutí dalo, něco vzalo. V Rakousku jsem poznal jiný fotbal, naučil se skvěle řeč, mám nové kontakty. Dokonce nyní už českým klukům domlouvám angažmá v Rakousku,“ vyjmenovává pozitiva. „Taky jsem se rychle začlenil do normálního života. Přece jenom ten profesionálního fotbalisty je jiný,“ podotkl. „Mohl jsem tenkrát jít třeba do Sokolova, ale nechtělo se mi cestovat po druhé lize. Tím jsem dal velkému fotbalu definitivně sbohem. Současně musím přiznat, že i fotbal v Rakousku mě ze sedmdesáti procent stále živí,“ poznamenal Zdeněk Partyš.

OPAVA KLUBEM JEHO SRDCE, VŘELÝ VZTAH S CHULIGÁNY

Fotbalovému řemeslu se Zdeněk Partyš vyučil v brněnské Zbrojovce. Nicméně při vzájemných zápasech s Opavou drží palce klubu z Městských sadů. „V Opavě mám srdce. Angažmá ve Slezsku bylo mým nejlepším v kariéře. Když hrála Opava se Zbrojovkou, fandil jsem jí,“ vyznal se Partyš. „Dodneška mám v hlavě vzpomínku na svůj první zápas v dresu Opavy. Hráli jsme na Žižkově. Pamatuji si, jak jsme seděli v malé kabině a ke stadionu se blížilo asi 150 opavských fanoušků. Zpívali chorály, prostě něco úžasného,“ přidal jednu ze vzpomínek. „Našel jsem si cestu k chuligánům. Dokonce mě berou na zápasy do Polska. Měl jsem možnost se dostat do jejich světa,“ popisuje Partyš a dodává: „Nesmím ale zapomenout ani na Džekyho, kterého mám hodně rád a jeho partu. Prostě všechno super kluci.“

BUDOUCNOST V TRÉNOVÁNÍ?

Zdeněk Partyš na konec aktivního hraní ještě nemyslí. „Cítím se dobře, chuť mám pořád velkou. Ještě bych to tak viděl na dva roky v Rakousku a pak uvidíme. U fotbalu bych chtěl ale zůstat,“ má jasno. „Rád bych i trénoval. Láká mě práce u mládeže. Nechci ale nic dělat na sílu, zatím jsem ve fázi, kdy sbírám zkušenosti,“ uzavřel Zdeněk Partyš.