Co se v článku dočtete:
Proč jsou ovesné vločky zdravé
Proč jsou ovesné vločky pro člověka dobré? Pokud je zařadíme do svého jídelníčku, zlepší kvalitu naší stravy a nabízejí řadu zdravotních výhod. Dodají tělu vlákninu, řadu vitaminů i minerálů a mají schopnost ovlivnit v organismu procesy, které prospívají našemu zdraví.
„Oves je vysoce výživný: poskytuje nejen důležité mikroživiny, jako je zinek, měď, selen a vitaminy skupiny B, ale je také bohatý na cenné rostlinné sloučeniny, peptidy, lipidy a vlákninu, včetně speciálního typu vlákniny zvaného beta-glukan,“ uvádí portál BBC Good Food, který se zaměřuje na zdravou výživu.
Sýrovo-šunkové placičky z ovesných vloček:
U rozpustné vlákniny beta-glukan bylo prokázáno, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Umí se navázat na cholesterol v trávicím traktu, a pak napomáhat jeho vylučování z těla. A to není vše. Beta-glukan pomáhá řídit hladinu cukru v krvi.
Oves má i řadu dalších významných účinků na organismus: je dobrý na snižování krevního tlaku, podporuje trávicí funkce a zdraví střev. „Jisté složky v ovsu, včetně peptidů, vlákniny a rostlinných sloučenin, mohou nabídnout podporu při prevenci některých druhů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva,“ upozorňuje portál Good Food.
„Konzumace ovsa je prospěšná pro lidské zdraví tím, že podporuje imunomodulaci a zlepšuje střevní mikroflóru. Kromě toho konzumace ovsa pomáhá při prevenci nemocí, jako je ateroskleróza, dermatitida a některé formy rakoviny,“ dokládá také výzkum zveřejněný ve studii Přehled zdraví prospěšných vlastností ovsa.
Oves může tělu pomáhat:
-
zvládat cholesterol
-
vyrovnat hladinu cukru v krvi
-
podporovat zdraví střev
-
snižovat krevní tlak
-
regulovat hmotnosti
-
minimalizovat břišní tuk
-
podporovat imunitní funkce
-
podporovat trávicí funkce
-
pomoci v boji proti rakovině
Nahrává se anketa ...
Jak jíst a nejíst ovesné vločky
Nasadit do jídelníčku ovesnou kaši je fajn, ale i ta nejzdravější věc na světě se dá zkazit špatným užíváním. Nic se totiž nemá přehánět. „Nabádání lidí, aby jedli ovesné vločky, může povzbudit jejich bezduchou a nadměrnou konzumaci,“ varuje zdravotnický web Everyday Health.
Lidé, kteří to přeženou, mohou za měsíc přibrat až jeden kilogram. K nabírání váhy může přispět i ochucování kaše příliš velkým množstvím sladkých doplňků. Přehnané množství zkonzumované vlákniny navíc u lidí, kteří na ni nejsou zvyklí, vyvolává nadýmání.
Opačným extrémem je takzvaně přísná ovesná kaše. „Někdy si lidé svou kaši dostatečně nezpestří ze strachu, že bude nezdravá. Nesedejte si k misce ovesné kaše jen se dvěma malinami navrchu. Nebudete se cítit spokojeně a můžete být později náchylnější k přejídání,“ podotýká web Women´s Health, který se zabývá zdravým životním stylem žen.
Pro naše zdraví i zažívání je dobré k ovesným vločkám přidat bílkoviny a zdravé tuky v podobě mléka, jogurtu, ořechů či semínek.
Pečená ovesná kaše
Ale i ta nejzdravější ovesná kaše se může přejíst, a pokud si chceme vločky v jídelníčku zachovat, je dobré si jejich konzumaci zpestřit a jíst je i v jiných jídlech.
Web EatingWell doporučuje slanou variantu: povařit ovesné vločky ve vývaru, osolit, a pak do nich přidat kousky opečené klobásy, rajčat, nasekanou petrželovou nať a opražené piniové oříšky.
Můžete z nich upéct zdravý chléb nebo sušenky, přidávat je do lívanečků, polévek, sekané, karbanátků či zeleninových placiček. Skvělé a osvěžující je ovesné mléko, vločky jsou výborné i v drobence na ovocných koláčích.
Odrazovým můstkem může zůstat obyčejná kaše, kterou však dáte upéct. Podle milovníků ovesných vloček je rozdíl v chuťovém zážitku opravdu velký.
Co budete potřebovat:
- hrnek ovesných vloček
- 2 zralé banány
- 2 vejce
- 1/2 lžičky mleté vanilky nebo vanilkové esence
- 70 ml mléka
- trochu prášku do pečiva
- podle chuti ovoce čerstvé, sušené nebo mražené, ořechy, semínka, čokoládu
Postup:
- Troubu rozehřejte na 180 stupňů Celsia. V míse smíchejte ovesné vločky, prášek do pečiva a vanilku. Rozmačkejte banány a vložte je k vločkám. Přidejte vejce a mléko a promíchejte. Přidejte oblíbené ovoce, výborné jsou například sušené brusinky, případně oříšky, semínka nebo čokoládu.
- Malou formu vyložte pečicím papírem a vlijte do ní směs. Povrch můžete posypat sekanými ořechy.
- Pečte 20 minut na 180 stupňů. Servírujte po vychladnutí. Můžete doplnit bílým jogurtem a čerstvým ovocem.
- Vanilku lze nahradit skořicí. Do těsta je možné přidat trochu másla nebo roztopeného kokosového oleje.
zdroj: Allrecipes
Křupavé bramboráčky
Co budeme potřebovat:
- 8 brambor
- 1 hrnek mletých ovesných vloček
- 1 mrkev
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce majoránky
- pepř černý mletý
- sůl
- olej na osmažení
Postup:
- Brambory oloupeme, mrkev očistíme, stroužky česneku oloupeme a vše nastrouháme na jemném struhadle do mísy. Směs ochutíme solí, majoránkou a pepřem a zahustíme ovesnými vločkami. Těsto musíme zpracovávat velmi rychle, aby nezačalo černat.
- Těsto můžete vylepšit přidáním šunky od kosti nakrájené na kousky.
- Připravené těsto lijeme po částech do pánve s rozpáleným olejem a bramboráčky smažíme z obou stran dozlatova. Po usmažení pokládáme bramboráčky na papírovou utěrku, abychom z nich odsáli přebytečný tuk.
- Ještě teplé bramboráčky zabalíme do alobalu, podle chuti k nim zvlášť do krabičky přibalíme na kousky nakrájenou zeleninu, například mrkev nebo kedlubnu, a můžeme vyrazit na výlet.
zdroj: Gurmet
Ovesný jablečný koláč:
Ovesné sušenky s ořechy a semínky
Co budeme potřebovat:
- 170 gramů mouky pšeničné hladké
- 180 gramů ořechů a semínek
- 100 gramů ovesných vloček
- 5 lžic mletých lískových oříšků
- 100 gramů cukru třtinového
- 120 gramů másla
- 2 lžičky kypřícího prášku
- 1 vejce
- sůl
Postup:
- Všechny sypké suroviny vsypte do mísy a promíchejte. Přidejte změklé máslo a rukama hněťte, dokud nezískáte těsto konzistence drobenky. Nakonec přidejte vejce a promíchejte - výsledkem by mělo být kompaktní, dobře tvarovatelná hmota.
- Tvořte kuličky velikosti asi pingpongového míčku a vyrovnejte je v dostatečných rozestupech na plech vyložený pečicím papírem. Těsně před pečením je můžete ještě lehce zploštit. Pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia asi 10 až 12 minut, dokud lehce nezezlátnou.
zdroj: Gurmet