Přinášíme vám alespoň několik hasičských skutků, které by neměly zapadnout v zapomnění. Důvodem vzniku této strany jsou také velké hasičské oslavy, které se uskutečnily minulý týden.

Běhal nám mráz po zádech, vzpomíná velitel

Stopu v paměti zanechal hasičům z Bolatic požár rodinného domu v únoru 2008. „Přijeli jsme k požáru domu a viděli rodinu v horních oknech. Dole hořel sklep, bylo zadýmené celé spodní patro. Manželé byli i s malým dítětem zavření v pokoji a čekali, až přijedeme. Až z toho běhal mráz po zádech,“ popisuje situaci velitel jednotky bolatických hasičů Radek Slivka a pokračuje:

„Člověk chodí na školení, ale když to vidí ve skutečnosti, je to o hodně těžší. Musí se rychle rozhodovat,“ podotkl. Podle jeho slov museli utěsnit dveře, odvětrat schodiště a rodinu rychle vyvést ven. Zásahová jednotka se od 1. ledna 2005 stala poloprofesionální jednotkou, která zajišťuje stálou pohotovost v místě bydliště. Jednotka dobrovolných hasičů v Bolaticích se účastní také hasičských soutěží.

K jejich největším úspěchům v požárním sportu patří první místo v Moravskoslezském poháru v požárním sportu v letech 2004 – 2007 a čtvrté místo v celorepublikového seriálu Velkopopovický kozel extraliga ČR v požárním útoku. Jednotka se však nezúčastňuje jen soutěžního klání. Pomáhá také zajišťovat akce a práce pro obec. Účastní se například masopustu, Dne Země, možínek, Dne strašidel, údržby zeleně a další.

Povodně daly hasičům zabrat

Záplavy v roce 1997. To byl nejtěžší zásah dobrovolných hasičů z Velkých Hoštic. „Byly tam chvíle, kdy chlapci uvízli na loďce, dostali se do proudu a zaklínili se. Byly to krušné chvíle. V tu chvíli to ale člověk tak nebere. Byl to náš největší zásah. Člověk zjistil, že je opravdu potřebný,“ uvedl člen soutěžního družstva Sboru dobrovolných hasičů Velkých Hoštic Kamil Nevřela.

Za velký zásah pak považuje také požár OBI v Opavě. „Před pár lety hořelo OBI, byli jsme celou noc u řeky. Plnili jsme hasičská auta,“ zmínil s tím, že obvykle moc zásahů nemívají.

Hasiči byli v ohrožení

Při povodních se vylil potok Bečva ze svého koryta a zaplavil podstatnou část Hati. „Tenkrát hasiči zasahovali několik dnů, pomáhali občanům, odčerpávali zatopené sklepy a pomáhali všude tam, kde bylo potřeba,“ vzpomíná starosta SDH Hať Milan Václavík.

Z posledních velkých událostí je podle něj třeba zmínit orkán Kyrill, který se prohnal i nad naším územím. „Hasiči museli v noci za vytrvalého deště a chladu odstraňovat v naší obci několik vyvrácených stromů. Při zásahu neustále hasičům hrozilo, že kvůli silnému větru na ně může kdykoliv spadnout jiný strom či dojít k jiné neočekávané události,“ pokračuje Václavík.

„Naštěstí se vše díky profesionalitě hasičů zvládlo na výtečnou, nikomu se nic nestalo a následky orkánu byly odstraněny,“ dodal závěrem.

U zásahu musejí spoléhat na své kamarády

Co je pro kobeřické hasiče nejtěžší? „Je to práce u zásahu, kdy musíme vydávat hodně fyzických sil a spoléhat na své kamarády, kteří jsou u zásahu s námi. Jsou to hlavně zásahy u požáru anebo u živelních pohrom,“ uvedl velitel jednotky kobeřických hasičů Jan Drastík.

Jedním z počinů podle něj bylo to, že se rozhodli zprovoznit starou potahovou stříkačku, která je v jejich sboru od jeho založení.

„Byla ve špatném stavu, a proto jsme se rozhodli, že k výročí sto deseti let založení našeho sboru, které proběhlo v loňském roce, tuto stříkačku zprovozníme. Stálo nás to hodně úsilí a spousty volného času, ale výsledek nám byl odměnou, protože stříkačka je jako nová a plně funkční,“ dodal Drastík.

Mikolajičtí hasili les

Mikolajice jsou sice malou obcí, i tak tamní hasiči pomáhají, kde je potřeba. „Jelikož jsme malá obec, vyjíždí jednotka sboru dobrovolných hasičů k událostem spíše výjimečně. Za poslední dobu bych vyzdvihl hašení lesního porostu nedaleko naší obce či odstraňování následků červnové průtrže mračen,“ uvedl velitel jednotky mikolajických dobrovolných hasičů Petr Jedlička.

Jak dále zmínil, velice si také cení faktu, že se podařilo shromáždit díky veřejné sbírce konané v Mikolajicích dostatek finančních prostředků. „Díky nim jsme mohli pořídit historický hasičský prapor SDH Mikolajice, s nímž jsme se v červenci zúčastnili slavnostního zahájení Hasičských her CTIF 2009 v Ostravě,“ dodal Jedlička.

Hasiči zachraňovali býčky

K nejzajímavějším činům hlučínských hasičů zařadil velitel družstva SDH v Hlučíně Martin Türke záchranu býčků z řeky Opavice.

„Z ledové vody jsme zachraňovali několik býčků, kteří utekli chovateli. Mezi další tragické události, u kterých hlučínští hasiči zasahovali, patří nehoda s usmrcením a zásah v oblastech postižených náhlou povodní na Novojičínsku,“ řekl Türke.

Jednotka zasahovala v kvádrech

Likvidují veškeré požáry v okolí. Řeč je o zásahové jednotce SDH Kyjovice. „Mezi největší zásahy patří požár seníků místního JZD. V devadesátých letech jednotka zasahovala při velkém požáru lesního porostu v okolí Kozmic,“ uvedl velitel jednotky Tomáš Zárychta a pokračoval:

„Vzhledem k tomu, že máme na starosti chatovou oblast Zátiší, mnohokrát jsme hasili požáry chat. Vyzvedl bych požár v roce 1996, který nastal v době hasičského plesu,“ podotkl. Tam podle jeho slov jednotka zasahovala ve společenském oděvu a podařilo se jí rychlým zásahem zabránit výbuchu šesti kanystrů s benzinem.

Požár překazil oslavu

Práce hasičů není vždycky jen o radosti. Své by o tom mohl vyprávět velitel jednotky SDH v Markvartovicích Martin Ohrzal.

„Práce jednotky je většinou spojena s velkou námahou a stresem. Ať už se jedná o zásah při požárech, povodních, haváriích vozidel a dalších mimořádných událostech,“ sdělil Ohrzal s tím, že mezi velké zásahy patří požár hospody U Vybranců, kdy po oslavách MDŽ přišla obec o sál a hospodu, které byly jediné v obci.

„Z novějších zvláštních událostí bylo, když se v roce 2008 světilo nové vozidlo Ford Transit a u obřadu vypukl požár skládky SOMA Markvartovice. A bylo po oslavách,“ vzpomíná Ohrzal.

V Oldřišově hořel kravín

Největší požár v Oldřišově byl podle slov starosty SDH Jana Cimingy devětadvacátého srpna 1990. „V zemědělském družstvu shořel kravín s uskladněnou slámou a zahynulo několik prasat. Byl to asi největší zásah, co měl náš sbor,“ uvedl Ciminga.

Doplnil, že pro obec ještě například řídili dopravu, když bylo v obci chrámové vystoupení.

Zachránil holčičku z rozvodněného potoka

K nejvíc emotivním zážitkům patří podle starosty SDH Šilheřovice Romana Rumpy požár rodinného domu ve vedlejší vesnici, kdy se podařilo zachránit dům před většími škodami.

„A další takový případ se stal, když se vlivem přívalových dešťů vylil potok z koryta. Naše jednotka pak byla povolána k odstraňování škod. Když jsme přijeli na místo, první věc, kterou jsme viděli, byla nehorázná lidská bezohlednost nebo snad blbost,“ popisuje Rumpa.

Jak popisuje, zhruba pětiletá holčička si hrála v rozvodněném potoku, zatímco rodiče na ni koukali a smáli se z výše položeného místa, kde nebyla voda. „Vyskočil jsem z auta a hned pro ni běžel i přesto, že jsem měl po kolena vody a neměl žádné jištění,“ doplnil s tím, že následky si ani nechce představit.

Zaměstnávají je spadlé stromy

Požáry se jim naštěstí poslední roky vyhýbají. Dobrovolní hasiči z Hlavnice však mají i jinou práci.

„Máme hodně práce se spadlými stromy, které u nás v obci vlivem stáří tu a tam spadnou. Jako těžkou práci, nebo počin, bych v dnešní době považoval výchovu hasičské mládeže,“ uvedl velitel zásahové jednotky SDH Hlavnice Aleš Salibor.

Voda přitékala oknem z okolí

Největší zásluhy mají hasiči ze Smolkova z období záplav v roce 1997. Redakci to řekl starosta SDH Jan Dumbrovský. „Nezapomenutelné jsou i opakující se záplavy Smolkova. Tragikomická je i příhoda, kdy žena žádala odčerpání vody ze sklepa, kam voda přitékala oknem z okolí domu,“ podotkl starosta.

Tři dny likvidovali požár lesa

Za svůj největší zásah považují dobrovolní hasiči z Hlučína- Bobrovníků likvidaci požáru lesa ve Vřesině u Hlučína v roce 1993. „Zde naši členové zasahovali po tři dny těžké a náročné práce s úspěchem. Dalším nejtěžším úkolem byly záplavy v roce 1997, které se zapsaly černým písmem do dějin naší vlasti,“ míní hlavní vedoucí mládeže Tomáš Malurek.

Likvidace záplav a pomoc občanům postižených obcí trvala podle jeho slov několik dní, ale členové výjezdové jednotky ji i přes náročnost zvládli na jedničku. „Dále je to nelehká práce s naší mládeží, kde se nám ji daří vychovávat již po několik desetiletí,“ uzavřel.

Lucie Orbanová, Veronika Schindlerová