Branka u Opavy byla podle slov starosty sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Brance Dalibora Juchelky závislá na pomoci německého sboru z Hradce-Podolí.

„Mezi léty 1789 – 1892 postupně vyhořela celá obec od čísla k číslu. To bylo důvodem k založení samostatného na nikom nezávislého sboru. Rozhodující krok byl učiněn 22. května 1892, kdy byli svolání všichni muži z vesnice a byli požádáni o pomoc. Jako datum založení našeho sboru se uvádí 19. červen 1892, kdy se konala zakládající valná hromada,“ popsal Juchelka.

Jak zmínil, jednotka SDH v Brance má deset členů a je zařazena do skupiny JPO V. „Náš Sbor čítá 77 členů, z tohoto počtu je 10 žen, 2 děvčata a 6 chlapců. Každoročně pořádáme v únoru maškarní hasičský ples a po plese tradiční masopustní vodění medvěda nebo lampionový průvod k oslavám osvobození obce. Další akcí je oblíbený pohádkový les pořádaný počátkem května,“ vyjmenoval s tím, že poslední významnou akcí letošního roku byl již 25. ročník pohárové soutěže o Pohár starosty SDH Branka.