Nově zřízený sbor tak podle slov starosty Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Kravaře Valtera Harazima obdržel stávající obecní stříkačku a členové obecního zastupitelstva rozhodli o zakoupení ještě jedné stříkačky.

„První hasičskou zbrojnici si naši předchůdci postavili na náměstí. O šest let později byla otevřena a vysvěcena zděná zbrojnice na Opavské ulici, dnes smuteční síň vedle hřbitova. Deset hasičských sborů se sjelo jednadvacátého ledna 1937 za silného mrazu hasit požár perly slezské architektury, tedy barokního zámku v Kravařích.

Přes složitost zásahu v mrazu, převyšujícím mínus dvacet stupňů Celsia, se podařilo část objektu zachránit. Mimo jiné i zámeckou kapli, která je největším skvostem objektu dodnes,“ řekl Harazim.

Druhým spolkem, který podle jeho slov obnovil svou činnost po druhé světové válce, byl již český Sbor dobrovolných hasičů.

Loni dostali hasiči cisternové auto

„Velkou událost zažili členové hasičského spolku dvaadvacátého srpna 1948, kdy jim předal místní národní výbor požární vůz se stříkačkou, pořízený za finanční podpory místních obyvatel.

V roce 1954 vlastnil náš sbor již dvě stříkačky, se kterými bojoval za pomoci okolních sborů s velkým požárem Hadamčíkova mlýna u zámku. Stalo se to devětadvacátého října a mlýn lehl popelem.

Stará hasičská zbrojnice již dávno přestala plnit svou funkci a tento stále odkládaný problém se podařilo vyřešit výstavbou víceúčelového domu na Štěpánkovické ulici,“ uvedl starosta Harazim s tím, že nová hasičská zbrojnice byla hasičům předána k užívání jedenáctého září 1972 a slouží jim dodnes.

Jak dále zmínil, mobilní technika se neustále obměňovala a modernizovala. „V roce 1975 přišla nová IFA s patnácti sty litry vody, místo ní v roce 1988 Trambus a Škoda 1 203. O rok později se u nás objevila moderní Tatra s osmi tisíci dvou set litry vody a v roce 1992 nová Avie.

V roce 2008 město Kravaře při využití dvoumilionové dotace zakoupilo nové cisternové auto Tatra 815, které nám bylo slavnostně předáno třicátého března 2008 na zámku v Kravařích,“ podotkl a doplnil, že již mnoho let pravidelně měří své hasičské dovednosti s bratry hasiči z okolních sborů, a to v kategorii žákovské, dorostu, mužů či veteránů.

Kravařský hasič se stal mistrem republiky

„V té novodobé historii sboru je potřeba vyzvednout největšího úspěchu, a to třetího místa na Mistrovství republiky v požárním sportu družstev v Sušici , okres Klatovy, v roce 1993. Tam naše družstvo získalo dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili.

Rovněž nesmíme opomenout jméno Milana Onderky, našeho nejlepšího závodníka a reprezentanta České republiky, který se v roce 1999 a v roce 2006 stal mistrem republiky v běhu na sto metrů překážek a v roce 2006 vyrovnal v této disciplíně časem 16,15 národní rekord,“ vyzdvihl Harazim.

Podle jeho slov byla činnost sboru úzce spjata s životem Kravař. „Členové tohoto sboru se podíleli, mimo hašení požárů a výcviku, na pořádání různých akcí, například v minulosti sběry železa, hlídání tratí v době žní, vodní služba, a jiné,“ dodal.

Hasiči z Kravař vyjíždějí do pěti minut od nahlášení

V současné době má SDH Kravaře čtyřiasedmdesát členů, z toho je osm žen a osm osob je mladších osmnácti let. „Výjezdová jednotka našeho města čítá dvacet vyškolených a vycvičených mladých mužů a je zařazena do JPO druhého stupně, tedy s výjezdem do pěti minut od nahlášení události.

Ke své záslužné činnosti využívá CAS 20 na podvozku Tatry 815, dopravní Avii, stroje PPS 12, plovoucí čerpadla, motorové pily a jiné technické prostředky. Mezi nejtěžší zásahy řadíme povodně 1997 a požár OBI v roce 2001.

V letošním roce již má jednotka za sebou dvacet různorodých výjezdů,“ vyjmenoval.

Doplnil také, že každoročně pořádají hasiči tři plesy, z toho jeden pro ty nejmenší. „V letních měsících organizujeme pět soutěží, od okrskové, noční stovky, přes žákovskou až po Slezský pohár. Letos už to byl čtyřiatřicátý ročník.

V půli srpna pak je velice oblíbený a hojně navštěvovaný Veterán Cup, určený střední generaci hasičům i široké veřejnosti,“ uvedl. Pro mladou generaci pak dělají ve svém areálu ročně čtyři až pět karnevalů, zimní a letní zájezd, fotbalový turnaj, posezení žen či seniorů, bruslení v Bully centru a pořádání finále celoroční soutěže pro školní mládež Hasík.