„V roce 1889 byl jmenován správcem raduňské školy a ještě téhož roku založil český hasičský sbor pro obce Raduň a Vršovice.

Cílem sboru bylo hájit příbytky spoluobčanů, pomáhat při záchraně lidských životů, učit své členy národnímu uvědomění a příslušnosti k českému národu,“ popisuje členka SDH v Raduni Pavla Vykydalová s tím, že při založení sboru obec dotovala činnost sboru příspěvkem 40-ti zlatých.

„Rudolf Gudrich byl celý rok po založení náčelníkem sboru, pak uvolnil místo panu Adolfu Juchelkovi. Po deseti letech spolupráce si členové Vršovic založili vlastní sbor. Sbor vlastnil v té době čtyřkolovou stříkačku, dvoukolový naviják a jiné hasičské nářadí v ceně 800 zlotých,“ pokračuje.

Jak dále zmínila, po válce vlastnil sbor auto Chevrolet-Zikmund a stříkačku s pístovou vývěvou. „Pak nastoupila DS-16, stříkačka Studbaker, poté Robur s benzínovou stříkačkou a od roku 1989 vlastníme cisternu CAS 25 se stříkačkou PS 12. Tato technika slouží dodnes,“ podotkla a dodala, že sbor letos oslavil 120 let trvání.

Jednou z velkých akcí byla podle ní oprava hasičské zbrojnice, která navíc letos dostala i nová okna a dveře, a to díky aktivnímu přístupu raduňské starostky Ludmily Juráňové a celému zastupitelstvu. Nutno zmínit, že jednotka má 51 dospělých členů a 20 členů do 18-ti let.

Co se týká akcí, v březnu pořádají raduňští hasiči hasičský ples, na jaře soutěž v požárním sportu dětí - okresní liga mládeže. „Na podzim pořádáme ukončení sezony. To je nejen pro členy, ale také naše soutěžící děti a jejich rodiče.

V letošním roce jsme ve spolupráci s obecním úřadem pořádali také benátskou noc,“ řekla Vykydalová.