Zakoupením tohoto vybavení se sbor hodně zadlužil. Nebýt obětavosti členů, kteří spláceli stejnokroje a začali hradit roční příspěvky, musel by být zrušen,“ uvedl velitel zásahové jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH) Hlavnice Aleš Salibor a doplnil, že dluh spláceli hasiči pokladníkovi plných 18 let.

„V prosinci 1889 byla stříkačka dovezena do Litultovic, tam ozdobena a s velkou slávou a parádou převezena do Hlavnice. První velkou společensko-kulturní akcí českého sboru byl hasičský bál, který se konal 21. ledna 1891,“ zmínil Salibor s tím, že křest ohněm prodělal hlavnický český hasičský sbor 8. února 1891, kdy vyjel k požáru větrného mlýna v Bratříkovicích.

„V roce 1913 byla postavena věž na západní straně sýpky pro sušení hadic. Tím byla část sýpky přestavěna na hasičskou zbrojnici. Od roku 1932 začal sbor shromažďovat finanční prostředky na novou motorovou stříkačku.

V roce 1936 byla zakoupena motorová stříkačka Stratilek za asi 35 tisíc korun. Oslava nové stříkačky se uskutečnila v červenci 1936, kdy byly konány bohoslužby a proběhlo její vysvěcení,“ řekl a doplnil, že stříkačka sloužila hasičskému sboru až do roku 1969, kdy byla zapůjčena JZD k čerpání vody.

„V letošním roce si hlavničtí hasiči připomněli již 120. výročí vzniku svého hasičského sboru. I dnes jsou dobrovolní hasiči v Hlavnici velice aktivní, váží si svých předchůdců a systematicky navazují na jejich odkaz,“ doplnil velitel zásahové jednotky.

Jak dále podotkl, SDH v Hlavnici má v současné době 78 členů. „Tuto základnu tvoří převážně muži, ale také několik žen. Mimo tyto dvě skupiny má náš sbor také početnou skupinu hasičské mládeže,“ vyjmenoval.

Sbor dobrovolných hasičů podle jeho slov pořádá každoročně ples, benátskou noc, soutěž Memoriál Rostislava Tesaře v požárním sportu nebo požární soutěž pro žákovskou kategorii.