Odpočítávání času před Štědrým dnem je zvyk stejně starý jako Vánoce samotné. Děti se nemohou dočkat nadílky, dospělí si zase udržují přehled o tom, co všechno je potřeba do svátků stihnout.
Líbí se nám třeba metoda, kterou stovky let používaly děti v Provence. Každé mělo malou dřevěnou ovečku, kterou o prvním adventním dni dalo do domácích jesliček, a každý další den ji posunulo o kousíček blíž k Ježíškově zatím prázdné kolébce. Čas se v Evropě odpočítával i pravidelným troubením na rohy, zvoněním nebo bubnováním a samozřejmě pomocí světel.

Takzvané adventní věnce, které jsou dnes nejznámějším prostředkem k „ukrajování“ adventních týdnů, se kupodivu objevily poměrně nedávno, u nás až na konci 19. století.
Světlo svící je na nich zásadní, neboť souvisí s lidskou potřebou a tradicí zahánět temnotu. V zimě se brzy stmívá a podivné strašidelné bytosti v chladné temnotě vylézají ze všech koutů. Není nad to, rozsvítit si světýlko.
Zeleným větvičkám zase naši předkové přisuzovali ochrannou moc. Kouzlo se přenášelo dotykem, proto lidé s větvičkami rituálně obcházeli dům a vesnici, umisťovali je však i přímo ve svých domovech.

Zkuste letos udělat změnu a místo věnce položeného na stole si vyrobte závěsnou variantu. Oceníte nezvyklou perspektivu i víc místa na rodinné večeře.
Co budete potřebovat:
- slaměný korpus
- pevnější provázek na zavěšení
- větve, které neopadávají
- zelený vázací drátek
- tavnou pistoli
- bodce na svíčky
- svíčky
- vánoční ozdoby a dekorace
Postup výroby:
Při výrobě začněte tím, že sestříháte větvičky na délku asi dvaceti centimetrů. Postupně je připevňujte drátkem, až jimi pokryjte celý korpus. Drátek dobře utahujte, aby větve při seschnutí nevypadávaly, a nezapomeňte ozdobit také spodní část. Na rozdíl od stojících věnců bude u závěsného právě spodní strana dobře viditelná.
V pravidelných rozestupech k věnci pevně přivažte čtyři stejně dlouhé provázky nebo stužky, vyberte takové, které jeho váhu dobře unesou.

Do mezer mezi stužkami umístěte talířky s bodci na svíčky, usaďte do nich svíčky a věnec přivažte na místo, kde vám vyhovuje.
Závěrečnou výzdobu je lepší provádět u věnce již zavěšeného. Podle svého vkusu ho dolaďte lehkými ozdobami, myslete jen na to, ať nejsou příliš blízko hořícím svíčkám.
Věnce na náměstí
Už i u nás začínají některá města zdobit svá náměstí tak, jak to vídáme v Rakousku nebo v Itálii, kde se v obří adventní svícny proměňují obvykle kašny. Svíčky (samozřejmě ne voskové) na takových věncích bývají obrovské, třeba na německém zámku Ludwigsburg byly vysoké šest metrů. U nás jsme věnec na náměstí potkali například v Třeboni.