Podceňovaná parta okolo Vladimíra Růžičky šokovala svět ziskem zlatých medailí. Málokdo na Opavsku asi tušil, že dva borci z této party v minulosti přetahovali přes hlavu dres Slezanu Opava.

Psala se sezona 1999/2000, Opava brázdila prvoligové vody a využívala hráče na střídavé starty. Tehdy do Slezska zamířil talentovaný mladíček z Třince – Jan Marek, v současnosti jedna z největších hvězd Růžičkova výběru, specialista na samostatné nájezdy.

„Mě s Honzou poprvé seznámil syn Kamil. V minulosti se spolu potkali v Přerově, který byl opavskou farmou,“ vzpomíná trenér Karel Suchánek. „Nakonec Honza za nás odehrál pár utkání v první lize. Už tehdy měl potenciál být velkým hráčem,“ vrací se ke společnému působení Suchánek a doplňuje:

„Když se potkáme, vždy se přihlásí. Zůstává pořád svůj.“ Jan Marek nastoupil za Slezan ke třem utkáním, ve kterých zaznamenal jednu asistenci a nasbíral čtyři trestné minuty. A ještě jedna perlička k jeho osobě: v Opavě má dokonce tetu.

Petr Gřegořek (vpravo) foto: ČTK/Radek Petrášek

Druhým zlatým borcem z opavskou minulostí je obránce Petr Gřegořek. Hráč, který dnes oslaví dvaatřicáté narozeniny, hrál za Opavu jednu celou sezonu. „Chtěl hrát nejvyšší juniorskou soutěž, to byl důvod, proč šel do Opavy. Patřil k šikovným hráčům. Já jsem se s ním poté potkal v Třinci,“ řekl Karel Suchánek.

Gřegořek hrával za Opavu v sezoně 1995/1996. „Určitě to potěší vidět hráče, s kterými člověk spolupracoval, jak mají velký úspěch,“ pousmál se trenér Slezanu, který sledoval podrobně téměř celý šampionát.