Opavští začali podle očekávání náporem a proměnili de facto svou první vážnější příležitost. Domácí hráli přesilovou hru, kterou sice v úvodní branku nepřetavili, ale i nadále zůstali v útočném pásmu. V tom se puku ujal Měch, přesnou přihrávkou našel mezi kruhy najíždějícího si Grofka, který si připravil puk a razantní střelou švihem propálil Chvostka.

Slezan tak otevřel skóre a byl to právě on, kdo kontroloval dění na ledě a diktoval tempo hry, které však po prvním gólu trochu upadalo. Krátce nato vypálil aktivní Grofek z levého kruhu, ale Chvostek kotouč vyrazil a neujala se ani Bednárkova střela od modré.

První třetina se schylovala ke konci, když puk od levého mantinelu z velké dálky lehounce nahodil na Chvostka Černý a skákavý kotouč se k překvapení všech došoural až za Chvostkova záda a Opavští vedli 2:0.

Slezané ovládli i začátek druhého dějství. V nadějné šanci se zjevil Měch, ale rána z mezikruží bez přípravy mu příliš nesedla a podobně dopadl také mladý Wolf. Nový Jičín se nikam nehrnul, ovšem do hry jej dostaly opavské fauly. Hosté totiž dvakrát získali možnost zahrát si v početní výhodě pět proti třem, i když první trvala pouhých pět sekund.

V té druhé však Novojičínští dokonale zamkli Opavu a ta chvílemi vypadala jako v papiňáku, ale koncovka svěřenců kouče Handla byla tragická, což dokumentovala akce Zedníka z poloviny utkání, kdy si hostující útočník pohrál s opavskými beky a tváří v tvář Šafránkovi poslal kotouč mimo branku.

Domácí se brzy oklepali a vyrazili dopředu. Polok oslovil přesnou přihrávkou nikým nehlídaného Kocián, ale ten si na Chvostka nepřišel. Hosté ve druhé třetině zazlobili ještě jednou, když se Tomášek ocitl úplně sám před Šafránkem, jenže brankářská opora Slezanu jeho střelecký pokus zpacifikovala ve své lapačce, která byla ve správný čas, na správném místě.

V úplném závěru druhé části ujeli Černý s Grofkem v přečíslení dva na jednoho, ovšem Černý raději volil místo přihrávky střelu. Tu však Chvostek zlikvidoval svým levým betonem.

Třetí dvacetiminutovku začal lépe Nový Jičín, jenž se hnal za vyrovnáním. Hýřil aktivitou a odměněn byl ve 44. minutě, kdy tvrdě vystřelil Toman, rychle letící kotouč zacinkal na horní část brankové konstrukce a spadl do branky. Novojičínským vlila kontaktní branka novou energii a chvíli poté Robin Gebauer zajel s pukem za opavskou branku, obkroužil ji a krásnou zadovkou našel úplně volného Tomáška, který se trefil z první přesně k pravé tyčce – 2:2. Prakticky hned z první protiakce mohl Kocián strhnout skóre na stranu Slezanu, jenže jeho bekhendový blafák úspěch neslavil.

Sám na Chvostka posléze ujížděl i Grofek, byl faulován a na řadu přišlo trestné střílení. Lídr opavského bodování nabídnutou šancí nepohrdl a forhendovým blafákem si smlsnul na Chvostkovi – 3:2. V závěru třetí třetiny mohl skvělě hrající Grofek rozhnodnout po parádní kombinaci prvního útoku Slezanu, jenže střelou z bezprostřední blízkosti přestřelil branku.

Hosté však sáhli k power-play a když už se zdálo, že se Opava ubrání, vyhráli hosté poslední vhazování v základní hrací době. Puk doputoval až na modrou čáru k Macháčkovi. Ten okamžitě vypálil a Šafránkovi proplul kotouč mezi betony a doklouzal až za brankovou čáru – 3:3. To vše se odehrálou pouhou sekundu před koncem v čase 59:59.

Opavští se cítili poškozeni a domnívali se, že branka padla až po zvuku závěrečné sirény a sudí Richard Koliba, pro kterého bylo utkání premiérou v pozici hlavního rozhodčího, se rázem ocitl pod velkým tlakem. Nakonec však branku, nutno říci, že správně, uznal.

V následném prodloužení byli vyloučeni domácí Grofek s hostujícím Andrýskem a k vidění byla netradiční herní situace tři na tři a právě v té poslal Černý kotuč na hůl Wolfa, který jej z ostrého úhlu a s velkou dávkou štěstí propasíroval za záda Chvostka a zařídil druhý bod pro opavský Slezan – 4:3.

„Jsme nespokojeni. Vždyť jsme měli zápas super rozehraný, měli jsme jej ve své moci, jenže se nám nepodařilo utéct soupeři na 3:0. Svou lehkovážností jsme se poté přizpůsobili hře soupeře a během krátké chvilky bylo vyrovnáno. Kluci ale začali makat, přehodili jsme formace a dali třetí branku.

Ovšem branka na 3:3 v tom závěru, to se nesmí stávat. Jestli gól padl ještě před koncem utkání nebo po, o tom můžeme už jen polemizovat. Nemůžeme však dopustit, aby se kotouč, který byl daleko od naší branky, vrátil zpátky,“ zlobil se opavský kouč Michal Piskoř.

HC Slezan Opava – HC Nový Jičín 4:3p (2:0, 0:0, 1:3 – 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Grofek (Měch, Kysela), 20. Černý (Koschatzký, Kukol), 50. Grofek, 62. Wolf (Černý, Kukol) - 44. Toman (Macháček), 48. Tomášek (Uhlár, R. Gebauer), 60. Macháček (Horák). Rozhodčí: Koliba – Bojda, Mikler. Vyloučení: 6:5, bez využití. Diváci: 260

Opava: Šafránek – Tichý, Jurčík, Kysela, Kukol, Tůma, Bednárek, Mosler – Černý, Měch, Grofek - Kocián, Polok, Herman - Wolf, Chalupa, Vítek – Koschatzký. Trenér Michal Piskoř
Nový Jičín: D. Chvostek – Gulda, Slavík, Andrýsek, Horák, F. Chvostek, Pelikán - Toman, Macháček, Brynecký - Štěpjak, Zedník, Skaloš - Tomášek, R. Gebauer, Uhlár – Částečka. Trenér David Handl

Jan Šimek