Se Zubry se Opava potkala v play-off už před třemi lety, kdy vyrovnanou sérii nakonec ovládl Přerov v poměru 3:2 na zápasy.

„Bude to o dost jiná série. My máme prakticky stejný mančaft, oni ho mají dost obměněný. Předtím sázeli na starší hráče, nyní kádr hodně omladili. Hlavně doufám, že si Josef (Tichý – pozn. red.) zase nedá vlastní gól, to bude základ úspěchu," připomíná opavský útočník Petr Chalupa takřka legendární vlastní branku Josefa Tichého na přerovském ledě.

Ačkoliv jsou Zubři papírovým favoritem, v základní části spolu oba celky sehrály naprosto vyrovnané zápasy. Platilo při nich pravidlo můj dům – můj hrad. „Přerov u nás dlouho nevyhrál, má s námi špatnou bilanci. Důležité však bude uhrát nějaký zápas na jeho ledě, protože doma je hodně silný," uvědomuje si Chalupa.

Očekává se, že sérii bude doprovázet bouřlivá divácká atmosféra. „Bude to úplně o něčem jiném, těším se hlavně na domácí zápasy. Pátek je super termín, tak doufám, že přijde hodně lidí. Kdyby přišlo dva a půl nebo tři tisíce diváků, byla by to nádhera," zasnil se šestadvacetiletý hokejista.

Slezan postupem do semifinále končit nehodlá. „Jsme šťastní, že jsme konečně prolezli čtvrtfinále. Byla to taková naše první meta. Teď už jsme možná schopni všeho, takže uvidíme," doplnil Chalupa.

Podobný názor má také opavský kapitán Tomáš Měch. „Nemáme co ztratit. Samozřejmě nemůžeme žít v oblacích a myslet si, že to půjde samo. Doma na ně umíme zahrát a venku se může stát cokoliv. Přerov má čtyři pětky, bude nás tlačit, ale musíme to přežít. Pokud však budeme hrát jako proti Brnu, můžeme porazit každého, úplně každého," tvrdí Měch.

„Pokud se vyhneme zbytečným faulům, bude to dobré," dodává.

Brankářský veterán v přerovské brance Martin Vojtek dokázal v prvním kole play-off proti Břeclavi udržet třikrát v řadě čisté konto. „Přerov má hru postavenou na skvělém brankáři a jedné z nejlepších obran v celé lize. Hrají v ní siloví a urostlí chlapi, kteří to před ním čistí, a gólman střely dokáže chytit. Nebude jednoduché se prosadit, ale věřím, že to dokážeme," říká na závěr Tomáš Měch.

Páteční zápas na opavském ledě startuje v 18 hodin.

Zápasy v základní části

5. kolo: HC Slezan Opava – HC ZUBR Přerov 3:2
16. kolo: HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava 3:2
27. kolo: HC Slezan Opava – HC ZUBR Přerov 3:1
38. kolo: HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava 4:2

Program série

HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava (středa 11. března, 18.00)
HC Slezan Opava – HC ZUBR Přerov (pátek 13. března, 18.00)
HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava (neděle 15. března, 17.00)
Případně:
HC Slezan Opava – HC ZUBR Přerov (úterý 17. března, 18.00)
HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava (čtvrtek 19. března, 17.00)

Jan Šimek

David Galvas: V Přerově musíme aspoň jednou vyhrát

David Galvas (A)

Jedna z klíčových postav defenzivy opavského Slezanu, David Galvas, sledovala postup svého týmu do semifinále play-off druhé hokejové ligy pouze z tribuny. Na led ho nepustilo zranění třísla. Jestli stihne naskočit do série s Přerovem, zatím není vůbec jasné.

Opavané konečně zlomili prokletí čtvrtfinále a brněnské Technice zkrátili letošní pobyt ve vyřazovacích bojích na nejkratší možnou dobu. Davidu Galvasovi bylo trochu líto, že svým spoluhráčům nemohl pomoct přímo v akci, ale radost na něm byla patrná.

„Je výborné, že se nám to konečně podařilo. Oslavit jsme to moc nestihli, protože většina z nás chodí do práce. Samozřejmě, dali jsme si pivo, ale nic velkého to nebylo," popisoval jeden z nejzkušenějších beků Slezanu.

Strašák v podobě sedmi po sobě jdoucích vypadnutích v prvním kole play-off opavským hokejistům v hlavě nijak nehloubal. „Nemyslím, že by nás to nějakým způsobem svazovalo. V Opavě jsem tři roky. Poprvé jsme vypadli s favoritem z Havířova, loni jsme nestačili na Vsetín, s nímž jsme měli vše velmi dobře rozehrané.

Na Techniku jsme si věřili," mínil dále hráč oblékající dres s číslem sedm a připojil ještě několik postřehů směrem k brněnským fanouškům, kteří na zápasy svého týmu rozhodně nechodí v hojném počtu: „Určitě je škoda, že utkání Techniky se nemohou pyšnit vyšší návštěvností. Brnu by to rozhodně pomohlo."

Do série s Přerovem opavští hokejisté vstoupí ve středu 11. března v 18 hodin na ledě Zubrů. Už nyní je jasné, že půjde o úplně jiné zápasy s daleko lepší atmosférou. Slezan navíc v těchto kláních bude odborníky považován za papírového outsidera. Zda to bude výhoda, či nevýhoda, se teprve ukáže.

„Utkáme se s kvalitním soupeřem a dá se očekávat, že také samotná utkání budou mít svou kvalitu. Mají výborného gólmana a především doma budou velice silní. Začínáme venku a musíme u nich urvat aspoň jedno vítězství. V Opavě se nám proti Přerovu daří. Věřím, že třeba v pěti zápasech bychom je mohli vyřadit," poznamenal David Galvas.

Velkou motivací je pro hráče také úpis vedoucího a trenéra volejbalistek P.E.M.A. Opava Pavla Jaška. V průběhu sezony bylo písemně dohodnuto, že za postup ve vyřazovací části dostanou hokejisté bečky piva a nějaký ten litr tvrdého alkoholu. V případě překročení semifinále jsou údajně ve hře také spoře oděné mažoretky.

„Podrobnosti neznám, ale tento úpis skutečně existuje. Je opatřen podpisem a razítkem Pavla Jaška. Vše bychom pak měli zkonzumovat v jeho hospůdce na kuželně. Také o zmíněných mažoretkách jsem něco zaslechl," usmíval se jeden z klíčových obránců Slezanu.

Davida Galvase momentálně na hrací plochu nepustí bolavé tříslo. Do středy se zkusí dát do pořádku, ale právě tento typ zranění patří k těm, které se rozhodně nevyplatí nedostatečně doléčit.

„Zrovna třísla jsou hodně nevyzpytatelné. Chytilo mě to v zápase s Porubou. Uvidíme, jestli budu připraven. Nechci tam lézt v případě, že nebudu stoprocentně fit. Za takových okolností by to klukům mohlo spíš uškodit než pomoct. Před zápasem musím také něco natrénovat. Nejde jen tak skočit na led," uvedl.

Galvas si letos také může užívat nominaci do ankety o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu za uplynulý rok. Sám moc neví, co od toho může očekávat. „Určitě je to pro mě pocta a moc si toho vážím. Je to důvod zase oprášit sako a vyrazit na společenskou událost. Nějak nepřemýšlím nad tím, zda budu první, nebo desátý," zakončil.

Petr Dušek