„Oslovil mě tamní manažer mládeže Søren Huvendick a velmi stál o mé služby. Jednání se trochu táhla a probíhala dva měsíce. Nakonec jsme se dohodli na spolupráci pro další sezonu," uvedl syn slavného finského trenéra Alpo Suhonena, jenž byl prvním Evropanem, který z pozice hlavního trenéra vedl některý z týmů NHL. V roce 2000 to bylo Chicago Blackhawks.

Alpo, nabídky z Dánska nechodí každý den. Jak se o vás vedení Aarhusu vlastně dozvědělo?

Nejspíš v tom bylo více faktorů. Moc se mi líbil profesionální přístup manažera. Od začátku se zajímal o to, co budeme dělat a jak to budeme dělat. Poprvé v životě jsem zažil, že někdo přemlouval mě.

Nakonec jsem tam odcestoval na třídenní návštěvu, během níž jsem se seznamoval s klubem. Po celou dobu jsme se bavili o hokeji. O tom, jaké budou naše plány.

Co přesně budete mít na starosti?

Nejprve jsem myslel, že budu trenér, jenž se zaměří pouze na individuální rozvoj hráčů. V zahraničí pro to mají speciální termín, tzv. skills trenér. Nakonec mě ovšem obsadili do pozice šéftrenéra mládeže, což znamená, že na starosti budu mít výběry U-7, U-9, U-12 a spojený výběr U-15 a U-17. Společně mužstva povedeme právě se Sørenem Huvendickem.

Stanovili jste si nějaké cíle?

Jsem strašně rád, že vedle sebe budu mít člověka jako je Søren. Jedná se o bývalého dánského mládežnického reprezentanta. Chtěl bych v klubu zavést věci, které se mi osvědčily při angažmá v Polsku.

Důraz nemůžeme klást na výsledky. Přece jenom jde o klubovou práci, která přináší své ovoce za čtyři pět let. Tohle jsem vždycky chtěl. Podobnou pozici jsem měl i v Jablonci nad Nisou. Nejdůležitější ze všeho je nastartovat rozvoj hráčů tím správným směrem. Dobrá práce potom může přinést výsledky.

Stihl jste během třídenní návštěvy Aarhusu klubovému vedení ukázat něco ze svých trenérských schopností?

Ano, s výběry U-7 a U-9 jsem vedl suchou přípravu. Byly to takové zkušební dvě hodiny. Šlo spíš o to, abychom se seznámili. Zhruba za tři týdny se do Dánska vrátím a má mise začne naplno.

Na jak dlouhé spolupráci jste se domluvili?

Zatím budu v klubu působit v nadcházející sezoně.

Může se aarhuský klub pyšnit dobrým sportovním zázemím?

Stoprocentně. Všechno zde funguje na profesionální úrovni, což jsem já sám pocítil při jednáních. Sehnali mi bydlení blízko zimního stadionu. Celkově mi vytvořili fantastické podmínky pro to, abych se mohl koncentrovat pouze na hokej.

Stadion je krásný. Prve jsem myslel, že jde o nějakou historickou budovu, jeho zdi totiž tvoří cihly, nádherná architektonická stavba s kapacitou pro přibližně dva tisíce diváků. Zázemí je perfektní. Kolem stadionu jsou navíc plochy, které bychom mohli využít k přípravě. Strašně rád bych do trénování mládeže vtáhl také rodiče kluků.

Myslíte, že to půjde?

Věřím tomu, že klub má podmínky na to, aby se tak stalo. Stadion a okolí nabízí možnosti různých aktivit. Nemusí to být jako u nás, že rodič přiveze dítě na trénink, po něm si pro něj zase přijede a tím to pro něj hasne.

Nechci dělat žádnou revoluci, ale rád bych je do hokeje vtáhl. Tato práce bude velmi náročná po fyzické i psychické stránce. Podle mého si vyžádá velký výdej energie. Z klubu ovšem cítím velkou podporu. Dostanu prostor, abych mohl plně realizovat své vize a svůj způsob trénování.

Určitě mi v tom pomůže i Søren, který bude takový styčný důstojník. Tato práce je pro mě obrovská výzva a podle toho k ní taky chci přistupovat. Budu s notesem v ruce obcházet všechny naše zápasy a povedu si pečlivé záznamy. Na tuto štaci se velmi těším. Seznámím se se spoustou nových lidí a nasbírám nové kontakty.

Kdyby tato nabídka nepřišla, pověsil byste trénování definitivně na hřebík? Předtím jste vedl například výběr nejlepších hokejistů ročníku narození 2001 z katovické oblasti. Práce v klubu je ale asi o něčem jiném.

Přesně tak, tyto selekty by mohly fungovat, pokud by však byly založeny na systematické práci. Muselo by se najet na určitou osnovu, která by se dodržovala. Výběry tohoto typu se rozpouštějí, kdežto v klubu je to úplně jiné.

Musím říct, že pro mě to je velký impuls posunout se někam dál, na vyšší úroveň. Kempy, které se konají u nás anebo v Evropě, mi v poslední době už nic nepřinášely. Člověk se na nich naučí spoustu věcí, ale já jich absolvoval už nespočet.

Nabídka z Dánska mě těší i proto, že konkurence na trhu je opravdu velká. Po angažmá v Polsku jsem byl trochu v útlumu. Zvažoval jsem, jestli má význam v trénování nějakým způsobem pokračovat. Teď jsem dostal jasnou odpověď.

Po účinkování u polského výběru jste někde působil?

Dva a půl měsíce jsem byl ve Vítkovicích. S kluky z osmé, sedmé, šesté a páté třídy jsme se věnovali čistě bruslení. Fungovalo to velmi dobře. Já osobně tam byl spokojený. Dostal jsem se tam skrze Romana Šimíčka. Nakonec jsme se však nedomluvili na další spolupráci.

Pojďme zpátky k Dánsku. Je v této zemi hokej oblíbený?

Na mistrovstvích světa se dánská reprezentace podle mého drží mezi elitní dvanáctkou. Rozlohou je to strašně malá země. Ještě menší než Slovensko. I vzhledem k tomu si myslím, že to není vůbec špatné. Je to severská země a hokej bude podobný tomu, jaký se hraje ve Finsku nebo Švédsku, tedy hodně rychlý, bruslivý a agresivní. Fotbal je tam sportem číslo jedna, ale hokej se těší solidní oblibě.

Co samotný Aarhus? Jde o pěkné město?

Velmi se mi líbí. Je to nádherné přístavní město, s 300 tisíci obyvateli je snad třetí největší v zemi. Letní sídlo zde má dánská princezna. Aarhus je kulturně i studentsky založený. Studuje zde i hodně Čechů a Slováků.

V jakém jazyce komunikujete?

Tak asi jako všude jinde funguje mezinárodní hokejový jazyk. (úsměv) Důležitá je angličtina, ve které se na sobě snažím zapracovat. Søren hovoří německy, což je můj silnější jazyk. S hráči se ale normálně bavíme a rozumíme si. V komunikaci určitě nebude problém.

Odloučení od rodné Opavy vám nejspíš nebude dělat potíže, že? V minulosti už jste si už přece jenom vyzkoušel trenérské štace v Jablonci nebo třeba Banské Bystrici.

Jak jsem už řekl, je to skvělá možnost, která se neodmítá. V poslední době jsem měl navíc v Opavě pocit, že jsem se nějak zastavil. Doufám v další posun vpřed a nový impuls. Chtěl bych se zlepšit také ve své angličtině a němčině.

V Dánsku k tomu budu mít příležitost. Domů bych se měl na pár dní vrátit až kolem Vánoc.

Vzhledem k poloze Dánska nebudete mít blíž i ke svému finskému otci? Co vůbec říkal na angažmá v Aarhusu?

Byl velmi potěšen. V současnosti je nadále šéfem rakouského hokejového svazu. Jeho zaměstnání je časově velmi náročné, proto si nemyslím, že bychom se vídali častěji. Z mého nového působiště však každopádně má radost.