První signály, že by Los Angeles mohla čekat úspěšná sezona se daly podle Machovského vycítit již v létě.

„Určitě, jak ve městě, tak z trenérského stavu se dalo vycítit, že tato sezona by měla být pro klub, který nikdy v historii předtím na Stanley Cup nedosáhl, zlomová," řekl rodák z Opavy, který prožil v dresu Bramptonu hrajícího OHL jednu z nejlepších sezon v životě a jeho fantastický průměr 2,36 obdržených branek na zápas jej pasoval na pozici druhého nejlepší brankáře soutěže.

„Hokejový ročník hodnotí pozitivně. Snažil jsem se dostat mezi tři nejlepší gólmany, což se mi podařilo. Často jsem nastupoval, odehrál jsem něco kolem padesáti utkání, v nichž jsem měl i dobré statistiky," vykládal spokojeně osmnáctiletý talent. Jeho klub ale stejně jako loni skončil v play off na Niagaře.

„V prvním kole jsme narazili na Sudbury, což znamenalo povinný postup, a to se i potvrdilo. Ve čtyřech utkáních jsme soupeře jasně přejeli. Pak ale přišla na řadu Niagara, což je mužstvo, které postavilo stejně jako loni hodně kvalitní tým. Sice jsme prohráli 2:4 na zápasy, ale zadarmo jsme jim postup nedali a hráli vyrovnaně každý zápas," popisoval situaci ve vyřazovacích bojích Machovský, který byl v kontaktu i se svým kamarádem a brankářským kolegou Petrem Mrázkem, který na přelomu roku oslnil na MS do dvaceti let.

Mrázek totiž působí v Ottawě 67´s, hrající stejnou soutěž jako Machovského Brampton, a v jednu chvíli to vypadalo, že na sebe oba týmy narazí v play off. „Bavili jsme se o tom spolu a volali si přes skype. Mohli jsme se potkat, ale nějak se to pomíchalo a my jsme šli na Niagaru. Petr říkal, že mi chce vrátit porážku z dorostu (opavský dorost s Machovským totiž před lety vyřadil v play off Vítkovice s Mrázkem v brance – pozn. red.)," smála se velká gólmanská naděje, které věští zámořští hokejoví experti zářnou budoucnost a jako téměř jasnou věc vidí draftování Machovského jedním z týmů NHL.

„Loni jsem byl před draftem napjatý, jestli si mě někdo vybere a pak jsem byl hodně zklamaný, že jsem draftován nebyl. Letos jsem měl sice lepší sezonu než předtím, ale na draft se neupínám. Bylo by to samozřejmě pěkné, kdyby na mě někdo ukázal, ale nevěnuji tomu zvláštní pozornost. Navíc je v zámoří taková politika, že vás už druhým rokem jako nováčka tak úplně neberou," řekl odchovanec opavského Slezanu, jenž nyní pomalu začíná s individuální suchou přípravou.

A co reprezentace? V prosinci se totiž v ruské Ufě koná šampionát dvacítek a na místo brankářů se kromě Machovského tlačí další naděje jako Bartošák nebo Pavelka. „Cítím šanci, že bych se mohl do repre dostat. Bylo by to fajn, už na osmnáctkách jsme měli dobrou partu, ale nedokázali jsme z toho vytlačit nic navíc. Bude důležité, abychom se v klíčových zápasech semkli, jinak na úspěch nedosáhneme," měla jasno opora Bramptonu Battalion, kde svou kariéru rozvíjeli hráči jako Rostislav Klesa nebo Kamil Kreps.

„Na tyto hráče tady vzpomíná hlavně náš kouč, který už je v Bramptonu nějakých čtrnáct let. Je to skutečný odborník, předává nám zkušenosti, které za ty roky nabral i s nimi," doplnil Machovský. Jaký klub z NHL by si jeden z největších opavských hokejových talentů v historii vybral, kdyby měl možnost? „Kdybych si mohl vybrat, byl by to Winnipeg Jets, kvůli jeho skvělým fanouškům, kteří vytvářejí neskutečnou atmosféru," měl jasno hokejista původem z Opavy.

Jan Šimek