VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Glos: Musíme zvládnout následující čtyři roky

/ROZHOVOR/ Na zimním stadionu v Opavě rozhodně nepanuje idylka. Kromě toho, že odešel brankář Dušan Šafránek, skončil jeden z jednatelů Milan Kolář, došlok odhlášení juniorky z rozehrané soutěže a kvůli nedostatku hokejistů také ke spojení žákovských kategorií.

18.2.2017
SDÍLEJ:

Miroslav GlosFoto: DENÍK / Petr Widenka

Je opavský hokej v krizi? Jde, jak se říká, do kytek? Na tyto otázky se snažil odpovědět jednatel HK Opava Miroslav Glos.

Známý opavský podnikatel si uvědomuje, že situace není růžová. „Pustili jsme se do bitvy, musíme bojovat. I když máme problémy, věříme, že bude lépe," říká šéf HK Opava. Současné vedení klubu je za své kroky kritizováno. „Kritici byli a budou. Bez nich by to ani nešlo. Hlavně na internetových diskuzích je každý hrdina. Já s nimi žít umím," pousmál se Miroslav Glos.

„Hokej dělám bez nároku na odměnu, baví mě to a jsem rád, že se nám rozjíždí výborně základna úplně těch nejmenších. Jak se říká, to je těsto, z kterého chceme upéci dobře fungující klub," dodává jedním dechem. Více už v následujícím rozhovoru.

Poslední události v HK Opava, které se staly, příliš optimismu do žil nedávají. Odhlásili jste juniorku, sloučili jste třídy, překvapil i odchod brankáře Dušana Šafránka…

Začnu Dušanem Šafránkem. Dopadlo to s ním jak nejlépe mohlo. Obě strany jsou spokojené. Pro nás byl Dušan jednou z největších finančních položek u mužů, jelikož na tuto kategorii nedostáváme ani korunu. Tím nechci říci, že byl přeplácený, to v žádném případě. Byl oporou a finance, které stál, byly oprávněné.

Nyní hraje o patro výše, je to pro něj výhodou, přijde si na větší peníze, navíc jeho šance nakouknout do extraligy se zvětšila. Nejenže jsme ušetřili peníze, ale získali jsme mladého brankáře Kubu Urbische, který nestál ani korunu. Případ Dušana Šafránka jako problém rozhodně nevidím.

Půjdeme postupně. Odhlásit tým, ve vašem případě juniorku, se jeví jako nestandardní krok, nemyslíte?

Hokejový svaz svolal schůzku, na které navrhl zrušení ligy juniorů v celé republice. Kluby to odsouhlasily, neboť vnímají tuto soutěž jako nadbytečnou. My jsme tuto informaci jenom přivítali, protože máme velký nedostatek hráčů. Nebudu nic zastírat.

V této kategorii jsme měli pět kmenových kluků. Jen pro informaci, asi měsíc po nás odstoupil i Uničov.

Proč jste do sezony šli, když jste věděli, že soutěž nemáte s kým hrát?

Měli jsme pět našich kluků, zbývající hokejisté byli u nás na hostování. Chtěli jsme zachovat všechny soutěže, proto jsme tomu dali šanci.

Důvodů, proč jsme se odhlásili, je několik. V první řadě nás to finančně zatěžovalo, a to z hlediska cestování. Za juniorku hráli i starší dorostenci, kteří měli v nohách tři až čtyři zápasy týdně a byla na nich vidět už únava. Jelikož chceme postoupit do extraligy mladšího a staršího dorostu, nemohli být již k dispozici juniorce.

Odhlásit juniorku bylo rozhodnutí naprosto správné a klíčové. O všechny kluky z juniorky jsme se postarali. Všichni hráči, kteří chtějí trénovat, tak trénují. Tři z nich jsou už dnes v áčku, a to Rousek, Černý a Fedor. Ostatní pak mají šanci hrát v Krnově nebo Horním Benešově.

A co spojení tříd ve dva týmy?

Namísto čtyř družstev v žákovských kategoriích má najednou Opava jen dvě.

Proč jste spojili třídy dohromady?

Historicky to bylo dáno tak, že pátá, šestá, sedmá a osmá hrály zvlášť. Dnes hrajeme mladší a starší žáky, protože se sloučily dvě třídy dohromady. Tento krok se udělal proto, že máme hrubý nedostatek dětí v těchto třídách. S tímto nedostatkem bojujeme až po seniorskou kategorii.

Ve finále nám nic jiného ani nezbývalo než tyto třídy sloučit.

Ale než došlo ke sloučení těchto tříd, tak jste normálně fungovali…

Dostali jsme výjimku od svazu. Regule jasně říkají: abyste mohli hrát po třídách, musíte mít v páté a šesté třídě osmadvacet hráčů, stejně tak v sedmé a osmé. My jsme tento limit nesplňovali, proto jsme požádali o výjimku, svaz nám vyšel vstříc, takhle jsme mohli hrát do konce roku. Bohužel další jsme již nedostali.

Výjimku jste ale na základě něčeho dostali, nebo ne?

Výjimku jsme dostali s tím, že kategorie doplníme. Bohužel to nebylo technicky možné. Nemůžete oslovit na ulici desetiletého kluka: hele, pojď hrát hokej. Děti začínají už ve čtyřech letech. Zkoušeli jsme oslovit Vítkovice, ale rodiče hráčů těchto věkových kategorií je do Opavy nepustí.

Byť ve Vítkovicích byl přetlak, tak dali přednost například Frýdku-Místku nebo Porubě, oba tyto stadiony jsou pro ně dostupnější. Jediná cesta byla vzít hráče z Krnova, ale ani to nám nepomohlo.

Je to silné slovo, ale připadá mi, jako by šel opavský hokej, jak se říká, do kytek.

Je v kytkách, to je realita. Máme vybrakovaný klub. Od páté třídy nahoru máme v průměru osm hráčů ve třídě, mělo by jich být patnáct až dvacet.

A to se dá hokej takhle dělat?

Nemáme na výběr. Proto došlo ke spojení tříd. Vidím v tom ale i pozitivum. Znamená to, že ne všichni se vejdou do sestavy a vzniká konkurenční prostředí. Najednou máme v každé kategorii dva brankáře a chytat může jeden. Řekli jsme to tak, že hrát budou ti, kteří budou poctivě trénovat. Toto spojení nám ve finále prospělo.

Co se týká pokračování nebo nepokračování v hokeji? Priority jsou stále stejné. Za prvé nábory dětí, naše cílová skupina jsou školky. Bruslička funguje už tři roky. Díky tomuto projektu máme devadesát dětí v přípravce, ve třetí třídě pak třiadvacet kluků, to je nejvíce od roku 2009.

Nám nezbývá nic jiného než dalších deset let trpělivě pracovat. Naše zadání je přitáhnout dvacet až pětadvacet kluků ročně k hokeji. Když se nám to podaří, tak to bude za deset let až 250 dětí a budeme mít všechny ročníky plné. Pak budeme vítězové a páni bozi. Musíme přetrpět, co jsme zdědili, jiný výběr nemáme.

Jenomže s počty máte problémi v dorosteneckých kategoriích a to chcete do extraligy, není to trochu utopie?

Mladší a starší dorost je řešitelný. Jedna lajna bude naše, další dvě lajny budou z venku. Vezmeme je z okolních měst, jakými jsou například Kopřivnice, Nový Jičín, které tyto soutěže nemají. Víme, že čtrnáctileté kluky nám rodiče dají.

První předpoklad k tomu, že můžete nahodit laso, je, že nabídnete nejvyšší možnou soutěž, ubytování zdarma, kvalitní trénink, školu, kvalitní spoluhráče. Když toto během čtyř let vydržíme, jsme z nejhoršího venku.

Při vašem uvedení do funkce jste slibovali s Milanem Kolářem, že jste schopni sehnat měsíčně do klubu dvě stě tisíc korun. Jde to, nebo ne?

Milan Kolář pracoval v klubu rok. To, co řekl a slíbil, to dodržel. Během roku sehnal pro klub dva miliony korun, což je doložitelné. Díky němu jsme měli finance na chod týmu mužů, neboť od města jsme nedostali na áčko ani korunu a rozpočet je 3,5 milionu. Dva miliony přinesl Milan a 1,2 milionu jsem dal já.

Dá se říct, že z devadesáti procent máme pokrytý rozpočet áčka.

Kdo bude místo Milana Koláře zastávat? Přece jenom čas běží a jeho pozice je neobsazena…

Zřizovatelem klubu je město. Na tento post bude vypsáno výběrové řízení. Já jsem pouze jednatel a nemohu diktovat městu, koho si vybere. Musím konstatovat, že je pro nás velmi těžké, že odešel, protože on byl peníze schopen přinést.

Tématem, o kterém se mluví, je rekonstrukce zimního stadionu. Už se podnikaly nějaké kroky, nebo se stále o tom jenom hovoří?

V roce 2016 se udělaly nejnutnější kroky, aby mohl klub fungovat, nechala se opravit střecha, udělala se tělocvična, která je hojně využívána, byl zprovozněn hotel. Hráči, které máme odjinud, mají zdarma ubytování. Vytvořily se dvě šatny, aby každá kategorie měla svou.

Během toho se vyhodnocovalo, zda se bude stavět nový zimák, nebo se pustíme do rekonstrukce. Zvítězila varianta s rekonstrukcí. Následně byl schválen výběr architekta, který vytvoří studii. Byl vybrán arch. Ing. Jiří Horák. Studie má být hotová do půlky února.

Zadání města znělo: udělat co nejméně finančně náročnou rekonstrukci. V momentě, kdy se studie schválí, začne se pracovat na stavebním povolení a projektové dokumentaci. Pokud tohle proběhne, na podzim budeme mít stavební povolení v mašličkách.

Kdy začne samotná rekonstrukce?

V září chceme mít stavební povolení. Pokud se to povede, tak na konci každého roku jsou vyhlášeny dotační projekty MŠMT. Chceme rekonstrukci zvládnout během čtyř let, protože maximální částka za rok je dvacet milionů. Je to o tom, aby se od dubna do července udělala jedna etapa, která bude z nějaké části financovaná z dotačního titulu, druhá část bude spoluúčast města.

To rozdělení na čtyři roky je proto, abychom každý rok mohli žádat o dotační tituly a spoluúčast města byla co nejmenší.

Říkáte čtyři roky, není to dlouho?

Je, ale zadání města bylo takové. Dokážu si představit udělat to do roka a do dne, ale bylo by to bez dotačních titulů. Když se generální rekonstrukce povede do čtyř let, budeme spokojeni.

Autor: Roman Brhel

18.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slezský FC Opava – FC Hradec Králové 3:2
1 32

II. LIGA: Opava - Hradec Králové 3:2

Petr Czudek

Basketbalisté chtějí zastavit sérii porážek

Zelený jelen dříve býval zájezdním hostincem

/HISTORIE/ Zájezdní hostinec U Zeleného jelena byl v roce 1840 vybudován na tehdejším Hradeckém předměstí pod německým názvem Zum Grünen Hirschen. Byl podsklepen, ve dvoře měl studnu a vozy do něj zajížděly dvěma průjezdy.

Pavel Sobol: Charitu v Hlučíně chceme rozvíjet

/ROZHOVOR/ Na ředitelském postu před téměř půlrokem nahradil Lukáše Volného. Za tu dobu se už jeho nástupce Pavel Sobol s novou pozicí stihl žít. Do budoucna má spoustu plánů. Nejen o nich si povídal s naší redakcí.

Deník nám fandí: FC Hlučín U8, U9 a U10

Redakce bude zveřejňovat od pondělka 13. listopadu v tištěné verzi Deníku každý týden skupinové fotografie fotbalových týmů. Každé pondělí tak představíme konkrétní klub a jeho dospělé i mládežnické hráče. Bude přitom úplně jedno, jakou ligu hrají - zda třeba kraj či okres.

Kabelkový veletrh se blíží, odstartovala internetová dražba VIP kravat a kabelek

/NOVÉ PŘÍHOZY, pátek 16.15/ Chcete mít doma kabelku herečky Dany Morávkové, České Miss Earth 2015 Karolíny Mališové nebo kravatu fotbalisty Tomáše Rosického? Stačí vám jediné. Zapojit se do dražby, která probíhá na našich internetových stránkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT