Slezan přitom nehrál ve čtvrtém utkání série špatně. Hlavně v první třetině svého protivníka přehrával, měl šance, bohužel recept na zkušeného brankáře Martina Vojtka nenašel. S přibývajícími minutami začaly docházet Slezanu síly. Přece jenom domácí kouč David Musial točil jen pět obránců. Jedním z nich byl Radek Tůma.

„Vyřazení mrzí, ale končíme se vztyčenými hlavami. Za poslední roky je to bezesporu naše nejpovedenější sezona," řekl bezprostředně po zápase devětadvacetiletý obránce.

Celá série byla reklamou na hokej. Hlavně obě utkání na opavském zimáku, která se hrála v báječné atmosféře. Byť Slezan vypadl, pro fanoušky byli jeho hráči hrdinové. Dlouhé minuty po závěrečné siréně jim diváci vestoje tleskali. „Pro mě to byl splněný sen. Fanoušci byli úžasní," byl dojatý Radek Tůma, který úterní duel rozebral v následujícím rozhovoru.

Radku, čtvrtý zápas v semifinálové sérii ukončil Opavě sezonu, nutno ale podotknout, že končíte se vztyčenou hlavou…

Souhlasím. Dnes jsme minimálně půl zápasu byli lepším týmem. S přibývajícím časem nám začaly docházet síly, hlavně v obraně, kde jsme celé utkání hráli na čtyři až pět beků, což je náročné, hlavně proti tak silnému týmu, jakým Přerov je. Z toho pak pramenily chyby, soupeř nás začal přehrávat, měl tlak i šance.

Opava začala aktivně, musí hodně mrzet zahozené šance z první třetiny. Měli jste tři tutovky, soupeř se k vážnějšímu ohrožení Dušana Šafránka nedostal…

Přesně tak. Měli jsme rozhodnout v první třetině, kdy jsme poprvé ze čtyř utkání měli navrch. Mohli jsme jít do vedení, oni by se dostali pod velký psychický tlak. Těžko by se zvedali. Na jejich hře byla vidět nedělní porážka. Přerov si vůbec totiž nepřipouštěl, že by se série natáhla na čtvrtý zápas.

V první části dnešního zápasu jste hráli docela dost přesilových her, ty vám ale moc nešly…

Nechci se vymlouvat nebo dělat si nějaké alibi. Ale v zápase jdete na doraz, dřete a na přesilovku už nemáte tolik sil, přece jenom celou sérii jsme odehráli v úzké sestavě. Neměli jsme sílu rvát se v rozích. Přerov hrál početní výhody lépe, neměl sice tolik šancí, ale dokázal se v našem pásmu udržet a nám to bralo hodně sil.

Přerov byl velkým favoritem celé série, nicméně ve čtvrtém zápase působil hodně nervózním dojmem…

Určitě, do jejich pohody se projevil nedělní prohraný zápas.

Opava hrála na pět obránců, z toho dva jste původem útočníci, což je celkem úkaz. I přesto se vám podařilo probojovat mezi nejlepší čtyřku…

Bohužel, ale taková je realita. Osobně se cítím už více jako obránce. V beku hraji poměrně dlouho, v tom byl problém. To je hokej, obránci se nám zranili a jinak to nešlo.

Hráli jste obden, bylo dnes hodně znát těch sedmdesát minut z Přerova?

Až od druhé poloviny zápasu. Kdybychom v té první vedli 2:0, máme křídla v zádech, oni by byli nervózní, na ledě by to vypadalo úplně jinak. Věřím, že bychom utkání doklepali do vítězného konce.

Za posledních devět let je tato sezona nejúspěšnější, souhlasíte?

Bezesporu. Hráli jsme dobře, vyšel nám závěr základní části, který nás nakopl.

Máte svůj tip na vítěze soutěže?

Poruba vyrovnala sérii ve Vsetíně, bude to ještě zajímavé. Ve prospěch Přerova hovoří fakt, že bude mít větší čas na regeneraci. Na druhou stranu já vždycky zastávám názor, že ten, kdo nás vyřadí, ať soutěž nevyhraje. Budu fandit Porubě nebo Vsetínu.

Samostatnou kapitolou byla atmosféra na opavském zimáku. Dnes přes tři a půl tisíce fanoušků na třetí nejvyšší soutěž, to se hned tak nevidí. Navíc fandil celý stadion…

Osobně jsme to prožíval hodně intenzivně. Takovou atmosféru si v Opavě pamatuji z dob, kdy jsem byl malé děcko a chodil jsem si dolů plácat s hráči. Teď se to otočilo, jdu na led a nyní si děti plácají se mnou, stadion skoro plný, lidi vám fandí, je to neuvěřitelné. Pro mě to je splněný sen.

Roman Brhel

HC Slezan Opava – HC ZUBR Přerov 0:2Tomáš Polok: Doufám, že lidé viděli opavské srdce

Hokejový Slezan má po sezoně, kterou může hodnotit úspěšně. Tým ve čtvrtfinále hladce prošel přes Techniku Brno a v semifinále statečně vzdoroval favorizovanému Přerovu. V úterý sice Opavští prohráli a skončili, do zápasu však dali úplně všechno.

O to víc bylo zklamání z prohry patrnější i ve tváři nejproduktivnějšího opavského hráče letošního play-off Tomáše Poloka.

„První třetina nebyla z naší strany vůbec špatná. Kdybychom v ní dali jeden, dva góly, mohli jsme to pak zkusit ubránit," řekl Tomáš Polok k povedené úvodní dvacetiminutovce zápasu. V ní se však Opava střelecky neprosadila a gól neviděl velmi dobře zaplněný zimák ani ve druhé části. První branku zápasu vstřelil až ve 44. minutě hostující Dostálek a krátce po něm se trefil i Sakrajda.

Slezané se snažili vrátit do utkání, ale Vojtka v brance Zubrů nepřekonali.

„Přerov má sílu. Dá gól a taky umí bránit. Bylo těžké hrát do plných. V závěru jsme dělali zbytečné fauly, byly tam emoce a už jsme vyrovnat nedokázali. Velký dík ovšem patří divákům, vytvořili neskutečnou atmosféru," pochvaloval si opavský centr.

Nechyběly už Slezanu v závěru utkání síly? „Podmínky mají všichni stejné. Bylo to o vůli a srdci," nehledá výmluvy Polok.

Opavští prohrávali s Přerovem 0:2 na zápasy a zdálo se, že už se doma nepředstaví. V neděli ale senzačně zvítězili na ledě svého rivala a série se stěhovala zpátky do slezské metropole. „Chtěli jsme to domů vrátit za každou cenu, protože i v pátek byla krásná atmosféra. To jsem dlouho nezažil a možná už ani nezažiju," tuší sedmadvacetiletý hokejista.

Diváci, kterých se na stadionu sešlo 3557, snahu opavských borců ocenili a po konci úterního zápasu je odměnili bouřlivým aplausem. Skoro jako by se vyhrálo. „Je to pozitivní. Doufám, že na ledě viděli opavské srdce, že jsme tam nechali všechno. Musíme uznat, že Přerov byl asi o ty dva góly lepší. Škoda, že jsme nedali první gól my. Mohlo to vypadat jinak," myslí si útočník Slezanu, který krátce zhodnotil i letošní ročník.

„Sezona měla dvě tváře. Začátek jsme měli super, pak se hodně kluků zranilo a přišly prohry. Před play-off jsme se dali dokupy, což nám pomohlo. Postoupili jsme přes Brno, ale škoda, že jsme doma nějakým způsobem nedokonali obrat. Možná by to vypadalo trochu jinak, ale teď je každý chytrý," řekl s pěti góly nejlepší střelec Opavy v play-off.

„Na druhou stranu kdyby mi někdo řekl, že přes čtvrtfinále postoupíme 3:0 na zápasy a dvakrát na nás přijde tři tisíce lidí, samozřejmě bych to bral, ale teď jsem smutný," dodal na závěr Tomáš Polok.

Jan Šimek